Linux E X P R E S

Facebook

Mozilla Thunderbird: Práce s adresářem a kontakty

thunderbird.png

V dnešním, již čtvrtém díle seriálu o e-mailovém klientu Mozilla Thunderbird se zaměříme na práci s adresářem a kontakty.


Práce s adresářem, organizace

Při práci s adresářem jsou klíčové Složky kontaktů, ve výchozím nastavení jsou dvě a jedná se o Osobní kontakty a Sebrané kontakty. V sebraných kontaktech jsou uloženy adresy a jména (případně další nejen kontaktní údaje) od všech lidí, se kterými jste komunikovali. Jedná se tedy o primární zdroj kontaktů pro každého, který se doplňuje automaticky. Při kliknutí na Sebrané kontakty se tedy otevře seznam všech těchto kontaktů.

Adresář Adresář

Osobní kontakty jsou primárně prázdné a záleží na každém uživateli, zda tuto složku bude, či nebude využívat. Ještě před praktickým řešením je dobré říci něco k organizaci. Úplně nejvýše jsou samotné složky kontaktů, které lze vytvářet také nové, a to přes Soubor | Nový | Složka kontaktů. Tím však možnosti organizace nekončí, do jednotlivých složek si totiž lze vytvořit novou skupinu, která se v hierarchii umístí pod ni. To se dělá opět buď přes Soubor | Nový | Skupina, ale lze také využít pravého tlačítka myši v levém panelu, nebo přímo, a to nejlépe pomocí ikony Nová skupina. Nadále již budu uvádět jen jednu možnost.

Sebrané kontakty Sebrané kontakty

Každou skupinu si lze pojmenovat zvlášť v Názvu a přiřadit Zkratku a Popis. Níže do políček se naopak vkládají samotné e-mailové adresy, a to stejným způsobem jako při psaní nové zprávy. Samotné kontakty po vložení do skupiny nebo přímo do složky (na tom nezáleží) lze doplňovat o další informace. Okno Úprava kontaktu má totiž hned několik karet, které není nutné zvláště popisovat, jedná se o vyplnění podrobnějších informací o daném kontaktu nebo chcete-li o osobě, jako je například Bydliště, Zaměstnání, Ostatní a Fotografie.

Úprava kontaktu – Kontakt Úprava kontaktu – Kontakt

V první záložce doporučuji zaměřit pozornost na výběr Upřednostňovaný formát zpráv, který lze navolit pro každý kontakt zvlášť. Další zajímavá možnost se naskýtá v záložce Fotografie, kde můžete přiřadit dané osobě fotografii.

Úprava kontaktu – Fotografie Úprava kontaktu – Fotografie

Hledání v kontaktech a zobrazení

V kontaktech je dobré se vyznat. V samotném adresáři přitom stačí na klávesnici napsat několik počátečních písmen slova a Thunderbird sám kontakt najde bez jakéhokoliv vyplňování vyhledávacího pole. I přesto lze vyhledávat přes Úpravy | Hledat v kontaktech..., kdy se otevře okno Rozšířené hledání v kontaktech. Vyberete, kde chcete hledat, co chcete hledat a ve volbách si v podstatě vybíráte podmínku.

Rozšířené hledání v kontaktech Rozšířené hledání v kontaktech

Import a export

V nabídce Nástroje nalezneme dvě důležité věci a těmi je Importovat... a Exportovat..., zásluhou toho můžete přenášet již setříděné kontakty na jiný počítač anebo naopak z jiného počítače na ten současný, například nový. V Importovat si vyberete, co vše chcete importovat, přičemž ve výchozím nastavení je Importovat vše. Sám jsem v příkladu vybral jen Kontakty. Kliknete na tlačítko Další a to stejné opakujete i v dalším kroku, v Importovat. Následně se zobrazí souborový průzkumník, kde vyberete soubor s kontakty pro import.

Importovat (první krok) Importovat (první krok)

Importovat (druhý krok) Importovat (druhý krok)

Pro uživatele Thunderbirdu na operačních systémech Microsoft Windows existuje užitečná aplikace MozBackup českého programátora Pavla Cvrčka. Ta umožňuje přes několik kliknutí zazálohovat kontakty i stažené zprávy do jednoho souboru, ze kterého je lze opět do Thunderbirdu natáhnout. Bohužel tato aplikace není dostupná pro Linux ani Mac OS X.

K pomocníku s migrací nic napsat nemohu, protože alespoň u mě nefunguje (Soubor nenalezen).

Možnosti tisku

Samozřejmě tisknout se nemusí jen samotné zprávy, ale také kontakty. Buď je potřebujete pro sebe, nebo je chcete někomu v tištěné podobě předat. Tisknout přitom lze buď samostatný kontakt, nebo rovnou celou složku kontaktů. V nabídce Soubor | Náhled tisku kontaktu/složky je dobré zkontrolovat, jak stránka s vytisknutým kontaktem, případně složkou kontaktů, bude vypadat. Přitom si jednoduše přes tlačítka Na výšku a Na šířku můžete vybrat poměr stran. Pod tlačítkem Vzhled stránky zase samotný formát papíru, na který budete tisknout. Lze tedy přizpůsobit tisk například jednoho kontaktu běžné obálce.

Náhled tisku kontaktu Náhled tisku kontaktu

Diskuze (10) Nahoru