Linux E X P R E S

Facebook

Novinky v KDE 4.4 - Revoluce nekončí

kde.png

9. února 2010 se integrované grafické prostředí KDE dočkalo verze 4.4. Podobně jako u předchozích verzí přišla opět pořádná dávka změn, často velmi revolučních. Ostatně u KDE lze těžko čekat něco jiného. Na své si přijdou jak příznivci hraček "pro oči", tak i praktičtěji založení lidé.


1443 zlepšení

I když poměřovat kvalitu nových verzí programů nebo celých systémů tím, kolik zlepšení bylo implementováno, není asi tou úplně nejlepší metodou, pár čísel stojí za to uvést. Podle vývojářů bylo skutečně implementováno 1443 nových funkcí či vlastností a současně bylo opraveno 7293 chyb. Ohromující čísla jsou samozřejmě otupena rozsáhlostí celého prostředí a počtem obsažených programů, i tak ale říkají něco o tom, že se od vydání verze 4.3 udály poměrně velké změny.

KDE 4.4 v distribuci Mandriva LinuxKDE 4.4 v distribuci Mandriva Linux

Za klíčové vlastnosti KDE 4.4 je označováno rozhraní navržené speciálně pro netbooky a v neposlední řadě také mnoho změn "pod kapotou" (v infrastruktuře), umožňujících efektivnější vývoj aplikací pro KDE a jejich lepší fungování. Jednou z takových změn je i použití knihoven Qt 4.6.

U verze 4.4 došlo také ke změně názvu celého balíku. Ten už není K Desktop Environment, nýbrž KDE Software Compilation. Nový název se zkracuje jako KDE SC - v následujících odstavcích budu nicméně v zájmu konzistence s předchozími verzemi používat pouhé označení KDE 4.4.

Podobně jako u některých starších verzí KDE, u kterých se odehrály velké změny, i u verze 4.4 můžete narazit (a s největší pravděpodobností narazíte) na možná menší, ale bohužel spíše větší problémy s funkčností celého prostředí a jednotlivých aplikací, přinejmenším do doby, než si nová verze "sedne", tedy než budou odstraněny komplikace související s distribucemi a s aktualizací. Relativně bezproblémovou cestou, jak se dostat k fungujícímu prostředí KDE 4.4, je nainstalovat si distribuci Mandriva Linux 2010, přidat si repozitář s KDE 4.4 (přímo ze serveru ftp.kde.org) a spustit aktualizaci.

Netbook interface

S rozmachem netbooků, jejichž charakteristickou vlastností je malý displej a absence plnohodnotné myši, vznikla potřeba přizpůsobit grafické uživatelské rozhraní systémů tak, aby uživatelé nemuseli válčit s nástrahami, které vznikají prostým použitím GUI určených pro stolní počítače nebo plnohodnotné notebooky s velkým displejem. O implementaci GUI pro netbooky se pokouší i KDE 4.4.

Rozhraní pro netbooky (zapínané v nastavení pracovní plochy) se zcela zásadně liší od běžného pojetí grafického rozhraní. Aplikace se standardně spouštějí na celé obrazovce, systémová lišta vypadá výrazně jinak (místo seznamu spuštěných aplikací je standardně uveden jen jejich počet) a hlavně se místo běžných spouštěcích nabídek využívá mnohem jednodušší mechanismus - procházení jednotlivých úrovní přes velké ikony v kombinaci s vyhledávacím řádkem.

Grafické uživatelské rozhraní pro netbookyGrafické uživatelské rozhraní pro netbooky

Do jaké míry je práce s takovým GUI efektivnější, je čistě subjektivní záležitostí. Uživateli nezvyklému na úplně jiný přístup může prostředí připadat velmi těžkopádné, nicméně po nějaké době rutinního používání se může ukázat jako pohodlnější, rychlejší a pro netbooky lepší než klasické prostředí KDE.

KWin - pryč s hromadami oken

Jedním z velkých lákadel KDE 4.4 je tzv. window tabbing, tedy transformace více oken na karty (lišty, záložky, ouška atd., prostě jak tomu kdo říká) v rámci jediného okna, jako se to běžně používá například u webových prohlížečů. V tomto případě však není potřeba podpora na straně aplikace - okenní správce dokáže seskupovat okna libovolných programů. Stačí stisknout prostřední tlačítko myši a přetáhnou titulkovou lištu jednoho okna na lištu druhého okna. Karty se přepínají na titulkové liště.

Přeměna oken na karty v jednom okněPřeměna oken na karty v jednom okně

KWin dokáže do určité míry seskupovat okna i automaticky (podobná okna, tedy typicky okna více instancí téže aplikace), i když to není úplně spolehlivé. Navíc záleží na tom, jaký dekorátor oken je aktuálně aktivní - například pro dekorátory Oxygen nebo Tabstrip to funguje, kdežto pro Plastik či Quartz nikoliv.

Dalším zajímavým zpestřením práce s okny je možnost používat dekorace ve formátu SVG. Fantazie ohledně titulkových lišt a okrajů oken tak získává nové pole působnosti. K dispozici už jsou nějaká hotová témata, jak si můžete všimnout na následujících obrázcích. Je ale potřeba počítat s tím, že na výkonově slabších strojích si SVG dekorace ukousnou řádný kus času procesoru.

