Linux E X P R E S

Facebook

Mozilla Thunderbird: Úvod, trocha historie a instalace

thunderbird.png

Existuje spousta různorodých e-mailových klientů, které se od sebe méně, či více liší. Těch skutečně kvalitních a použitelných i pro náročnější uživatele je ale pomálu, a to na všech platformách. Jeden ze svobodných e-mailových klientů, Mozilla Thunderbird, však nad ostatními vyniká svou multiplatformností a množstvím funkcí.


Trocha historie

Vůbec první verze 1.0 byla vydána 7. prosince 2004, tedy téměř před sedmi lety. Měla skutečně raketový nástup, když si ji v prvních deseti dnech stáhlo více než milion uživatelů. Za tímto prvotním úspěchem stálo hned několik faktorů. Ten stejný rok 9. listopadu byla totiž vydána verze 1.0 webového prohlížeče Mozilla Firefox a řada uživatelů tak dvojicí Firefox a Thunderbird (obě aplikace ve verzi 1.0) nahrazovala do té doby používaný balík Mozilla Suite. Právě konec roku 2004 tedy můžeme označit z pohledu těchto dnes dvou primárních aplikací spadajících pod Mozillu za klíčový, i když to tehdy rozhodně nezačalo.

Dalším důvodem byl hlad po skutečně kvalitních e-mailových klientech, zvláště pak těch svobodných, a to na všech platformách. Thunderbird byl v tomto ohledu zajímavou alternativou skýtající nové možnosti. Navíc v roce 2004 stále nebyla všechna webová rozhraní k e-mailům na takové úrovni jako dnes, a proto řada uživatelů používala i jednodušší e-mailové klienty (příkladem může být ve světě Windows v té době implementovaný Outlook Express).

Současná situace

V současné době je k dispozici Thunderbird v poslední verzi 3.1.9, který je již zaběhlým e-mailovým klientem napříč všemi platformami. Nutno však říci, že na rozdíl od webového prohlížeče Mozilla Firefox není statisticky tak výrazný. Může za to zejména celá řada komerčních e-mailových klientů, které nabízí mnoho velkých softwarových společností, tak celá řada menších alternativ (komerčních i svobodných) napříč všemi platformami. Navíc zatímco bez webového prohlížeče se neobejde na internetu nikdo, u klienta to neplatí. Dnešní webová rozhraní často vyhovují nejen domácím uživatelům, ale také profesionálům. Přesto je Mozilla Thunderbird, abychom byli v názvosloví přesní, výborným e-mailovým klientem, který funguje na mnoha platformách a nabízí mnohem více než právě klasické webové rozhraní.

Mozilla Thunderbird ve verzi 3.1.9 Mozilla Thunderbird ve verzi 3.1.9

Proč Thunderbird (a ne třeba webové rozhraní)

Srovnávat Thunderbird s komerčními klienty jako například s Outlookem od Microsoftu nebo Lotus Notesem od IBM by bylo nesmyslné. Aplikace od Microsoftu běhají pouze na vlastních systémech, respektive také na .Macích, řešení od IBM je zase určeno zejména pro korporátní prostředí. Po technické stránce by však ve srovnání problém nebyl (jedinou nevýhodou by byla absence čistě korporátních funkcí), ale to nechme na jindy. Spíše se zaměřme na hlavní výhody Thunderbirdu (které sám na svých webových stránkách komunikuje) a skutečné důvody, proč vůbec používat klienta, a nikoliv webové rozhraní. Protože pokud by někdo na Thunderbird přecházel, tak bude buď nový uživatel, stávající uživatel webového rozhraní (které přestalo vyhovovat), anebo někdo, kdo prozatím běžel na jiném klientu a z nějakého důvodu mu přestal vyhovovat.

  1. Podpora více účtů – tak toto je skutečně jedna z hlavních výhod snad většiny e-mailových klientů. Prostě si jednoduše nastavíte více svých e-mailových účtů. Přitom si lze nastavit, zda se vám všechny budou stahovat doslova na jednu hromadu, anebo zvlášť do složek. Stejně tak si lze vytvořit více identit, ze kterých budete komunikovat.

