Co lze vytvořit ve Scribusu?
Scribus je velmi vhodný pro kratší dokumenty (vizitky, pozvánky, letáky, prezentace), kde je nasazení bez problémů. Dobře použitelný je také pro sazbu dokumentů s desítkami stran – magazínů, e-zinů, brožur, obecních novin a časopisů (viz ukázky na Scribus.cz). Na efektivní a bezproblémovou sazbu složitější knihy si ale příznivci budou muset ještě nějaký ten pátek počkat.
Podpora formátů
Množství formátů, které umí Scribus zpracovat, je velmi solidní. Kromě očekávaných formátů SVG, EPS, JPEG, PNG, TIF umí pracovat i s celou řadou jiných (AI, CDR, PSD, WMF, PDF, PS, FIG, CVG, PICT, SML, SHAPE a mnoha dalšími).
Z výše jmenovaných byl potom v nové stabilní řadě vylepšen import z SVG a také přibyla možnost do PDF výstupu vložit jiné PDF či EPS dokumenty. Z nově podporovaných formátů pak Scribus umožňuje pracovat např. s formáty AI, CDR, PSD a WMF a soubory z programů Kivio, Dia a XFig.
Nové funkce
Portování z Qt 3 do Qt 4
Řada Scribusu 1.3.3 byla založena na rozhraní Qt verze 3, a vzhledem k vývoji bylo nutné přepsat kód do Qt 4 (odladění trvalo trochu déle a způsobilo delší prodlevu mezi vydáními stabilních verzí).
Generované rámce
Asi nejpatrnější novou funkcí jsou Generované rámce. Umožňují vkládat do dokumentu LaTeXové rovnice, grafy (Gnuplot) a diagramy (GraphViz), noty (LilyPond) a 3D modely (POV-Ray).
Export a tisk
Pro tisk přibyla zcela zásadní funkce (kterou bylo nutné v řadě 1.3.3 řešit skriptem) – a to vkládání ořezových a registračních značek, značek spadávky, barevných mřížek i informacích o stránce. Další novinkou je pak export vrstev přímo do PDF (jen ve verzi PDF 1.5).
Typografie
Z hlediska typografie přináší nová řada několik novinek. Nyní je možné vytvářet Styly znaků, vyrovnávat text (nastavit rozmezí šířky znaků a minimální šířku mezery) i zarovnat text opticky.
Vyrovnávání textu (vlevo bez vyrovnávání)
Optické zarovnání (vlevo bez zarovnání)
Kreslení
Ve Scribusu je nově možné používat operace s cestami, vytvářet a používat styly čar, vyplnit objekty vzorky či importovat barevné palety z EPS, AI, PS, SOC a GPL (i přímé barvy). Pro veškeré objekty a vrstvy je také možné použít různé režimy směšování barev.
Další funkce
Přibyla možnost zobrazit vrstvy jako Drátěný model, která zlepší odezvu při práci s delšími dokumenty. Užitečným vylepšením je také skript Autoquote, který nahradí rovné uvozovky za správné (pro každý jazyk jiné).
Práce s programem
Velmi důležitým bodem je zlepšení uživatelské přívětivosti. První, co bude uživatele jistě zajímat, je zrychlení odezvy u delších dokumentů. Druhé, neméně důležité vylepšení, je výrazně použitelnější zaznamenávání změn souboru. Funkce Zpět tak bude (častěji) reagovat tak, jak by měla.
Dále je to spousta drobných vylepšení – text je nyní možné editovat přímo z kreslicí plochy a není nutné otevírat Editor textů (kvůli odezvě se ale tento způsob hodí převážně k drobným změnám). Ve Výstřižcích nově přibyla možnost přesouvat objekty mezi jednotlivými sadami a také poslat objekt do konkrétní sady. Ve spodní části okna se objevilo několik nových ikon. Ty umožňují zapnutí/vypnutí Správce barev, rychlý náhled dokumentu a náhled pro různé typy barvosleposti (mezi DTP programy jde o dost unikátní funkci).
Co Scribusu (stále) ještě chybí?
Je stále poměrně dost funkcí, které by profesionální DTP program měl mít, ale Scribus je nemá. Chybí mu např. nahrazování kombinací znaků ligaturami, možnost použít skákavé číslice nebo přepnout na pravé kapitálky (obsaženy ve fontu). Vytvořit číslovaný nebo nečíslovaný seznam ve Scribusu je také složitější, než by mělo být.
Další oblastí, ve které by si Scribus zasloužil větší pozornost, je automatizace – ať už efektivnější vytváření obsahu (ze stylů), podpora poznámek pod čarou, automatické číslování obrázků nebo automatické texty (např. název kapitol a podkapitol v záhlaví a zápatí či popisky obrázků).
Scribusu by určitě prospělo i další pročištění kódu a optimalizace. Např. náhledový režim u delších dokumentů přestává plnit svoji funkci, protože vytvoření náhledu je otázkou desítek sekund. Také odezva programu v některých situacích by mohla být rychlejší.
Posledním nedostatkem Scribusu je nepříliš efektivní uživatelské rozhraní. Některé operace trvají příliš dlouho.
Některé z chybějících funkcí lze různými způsoby úspěšně obejít. Na některých z výše uvedených se pracuje a budou součástí další stabilní verze. Ve srovnání se sérií 1.3.3 je zlepšení ve všech oblastech skutečně znát.
Co se chystá v řadě 1.5?
Vývoj Scribusu se nezastavil, ale pokračuje směle dál. V řadě 1.5 je možné exportovat do formátů PDF/X-1a a PDF/X-4, přibyla možnost zobrazovat místo klasické mřížky tečky a křížky (podobně jako CADy), vkládat 3D anotace, vytvářet kaligrafickou čáru, kruhovou výseč a spirálu a přibylo i několik dalších možností nástroje Cesty. Je také možné vytvářet styly barevných přechodů, pohodlně procházet a vkládat obrázky pomocí Picture Browser (Prohlížeč obrázků). Byla vylepšena i práce s OTF fonty. Neméně důležitou změnou je i přepracované uživatelské rozhraní – Nastavení resp. Nastavení dokumentu. Většinu oken je nově možné dokonce dokovat. Zlepšuje se také podpora dalších jazyků (arabština, japonština, čínština).
Ke stažení
-
Scribus 1.4.0 ke stažení (Scribus.cz)
-
Scribus portable (spustí se z USB disku)