Je jedno, jestli se jedná o prohlížení fotografií z dovolené s kamarády nebo o foto prezentaci nějakého zajímavého výrobku vašim obchodním partnerům. Digitální fotoaparát má totiž jednu obrovskou výhodu. Nafotíte s ním velké množství snímků a pak si můžete vybírat. Někdy jsou ovšem ty záběry natolik dobré, že je fotografií opravdu hodně, a potom už nezbývá než zvolit nějaký způsob archivace. Grafické informace se ovšem popisují velmi špatně (např. "Já stojící před pomníkem"), a proto zde o to víc platí přísloví: "Lépe jednou vidět, než tisíckrát slyšet." Kdo ovšem někdy zkoušel připravit prezentaci, byť jen deset fotografií, jistě ví, že je to kolečko více méně nezáživných činností, neboť nejdřív musíte vytvořit kolekci zmenšených náhledů na obrázky, vytvořit nějaké stránky s odkazy na zmenšeniny a s možností zobrazení originálních obrázků. Čím více obrázků prezentujete, tím je vytvoření časově náročnější.
Jak jsem se již zmínil, dá se tato prezentace vytvořit mnoha způsoby. Osobně preferuji prezentaci pomocí HTML stránek. Nesmírnou výhodou je možnost prezentace přímo z CD, USB klíčenky nebo publikování na Internetu. Náš nástroj by měl být multiplatformní (nemůžete nikdy vědět na jakém systému budete pracovat a ideální je nemuset se stále učit nové a nové programy), jednoduchý na ovládání, lokalizovaný do češtiny a dobře konfigurovatelný. Jak z uvedených vlastností vyplývá, o jednom takovém produktu vím a chci jej na následujících řádcích popsat. Řeč bude o programu JAlbum.
Pokročilejší uživatelé asi zpozorovali ono písmeno J na začátku názvu, z čehož si odvodili, že program bude možné spouštět v Java prostředí. Všude tam, kde je Java k dispozici, může běžet program JAlbum. Jedná se o celkemnenáročný program. Domovské stránky jsou velmi dobře udělány a najdete zde mnoho článků zabývajících se programem jako takovým, jeho doplňky a hlavní výraznou vlastností – vzhledy (anglicky skins). Program také disponuje funkcí tzv. zásuvných modulů. Programátoři mohou rozšiřovat funkčnost programu o další vlastnosti bez nutnosti jakkoliv měnit kód programu, jedná se například o nové grafické formáty a podobně. Ovšem i v základní verzi, bez nutnosti stahovat nějaké moduly, je program samozřejmě plně funkční a dobře použitelný.
Ještě je dobré zmínit se o tom, že program je typu freeware, což znamená, že je k používání zdarma bez omezení pro komerční i nekomerční prostředí, někomu by však mohlo vadit, že má uzavřený kód. Řadový uživatel však nemusí nad kódem želet, není zapotřebí. Program se již nějakou dobu vyvíjí, první veřejná verze se objevila v únoru 2002, v době psaní článku byla poslední verze označená číslem 4.6. Pokud si prohlédnete historii změn, zjistíte, že program za tu dobu přidal opravdu velké množství funkcí a v současné verzi mu nechybí nic podstatného.
Jeho instalace je v Linuxu velmi jednoduchá. Z domovské stránky programu si stáhněte binární verzi balíčku a pomocí příkazu sh ./jalbum.bin spusťte instalátor. Je sice jen anglický, ale velmi jednoduchý, takže byste s ním neměli mít problémy. K fungování je samozřejmě nutné mít nainstalovaný Java Virtual Machine ve verzi 1.3 a vyšší, který by však většina distribucí měla mít nainstalovaný. Po spuštění však na vás program začne hovořit česky.
Popišme si, jak asi vypadá typická práce s programem. Jako vstupní parametry je bezpodmínečně nutné zadat složku, kde se nacházejí fotografie a kam se má výsledná prezentace v html uložit. Jako velmi dobrou volbu oceňuji možnost vstupu obrázků z libovolné adresářové struktury. Když si tedy své fotografie ukládáte na pevný disk do adresářů pojmenovaných datem vytvoření, nemusíte je před použitím v JAlbum kopírovat všechny do jednoho velkého adresáře. Program je v podadresářích najde a použije. Další šikovnou vlastností je určení velikosti náhledových obrázků a velkých variant. Pro dnešní fotoaparáty není problém fotit v rozlišení 1600x1200 bodů a větších, na druhou stranu málokdo z uživatelů používá větší rozlišení než je 1024x768. Pak jsou fotografie na zobrazení příliš velké a musíte v nich rolovat, abyste viděli co potřebujete. Některé internetové prohlížeče disponují možností automatického přizpůsobení velikosti velkých obrázků tak, aby vyplnily obrazovku. Nemůžete na to ovšem spoléhat. Lepší je nastavit velikost obrázků ve velkém formátu třeba na 800x600 bodů, což je obrázek dostatečně velký a přitom dobře zobrazitelný na mnoha monitorech.