  2. Máte to u sebe – ať jste doma nebo na cestách, offline nebo online, poštu máte pořád u sebe. Ačkoliv například Gmail již tuto možnost nabízí také u svého webového rozhraní, e-mailový klient v tomto ohledu nabídne více. Navíc si lze stažené zprávy a další data jako například kontakty zazálohovat a nemusíte se bát jejich ztráty.

  3. Přizpůsobení k obrazu svému – Thunderbird lze nejen do posledního detailu nastavit a přizpůsobit si uživatelské prostředí, Thunderbird prostě můžete rozšiřovat. Existuje nepřeberné množství tzv. rozšíření, pomocí kterých si přizpůsobíte klient na míru svých požadavků.

  4. Filtr spamu a bezpečnost – nic není důležitějšího, než aby se vám do e-mailu nikdo nedostal a aby se vám do něj nedostalo to, co je nežádoucí. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že spamový filtr pracuje skutečně dobře i například při blokování některého obsahu jako například obrázků. I ony totiž mohou obsahovat škodlivý kód. Stejně tak si nastavíte adresy, se kterými si nepřejete komunikovat a dále již například otravné adresáty neřešíte. A ještě jedna poznámka, e-mailový klient bude vždy samostatnou aplikací, na kterou se bude vztahovat váš antivirový systém trochu jinak než na webové rozhraní integrované v prohlížeči. Všeobecně si lze bezpečnostní stránku věci lépe nastavit než na webu.

    Pochopitelně zmíněné body se vztahují k většině e-mailových klientů a jsou tu jen pro jednoduché srovnání. Za zmínku stojí jmenovitě celá řada dalších funkcí a nástrojů, kterým se v průběhu seriálu budeme věnovat. Toto byla jen taková odbočka vyjadřující dle názoru autora hlavní přednosti e-mailových klientů a samozřejmě každý může ty své připsat pod článkem do diskuze. Je mi totiž jasné, že možnosti ostatních e-mailových klientů a poslední dobou také webových rozhraní jsou na dobré úrovni. Snažil jsem se jen ze svého pohledu popsat to nej pro Thunderbird a spol.

Web s nabídkou lokalizací a platforem Thunderbirdu Web s nabídkou lokalizací a platforem Thunderbirdu

Stažení a instalace

Mozilla Thunderbird je v současné verzi 3.1.9 dostupný pro Windows, Linux i Mac OS X. Instalace je ve všech případech v podstatě standardní. Uživatelé Linuxu mohou samozřejmě využít repozitářů své distribuce. V případě, že nemůžete najít balíček thunderbird, hledejte icedove (v některých distribucích je Thunderbird takto přejmenován z právních důvodů). Pro Linux je také dostupný tar.bz2 archiv na stránkách aplikace, podobně jako jsou pro uživatele Windows k dispozici klasické .exe instalační soubory. Aplikaci Thunderbird si můžete stáhnout buď z thunderbird.mozilla.cz, anebo z anglicky psaných stránek mozillamessaging.com.

Thunderbird po instalaci Thunderbird po instalaci

První spuštění a lokalizace

Po prvním spuštění po instalaci se vám zobrazí nabídka System Integration (Systémová integrace), kde je ve výchozím nastavení zaškrtnutý jen e-mail. Lze si vybrat také Newsgroups a Feeds, to je na každém individuálně. Sám tyto možnosti prozatím nezaškrtávám. Jak jste si jistě podle textu všimli, používám také anglické názvy, protože v Ubuntu po základní instalaci chybí čeština, kterou si je třeba v případě potřeby doinstalovat z balíku thunderbird-locale-cs. Ve Windows se čeština nainstaluje automaticky, uživatelé ostatních systémů musí řešit lokalizaci vždy zvlášť. Po instalaci lokalizace Thunderbird vypněte a zapněte, změny se automaticky projeví.

Do češtiny lokalizovaný Thunderbird Do češtiny lokalizovaný Thunderbird

A to je již z dnešního úvodního dílu seriálu k Thunderbirdu vše, budeme rádi, když případná přání, co by nemělo chybět v příštích dílech, vyjádříte sami.

Diskuze (14) Nahoru