Výplň
Nástroj Plechovka byl významně vylepšen. V této verzi GIMPu umožňuje vyplňovat perokresby a další ohraničené (ale i neuzavřené) oblasti jednolitou výplní. Standardně po klepnutí tímto nástrojem do nějaké oblasti můžete vyplnit celou oblast, podobně zbarvené partie v oblasti a nebo, nově, nespojitou oblast. V kartě Volba nástroje zaškrtněte pole Fill by line art detection, stiskněte levé tlačítko myši a tažením postupně vyplňujte danou oblast. Jako zdrojovou vrstvu přitom nemusíte mít aktuální, ale například všechny v obrázku.
Rozšiřování výplňové oblasti funguje v režimech Fill similar colors a Fill by line art detection.
Technický komentář k inteligentnímu vyplňování najdete zde.
Barvy lze z obrázku nyní vyplňovat i pomocí nástroje Plechovka, stačí stisknout klávesu [Ctrl].
Transformace
Při použití nástroje Transformace, Perspektiva nebo Jednotná transformace se v plovoucím okně spojeném s těmito nástroji zobrazuje položka Readjust. Tu využijete při zoomování vybrané vrstvy. Po stisknutí se úchytové body přenastaví tak, aby byly při aktuální hodnotě zoomu stále dosažitelné, a vy tak mohli operaci dokončit.
Dopřednou a zpětnou transformaci lze v kartě Volba nástroje propojit, takže uživatel může ručně ovládat transformační úchyty bez provedení změn v samotném obrázku. Jakmile toto propojení zrušíte a změníte některý z úchytů, vrstva se již přeškáluje. Tato nová funkce slouží v podstatě jako manuální alternativa k tlačítku Readjust.
Změna velikosti nyní vždy probíhá od středu. Nástroj Jednotná transformace ve výchozím nastavení uchovává proporce.
Do možností nástroje Perspektiva byla přidána pole Constrain handles a Okolo středu. První omezuje transformaci na vodorovný, svislý a diagonální směr. Druhé pak provádí transformaci symetricky kolem středového bodu.
Léčení a klonování
Oba nástroje disponují funkci Sloučené vzorkování. Po zaškrtnutí tohoto pole a vytvoření nové vrstvy se změny propíší do ní – můžete tak spodní vrstvu nedestruktivně upravovat.
Stopy štětců
GIMP podporuje parametrické štětce s hloubkou 32 bitů s plovoucí čárkou. To znamená, že stopy, barvy a stínování těchto štětců je daleko hladší.
Rastrové stopy štětců jsou stále v barevné hloubce 8 bitů, ale plánuje se jejich přepsání do 32bitové verze.
Vybranou stopu štětce lze nyní otevřít i jako samostatný obrázek, a to z karty štětce.
Vrstvy
Klepnutím na vrstvu prostředním tlačítkem myši se stisknou klávesou [Alt] se vybraná vrstva označí i v kartě Vrstvy (a to i pokud je součástí skupiny vrstev).
Ovládací úchyty filtrů
Filtry Rozmazání přiblížením, Rozmazání přímočarým pohybem a Rozmazání pohybem po kružnici byly vybaveny ovládacími úchyty, které vám přímo v kresbě umožňují nastavit parametry těchto filtrů – sílu a polohu středu.
Další změny
- Skupiny vrstev se nyní vykreslují rychleji.
- Bylo vylepšeno chování aplikace při výskytu chyby během ukládání (opakovaném zápisu) souboru. Ukládání do formátu *.xcf i dalších je bezpečnější.
- DDS pluginy třetích stran jsou nyní součástí GIMPu.
- Plugin Spirogimp byl přepsán, má více funkcí a živý náhled.
- Řada změn byla provedena ve vykreslovacím enginu GEGL.
Bližší komentář ke změnám v této verzi GIMPu najdete na stránce gimp.org. GIMP 2.10.10 lze stáhnout v podobě flatpaku odsud, kde jsou k dispozici i zdrojové kódy.
Video k novinkám v GIMPu 2.10.10 najdete na stránce Youtube.
Ilustrace: gimp.org