Linux E X P R E S

Facebook

Linux Mint Debian Edition verze 3

linux_mint.png

V půlce září byla vydána nová verze Linux Mint Debian Edition verze 3 s grafickým prostředím Cinnamon. Podívejme se na ni blíže.


Proč vůbec používat distribuci, která je jakýmsi mixem Debianu a Mintu? Ač se leckomu toto spojení může zdát nesmyslné, někomu toto řešení vyhovuje pro svou nenáročnost – takový uživatel si nechce hrát s Debianem a upravovat jej k obrazu svému, a tak zkusí tuto možnost.

Na stránkách distribuce Linux Mint se můžete dočíst, že se jedná o test vývojářů, jestli by systém fungoval i bez Ubuntu a jeho zdrojů. LMDE, nyní tedy ve verzi 3, která nese označení „Cindy“, je založen na Debianu 9 „Stretch“ a s grafickým prostředím Cinnamon. Díky tomu budou aplikace a balíčky ve starším vydání (oproti Mintu), ale stabilní a otestované.

Nečekejte žádné převratné novinky, jen bezpečnostní a vylepšení vzhledu do podoby Mintu 19. Ten silně připomíná Linux Mint, takže rozdíl poznáte jen při správě balíčků a systému.

Instalace a následné základní nastavení není moc složité a je usnadněno spoustou grafických rozhraní. Instalaci nastavíte během deseti kroků a ukončena je cca za 15 minut.

LMDE vzhled jako u distribuce Linux Mint LMDE vzhled jako u distribuce Linux Mint

Stručná historie Linux Mint Debian Edition

  • V roce 2010 byla vydána verze LMDE (Linux Mint Debian Edition) s grafickým prostředím GNOME, byla založena na Debianu testing.
  • V dubnu 2011 vyšla verze Linux Mint Xfce s grafickým prostředím Xfce, jako jiná varianta s odlehčeným grafickým prostředím.
  • V dubnu 2015 se objevila verze LMDE s číslem 2 a označením Betsy. Už základem nebyl Debian testing, ale Debian stable. V této verzi byla možnost volby grafického prostředí buď Cinnamon a nebo MATE.
  • V září 2018 vyšla verze LMDE 3 „Cindy“ s prostředím Cinnamon.

Pro koho je distribuce určena

Některé zdroje uvádí informace o tom, že LMDE je vhodný pro pokročilejší uživatele Linuxu a je rychlejší než verze založená na Ubuntu. (Opravdu je o něco rychlejší než Linux Mint, ale ne nijak výrazně.)

Ve skutečnosti je tato distribuce použitelná pro všechny, kteří netouží po novinkách, ale stačí jim spolehlivý, stabilní operační systém pro domácí použití. Běžný uživatel i na slabších strojích bude spokojen a využije své oblíbené, byť starší aplikace, pro svou každodenní činnost. Doinstaluje si své programy, na které je zvyklý, a nic víc nepotřebuje. Nemusí se trápit s aktualizacemi, bude dostávat pouze bezpečnostní záplaty a ošetření chyb.

Požadavky

Distribuce je postavena na Linuxovém jádře verze 4.9.110, je ve verzích pro 32 i 64bitovou technologii. K 1 jsou běžné aplikace pro přehrávání médií, provozování pošty a prohlížení Internetu. Software běžný pro všechny distribuce založené na Debianu, Mintu a Ubuntu naleznete i zde.

Doporučení pro velikost RAM je minimálně 1 GB, ale raději alespoň 2 GB, dále 15–20 GB místa na disku, medium pro live obraz distribuce. Obraz lze stáhnout na této adrese, zde si vyberete verzi pro 32 nebo 64bitový procesor a následně zrcadlo, odkud chcete stahovat. Vytvoříte live medium a můžete se pustit do instalace a testování.

Parametry systému a správce úloh LMDE Parametry systému a správce úloh LMDE

Zdroje software

Stejně jako u distribuce Linux Mint je soubor se seznamem repositářů uložen jinde než v /etc/apt/sources.list

Soubor naleznete na cestě:

$ nano /etc/apt/sources.list.d/official-package-repositories.list

Další variantou je použití grafických nástrojů pro získání nejrychlejších repositářů ve vašem okolí, který editaci provede za vás.

Náhled na seznam repositářů Náhled na seznam repositářů

Upgrade s LMDE verze 2

S přechodem ze starší verze LMDE2 je to poněkud složitější, nestačí pouze zadat známý kód:

apt-get update a apt-get dist-upgrade

Pro ty, kteří chtějí přejít na tento systém ze starší verze, je připraven návod.

Závěr

Jedná se o jednu z variant desktopového řešení. Určitě má své příznivce a samozřejmě i odpůrce. Elegantní vzhled a poněkud menší systémové nároky také může pomoci vašemu rozhodování. Vyzkoušením nemůžete rozhodně nic pokazit. Rozhodnutí, jestli tento sytém používat, záleží už pouze na vás.


Článek redakčně upravil Petr Valach.

Diskuze (12) Nahoru