Náhledové obrázky je možno vytvořit v libovolné velikosti, jako dobrou volbu doporučuji použít rozlišení 240x240 nebo 180x180. Můžete také určit, kolik snímků se objeví na jedné HTML stránce. Pro obrazovky s rozlišením 1024x768 (dle statistik je nejpoužívanější) je výhodné vytvořit mřížku o velikosti 4x3.
Na domovské stránce je možno stáhnout dodatečné kolekce vzhledů a na různých fanouškovských stránkách projektu najdete ještě desítky dalších. Mnoho z nich disponuje propracovanými vzhledy s ikonami a naskriptovanými nabídkami a dokáží vytvořit velmi propracovanou galerii. V základu nabízí program více než 20 různých vzhledů, které například imitují průzkumníka z Windows nebo kroužkový blok. Jako výborný zdroj informací o vzhledech doporučuji server jrepository.engblom.org, který schraňuje více než 50 různých šablon. Základní nastavení parametrů šablony je prováděno na samostatné záložce, která se mění dle vybrané šablony. Existuje celkem podrobná dokumentace, která popisuje strukturu HTML šablon, ty si tedy můžete vyrábět i sami. Princip je jednoduchý. Vytvoříte si HTML s jistými klíčovými slovy, která jsou později nahrazena komponentou doplňovanou programem JAlbum, jako jsou obrázky nebo náhledy.
Samostatnou kapitolou je česká nebo i jakákoliv jiná lokalizace. Rozhraní programu je možno přeložit velmi jednoduše a to překladem textového souboru z adresáře text z instalačního adresáře JAlbum. Po instalaci se v ní objeví 16 jazykových lokalizací (čeština a slovenština je zastoupena). Samostatný soubor s lokalizací podporuje také většina šablon vzhledů, protože texty na ní uvidí koncový uživatel vaší prezentace. Mnoho šablon však české překlady nemá – řešení je nasnadě. Můžete použít nějakou šablonu vzhledu, která neobsahuje texty (jsou zde pouze ikony pro posun dopředu a dozadu, na začátek a konec prezentace), nebo si jednoduše překlad vytvoříte sami. Těch pár slovíček, která jsou v nich použita, určitě zvládnete i s využitím slovníku. Vesměs se jedná o slova jako "Skok na první stranu", "Skok na poslední stranu", "Další", "Zavřít okno" apod.
Z dalších funkcí programu nesmíme zapomenout na záložku "Úpravy", kde se můžete dívat na náhledy jednotlivých obrázků a dodatečně je ještě upravovat. Úpravami se rozumí otáčení po skocích o 90° nebo zrcadlové převrácení obrázku (velmi užitečné k tomu, aby všechny obrázky byly jedním směrem, často totiž fotím na výšku i na šířku). Důležitou funkcí je přidávání jmenovek obrázků a jejich popis. Popis může být automaticky převzat z EXIF (informace o expozici obrázku do něj přidává přímo digitální fotoaparát), z nějakého externího souboru nebo jej můžete napsat ručně. Jakýkoliv vtipný komentář je určitě vítán.
Ti z vás, kteří nechtějí publikovat jen off-line, mohou využít vestavěného FTP klienta, který se spojí se zadaným FTP serverem a vámi vytvořenou galerii přenese na určené místo. Klient oplývá jistou inteligencí, a tak umí porovnávat obsah verze galerie, která je uložena na lokálním počítači s tou ze vzdáleného serveru. Značně to urychlí kopírování, protože klient nahrává jen ty soubory, které se liší.
Poslední záložka definuje ještě některé obecné parametry prezentace, jako je např. kódování (je zde i podpora UNICODE), kvalita JPEG komprese pro vytvářené náhledové obrázky, definování jmen souborů a adresářů (např. index.html pro hlavní dokument, thumbs pro náhledy), nastavení některých programových proměnných ve spojení se šablonou (např. proměnná copyright neboli autorská práva a podobně).
Program má mnoho výhod, je nenáročný na obsluhu a instalaci, umožňuje prakticky neomezené definování šablon vzhledu, má výborně řešený způsob lokalizace, integrovaného FTP klienta, úpravy obrázků (nebo spíše otáčení). Jediná chybějící funkce, která mne v souvislosti s použitím programu napadla, je absence možnosti automatického přidávání vodoznaku do obrázku. Pokud si budete chtít obrázek podepsat, musíte to řešit pomocí jiného externího programu. Komentáře k obrázku přidávat jdou, ale nemůžete to "vepsat" přímo do obrázku. Jinak jsem byl schopen vytvořit fotogalerii během několika minut. Jednalo se o kolekci asi 300 fotografií, kam jsem nepřidával žádné komentáře, použil jsem jen ty, které automaticky vytvořil fotoaparát a vše proběhlo velmi rychle a pohodlně. Největší množství času vám zabere vyplňování komentářů a případný přenos prezentace na Internet. Tento program mohu s klidným svědomím doporučit a za vyzkoušení rozhodně stojí.