SVG dekorace ghost-decoSVG dekorace ghost-deco

SVG dekorace win7-darkSVG dekorace win7-dark

Plasma - kdo si hraje, nezlobí

Základní aplikace desktopu KDE 4, tedy Plasma, má v KDE 4.4 novou podobu. Především se změnila nabídka jednotlivých plasmoidů pro jejich vkládání na určené místo. Starý obyčejný seznam je pryč, nově se výběr zobrazuje jako pás s ikonami a popisky (najetím kurzoru se zobrazí podrobnější informace) a přibyly i nové plasmoidy - například Black Board (tabule, po které si můžete čmárat dle libosti).

Nová nabídka plasmoidů (widgetů)Nová nabídka plasmoidů (widgetů)

Kromě základní nabídky plasmoidů lze přidávat i další, ať už odněkud ze souboru či stažením ze serveru. To není nic nového, to už tu bylo dříve. Co ale nové je, to je možnost využít jako plasmoidy i Google Gadgets. Problém je však v tom, že příslušná knihovna (Google Gadgets API, nikoli nějaká knihovna v Plasmě) obsahuje chyby, které často vedou k pádu celé Plasmy. Doufejme tedy, že budou tyto chyby brzy opraveny.

Plasmoidy mají v KDE 4.4 také jednu novou vlastnost - lze je sdílet po síti. Sdílení se zaškrtne v nastavení a pak už by měl být plasmoid vidět z jiných počítačů (buď ve veřejném režimu nebo s "párováním" ve stylu Bluetooth). Problém je však v tom, že je k dispozici velmi málo informací, jak tuto věc zprovoznit - údajně (podle informací z diskusí) by to mělo využívat Avahi, ale podrobnosti chybí. Provozuschopnosti se mi bohužel dosáhnout nepodařilo.

Ke změnám došlo i u aplikací těsně spjatých s fungováním desktopu. Jednou z takových změn je, že KRunner (program, který umožňuje snadné spouštění aplikací) nabízí i přepnutí na již běžící aplikaci. Lze tak například využít již běžící instanci, namísto spouštění nové.

KRunner nabízí i přepnutí na běžící aplikaceKRunner nabízí i přepnutí na běžící aplikace

Vyhledávání souborů

Sémantický vyhledávač Nepomuk by měl (podle svých tvůrců) být nyní výrazně rychlejší. Kromě toho zavádí nový pohled na soubory - Timeline (reprezentovaný jako KIO zdroj timeline:). Ten umožňuje přímo procházet soubory podle časového třídění (s granularitou na dny), a to jak ve správci souborů Dolphin, tak i ve všech ostatních KDE programech.

Timeline - Procházení souborů tříděných podle dataTimeline - Procházení souborů tříděných podle data

Asi důležitější je ale integrace vyhledávání Nepomuk do souborového správce Dolphin. Lze hledat podle různých kritérií a jejich kombinací. Výsledky vyhledávání se zobrazí jako obsah "virtuální složky" - lze je samozřejmě uložit a později používat podle potřeby.

Výsledky vyhledávání ve správci souborůVýsledky vyhledávání ve správci souborů

Kontact - větší změny uvnitř než navenek

Kdo si spustí PIM balík Kontact nebo některou z aplikací, které jsou jeho součástí (KMail, KOrganizer, KAddressBook apod.), uvidí přibližně totéž jako dříve. Ovšem k těm největším změnám tentokrát došlo uvnitř. Pro přístupu k úložištím dat (místním i vzdáleným) se totiž využívá komponenta Akonadi. Ta se chová jako wrapper pro různé technologie (poskytuje jednotné API) a současně jako lokální cache pro vzdálené služby.

Použití samostatné komponenty přináší výhody, ale i nevýhody. Zjednodušuje se implementace jednotlivých aplikací (není třeba všude implementovat podporu různých používaných technologií), sdílí se mnoho společné funkcionality, místní mezipaměť zrychluje přístup ke vzdáleným datům. Současně ale roste paměťová a procesorová náročnost, takže na slabších strojích může být používání PIM aplikací o nervy. Rozdíl v rychlosti je skutečně znatelný, i když je potřeba si uvědomit, že jde o první verzi a že tedy implementace může trpět ještě mnoha dětskými nemocemi.

Akonadi se zatím ještě nepoužívá pro všechny aplikace z balíku Kontact - např. KMail se dočká implementace až ve verzi 2.0, která by měla být součástí KDE 4.5. Nicméně na druhou stranu už existují i samostatné aplikace pracující nad Akonadi, například Mailody.

Programový balík Kontact (zde v režimu měřiče času)Programový balík Kontact (zde v režimu měřiče času)

Další krok vpřed

Změn a nových vlastností a funkcí je samozřejmě nesrovnatelně více, než se dá směstnat do krátkého článku. Většinou jsou to různé drobnosti, například nově přidané klávesové zkratky či mírně jiné chování nějaké funkce. I když se změny nebudou líbit asi úplně každému, považuji je za další krok vpřed, za další vylepšení prostředí, které ve verzi 4 (4.0) prodělalo tak zásadní přerod, že se někteří lidé dosud neodvážili ho začít používat a setrvávají stále u verze 3.5. Nyní je tedy ten pravý čas o KDE 4 opět trochu přemýšlet a případně přejít ze starších verzí - i když samozřejmě nejlépe až poté, co bude verze 4.4 plně usazená v distribucích.

Diskuze (22) Nahoru