Ve středu 22. května 2019 bylo oznámeno vydání nové verze openSUSE Leap 15.1. Oproti rolujícímu Tumbleweedu jde klasickou distribuci, která vychází v delších časových intervalech, a jejím cílem je tedy především stabilita, bezpečnost a spolehlivost. V základu má tato distribuce velmi blízko k chystanému vydání SUSE Linux Enterprise 15 SP1, protože používají společný kód. Také díky tomu je zajištěn snadný přechod z již nasazeného openSUSE Leap na SLE.
Oproti předchozí verzi zde najdeme backportovanou podporu grafického hardwaru z jádra Linux 4.19 (Leap 15.1 běží na Linuxu 4.12), včetně ovladačů a vylepšené podpory čipové sady AMD Vega. Správce služeb v YaSTu byl přepracován tak, aby uměl dobře využít v současnosti používaný Systemd. Nástroj Dělení disku nyní umí pracovat s nastavením MD RAID, včetně vytváření oddílů. Také byl vylepšen instalátor a mimo jiné byla doplněna podpora HiDPI obrazovek.
Z pracovní prostředí je zde zastoupeno KDE Plasma 5.12 (LTS), GNOME 3.26, dále XFCE 4.12, Cinnamon 3.6.7, MATE 1.20, LXQt 0.12, LXDE 0.10 či Enlightenment 0.22.3.
Ve verzi openSUSE Leap 15.1 byl také kladen důraz na kompatibilitu hardwaru, zvláště u partnerských produktů TUXEDO Computers. Nově je také možné openSUSE použít v režimu běžné distribuce na Raspberry Pi.
openSUSE Leap je také připravený pracovat jako server. Při instalaci je možnost zvolit mezi klasickým a transakčním serverem. Ten druhý používá kořenový systém v režimu jen pro čtení a umožňuje tak za běhu provádět tzv. atomické aktualizace systému.
Díky životnímu cyklu Leapu je podpora údržby jednotlivých verzí zajištěna po dobu 18 měsíců, zatímco celá série Leap 15.x bude podporována zhruba 36 měsíců. A protože je openSUSE Leap velmi blízký podnikové distribuci SUSE, je i poté možné zmigrovat a zaplatit si komerční podporu LTS (Long-Term Support).