Linux E X P R E S

Facebook

Jak získat software na PDA za babku

Když si přinesete své nové PDA domů (je jedno, zda již použité z bazaru, nebo nejnovější model), zanedlouho zjistíte, že jeho softwarová výbava je poněkud chudá. Na přiložených CD najdete několik programů, které ovšem určitě nevyřeší vaše požadavky na software. Svatopluk Vít .


Pokud je váš stroj vybaven PalmOS, doporučuji jako výchozí stranu www.palmopensource.com, kde najdete velké množství programů zdarma a navíc se zdrojovými kódy. Na úvodní stránce vidíte nově přidané programy, aktualizované programy a také nejstahovanější programy. Pro zkoumání doporučuji vybrat si kategorii programů a pak už můžete začít procházet archiv. K datu psaní článku zde bylo více než pět set programů.

Perličkou na stránkách www.palmopensource.com může být archiv programů pro dnes již nevyráběné zařízení Yopy. Bylo to linuxové PDA s docela dobrými parametry. Když jsem hledal více informací, jak jej zakoupit, narazil jsem na tři roky staré články a později již nic. Také stránky výrobce se tváří, že již nic takového nevyrábí.

U každého programu najdete krátký popis a licenci, pod jakou je šířen. Po kliknutí na Details se dozvíte i něco o autorovi a domovské stránce. Mně se osvědčilo přímé kliknutí na jméno programu, které vás rovnou přenese na domovskou stránku Druhým velkým archivem, který můžu doporučit, je stránka www.freewarepalm.com. Najdete zde hodně programů z předchozí stránky, ale navíc i programy s uzavřeným kódem, šířené jako freeware. Přesné množství zde dostupných programů nejde jednoduše zjistit, ale svým střízlivým okem jsem se dostal někde k hranici 4000 programů. Opravdu si vyberete.

Najdete zde programy fungující jak na starších PalmOS (verze 2 nebo 3), tak i na novějších (verze 4 nebo 5). U popisu programu je vždy uvedeno, pro jakou verzi PalmOS je určen. Z dalších informací se dozvíte, kdy byl program do archivu přidán, jakou má velikost a kde je domovská stránka. Někdy se mi stává, že domovská stránka neexistuje a program není možno stáhnout. Archiv totiž neuschovává kopie programů, funguje jen jako archiv odkazů. Pro ty z vás, kteří nemluvíte anglicky, bych také měl tip v podobě stránek www.slunecnice.cz, které nabízejí i sekci PDA. Jejich stránky nabízejí velké množství programů, ale nelze s jistotou říci, kolik jich je. Ke každému programu najdete popis, obrázek, domovskou stránku, hodnocení a někdy i reakce uživatelů. V podobném duchu je i stránka Palmare (palmare.idnes.cz), nabízí velký výběr programů. Obě stránky však nejsou striktně zaměřeny na software zdarma, najdete zde mnoho ukázkových verzí programů, které si můžete zakoupit.

Na www.slunecnice.cz si můžete v jednotlivých kategoriích zapnout filtr na operační systém (EPOC, PalmOS, Win CE) a také na licenci (freeware, shareware, GPL a jiné). To vám zúží výběr na vaše konkrétní zařízení nebo na licencování programu.

Softwarový archiv na Palmare najdete na stránkách palmare.idnes.cz/software a při výběru vám mohou pomoci i články z tohoto serveru, které se softwarové problematice věnují. Ty jsou z úvodní stránky softwarového archivu k dispozici.

I uživatelé PDA označovaných jako PocketPC (s operačním systémem Windows CE nebo Windows Mobile) mohou také získat programy zdarma. Výrobce na svých stránkách nabízí opravdu minimum programů, spíše vás odkáže na internetové obchody. Nezoufejte, podobné možnosti jako mají palmisté, mohou mít i "pocketníci". Všechny zde již prezentované stránky nabízejí variantu pro tuto platformu.

Na stránce www.palmopensource.com najdete sekci označenou jako PocketPC free software, což je podobný archiv, jako ten pro Palm. Má ovšem jednu podstatnou nevýhodu, a to množství dostupných programů. Je jich k dispozici zhruba desetina. Stránka s freewarem pro PocketPC se nazývá www.freewareppc.com a programů je zde zhruba 700-800. I poslední uvedená www.slunecnice.cz nabízí programy pro PocketPC platformu, podobně jako Palmare.

Jako další archiv software mohu doporučit stránku www.getjar.com. Z názvu je patrné, že se zde nacházejí programy napsané v Javě, tudíž spustitelné jak v PalmOS, tak i v PocketPC. Musíte mít samozřejmě Javu nainstalovanou. V levé části najdete možnost výběru zařízení a po jeho výběru se archiv "smrskne" jen na programy pro dané zařízení. Pokud jsem se dobře díval, nabízí více než 3300 programů pro Palm a 3600 pro PocketPC. Asi nepřekvapí možnost výběru dle kategorií programů.

Při výběru zařízení na stránkách www.getjar.com se u Palmů soustředí výběr na rozlišení displeje (160x160 černobílý, 160x160 barevný a 320x320 nebo větší), u PocketPC na použitý operační systém (Windows Mobile 2002, nebo 2003). Pozor, některé programy jsou někdy vydávány za freeware, i když se jedná o tzv. trial verzi, která je funkčně omezenou odnoží placené verze programu.

Platby za programy na mnoha elektronických obchodech je možno provádět pomocí platebních karet, mně se osvědčila speciální internetová karta vydávaná mou bankou, na které je nastavený limit pro provádění plateb. Zakoupil jsem takto již několik programů, nesetkal jsem se s problémy.

Všechny zde uvedené stránky pravidelně monitoruji a pokud mne něco zaujme, vyzkouším to. Pokud se vám však stane, že si ve vodách svobodných a free programů nemůžete vybrat ten správný produkt (nevyhovuje vašim potřebám nebo žádný produkt splňující vaše požadavky neexistuje), můžete se poohlédnout po nějakém placeném produktu. Ne vždy však musí být komerční produkt lepší než jeho konkurence zdarma. Ale to stejné platí i pro software na PC.

Diskuze (0) Nahoru