Linux E X P R E S

Facebook

LXQt: Má další lehké prostředí šanci?

LXQt.png

Začátkem května vyšla první beta verze prostředí LXQt. Co oproti svému předchůdci a jiným lehkým prostředím přináší? Co je ještě potřeba dodělat?


Vše začalo v červenci minulého roku oznámením o spojení dvou linuxových prostředí – Razor-qtLXDE. První jmenované mělo poskytnout jádro založené na knihovnách Qt a z LXDE se měly po přepsání z GTK do Qt použít aplikace. Uplynul téměř rok a vývojáři se rozhodli vydat první beta verzi prostředí LXQt. Vývoj LXDE prozatím ještě pokračuje, protože ne všichni se rozhodli pro LXQt, takže lze ještě očekávat nějaké menší aktualizace tohoto prostředí. V případě Razor-qt se přesunuli k projektu LXQt všichni.

Instalace a první krůčky

Na to, že se jedná o testovací verzi, je dostupnost balíčků na výborné úrovni. Ty jsou připraveny pro všechny známé distribuce – například Fedoru, Ubuntu, openSUSE, Arch Linux a další. Uživatelé ostatních systémů si mohou prostředí zkompilovat sami. Ve výchozím nastavení se používá správce oken Openbox, nicméně doporučuji použít spíše KWin, který do prostředí skvěle zapadá a poskytuje bohaté možnosti úprav v podobě nepřeberného množství efektů a různých úprav.

Správce oken vypůjčený z KDE si s LXQt sedí skvěle Správce oken vypůjčený z KDE si s LXQt sedí skvěle

Žádné experimenty

Při prvním spuštění si všimnete, že se vývojáři nepokoušeli provádět jakékoliv experimenty ve vzhledu a prostředí působí konzervativně. Základ tvoří jeden spodní panel, kde je po levé straně něco jako nabídka Start, uprostřed přehled spuštěných aplikací a vpravo oznamovací oblast a indikátory.

Rozložení si samozřejmě můžete libovolně upravit nebo třeba přidat další widgety. Ty zatím nelze instalovat z internetu, jako je tomu u prostředí KDE, ale musíte si vybrat z předpřipravených modulů. Tady je prostor pro určité zlepšení třeba po vzoru KDE, kde lze widgety přidávat za běhu a jejich vytváření je jednodušší – pro KDE se widgety píší v QML, v případě LXQt se používá C++. Osobně mi chyběla možnost nechat zobrazovat pouze ikony oken místo celých názvů.

Tak vypadá LXQt po prvním spuštění Tak vypadá LXQt po prvním spuštění

Výchozí aplikace

"Aplikační jádro" tvoří aplikace přebrané z LXDE a přeportované do frameworku Qt. Oproti původním variantám se prakticky neliší. K dispozici už jsou správce souborů PCManFM-Qt, prohlížeč obrázků LXImage-Qt, správce displejů LXRandr a emulátor terminálu LXTerminal. Další aplikace budou přibývat buď stejně jako již zmíněné přepsáním do Qt, nebo dojde i na přebrání z jiného prostředí.

Výchozí správce souborů PCManFM-Qt Výchozí správce souborů PCManFM-Qt

Na co se těšit?

Právě vydaná verze prostředí nepřináší oproti LXDE žádné viditelné novinky. Veškeré změny se udály „pod kapotou“. Podle vývojářů zajistí rychlejší vývoj a více přispěvatelů. Časem lze očekávat přechod na Qt5 a postupné zavádění podpory pro Wayland. Některé součásti jsou už teď kompilovatelné s Qt5, a dokonce běží i pod Waylandem. Závěrem bych dodal, že dojmy z asi týdenního používání jsou veskrze pozitivní a každému doporučuji prostředí alespoň vyzkoušet.

Diskuze (6) Nahoru