Linux E X P R E S

Facebook

Novinky v Xfce 4.10: Drobné kroky k dokonalosti

xfce.png

V sobotu 28. dubna vyšla dle plánu nová verze Xfce 4.10. Oproti starší verzi 4.8 přináší řadu drobnějších a zásadnějších vylepšení. Nejzásadnější je sloučení dialogu Spustit... a Vyhledávače aplikací. Nových funkcí se ale dočkal i panel nebo plocha.


Oproti novinkám ve verzi 4.8, která vyšla v lednu 2011, nepřináší verze 4.10 žádné příliš zásadní změny, jakými jistě bylo kompletní přepracování panelu a přechod Thunaru na GIO/GVfs. Místo toho nové Xfce přináší novinky spíše drobnějšího rozsahu, ale o to jich je více.

Nový Vyhledávač aplikací

Již před vydáním minulé verze vývojáři slibovali přepracování Vyhledávače aplikací, nakonec to ale nestihli, a tak jsme se dočkali až nyní. Vyhledávač aplikací byl sloučen s dialogem Spustit... a působí jako aplikace, kterou je užitečné namapovat na klávesovou zkratku.

Dialog Spustit v Xfce 4.8... Dialog Spustit v Xfce 4.8...

...a jeho nová verze v Xfce 4.10 ...a jeho nová verze v Xfce 4.10

Jak můžete vidět, dialogová okna se příliš neliší, pokud ale stisknete šipku dolů (ať už na klávesnici, nebo kliknutím myši na symbol šipky), rozbalí se okno do podoby Vyhledávače aplikací.

Starý Vyhledávač aplikací... Starý Vyhledávač aplikací...

...a nová verze po rozbalení ...a nová verze po rozbalení

Výhodou je, že pokud do malého okna zadáte například „web“ a poté stisknete dvakrát šipku dolů, přesunete se rovnou na seznam aplikací odpovídající zadanému filtru. Nová verze vyhledávače má navíc možnosti nastavení, které umožňují nadefinovat určité zkratky nebo akce. Pokud například zadáte před příkaz mřížku, otevře se místo aplikace její manuálová stránka v terminálu.

Nastavení vlastních akcí Vyhledávače aplikací Nastavení vlastních akcí Vyhledávače aplikací

Kromě výše uvedeného navíc dialog napovídá příkazy (které se nacházejí v nabídce aplikací), což se jistě hodí, dříve napovídal pouze z vlastní historie.

Všimněte si, že nenabídl např. grep, který není v nabídce aplikací, ale nabídl příkaz i s parametrem, protože tak je uložen v nabídce Všimněte si, že nenabídl např. grep, který není v nabídce aplikací, ale nabídl příkaz i s parametrem, protože tak je uložen v nabídce

Editor typů MIME: Nastavení preferovaných aplikací

Do Xfce přibyla jedna aplikace pro jeho přizpůsobení. Jmenuje se Editor typů MIME a slouží k nastavení výchozích aplikací, které mají otevírat daný typ souborů.

Pokud jste doposud chtěli změnit výchozí aplikaci například pro otevírání HTML souborů nebo JPG obrázků, museli jste to provést s nějakým souborem daného typu. Bylo třeba ve správci souborů z kontextové nabídky souboru zvolit Otevřít v jiné aplikaci..., poté aplikaci najít v seznamu a nechat zaškrtnuté políčko Použít jako výchozí pro tento typ souboru. Kromě toho, že pro lidi, kteří to nevědí, je to celkem těžce odhadnutelný postup, to má také tu nevýhodu, že nikde nevidíte přiřazené aplikace hezky pohromadě.

V aplikaci Editor typů MIME výchozí aplikace nejen vidíte hezky pohromadě... V aplikaci Editor typů MIME výchozí aplikace nejen vidíte hezky pohromadě...

...ale můžete je také jednoduše filtrovat a měnit ...ale můžete je také jednoduše filtrovat a měnit

Přehlednější nastavení

Když už je řeč o nastavení, Nastavení Xfce prošlo mírnou reorganizací, jednotlivé položky nastavení jsou nyní zařazeny do kategorií Osobní, Hardware, Systém a Ostatní, kromě toho se také dají filtrovat.

Nepřehledné nastavení v Xfce 4.8 Nepřehledné nastavení v Xfce 4.8

Přehledné nastavení v Xfce 4.10 Přehledné nastavení v Xfce 4.10

Trochu mě mrzí, že přestože se stále více položek nastavení otevírá přímo v hlavním okně, pořád to nejsou všechny a Nastavení Xfce tak stále nepůsobí příliš komplexně, protože nevíte, co máte čekat po kliknutí na položku.

Nové vlastnosti panelu

Mezi další vylepšení patří nové vlastnosti panelu. Panel teď může mít kromě režimů Vodorovně a Svisle ještě pozici Panel plochy. Chová se pak jako Svislý panel a položky na něm jsou orientovány vodorovně. Pokud například na svislý panel přidáte Tlačítka oken, budou tlačítka také svisle a nápisy na nich otočené o devadesát stupňů. Pokud ale máte široký postranní panel a chtěli byste mít položky na něm orientovány vodorovně, dosud jste měli smůlu.

Panel plochy Panel plochy

Pokud jste spíše příznivci širokých vodorovných panelů, jistě vás potěší možnost nastavení počtu řádků panelu, ten už nemusí být jeden, ale může jich být více.

Vodorovný panel s dvěma řádky Vodorovný panel s dvěma řádky

Tlačítka oken se nyní už automaticky neroztahují, takže se vám může stát, že vaše dosavadní rozložení položek na panelu se rozsype. Vyřešíte to ale přidáním roztahujícího se Oddělovače za Tlačítka oken.

Tlačítka oken se už neroztahují Tlačítka oken se už neroztahují

Přepracování se dočkal plugin Tlačítka akcí, který slouží na odhlášení.

Tlačítka akcí v minulé verzi nenabízela mnoho možností Tlačítka akcí v minulé verzi nenabízela mnoho možností

Nyní si je můžete přizpůsobit k obrazu svému... Nyní si je můžete přizpůsobit k obrazu svému...

...aby vypadala třeba takhle ...aby vypadala třeba takhle

Plocha nyní i s náhledy

Konečně jsme se dočkali toho, že soubory na ploše mají náhledy. Kromě toho, pokud nad souborem podržíte kurzor myši, zobrazí se ještě větší náhled a nějaké informace o souboru.

Koš obsahuje jednu položku Koš obsahuje jednu položku

Náhled obrázku Náhled obrázku

Již dříve bylo možné nastavit jako pozadí plochy několik obrázků místo jednoho. Mělo to ale pouze ten efekt, že se střídaly při přihlášení do systému. Nyní můžete nastavit i časové cyklení.

Nastavení automatické změny pozadí Nastavení automatické změny pozadí

Práce s okny

Do Xfce přibylo známé gesto pro práci s okny. Pokud okno chytíte za horní okraj a přetáhnete ho k okraji obrazovky, okno změní velikost tak, aby zabíralo polovinu plochy. Po přetažení k levému nebo pravému okraji se plocha rozdělí svisle, naopak u horního a spodního okraje se plocha rozdělí vodorovně. Ale pozor, pokud máte povolené přetahování oken z jedné plochy na druhou, bude vám dělení oken fungovat pouze horizontálně, nebo pouze vertikálně, podle toho, jestli máte plochy v přepínači nad sebou, nebo vedle sebe. Pokud máte plochy v přepínači ve více řadách, nepůjde to vůbec. Pokud chcete přetahování oken na vedlejší pracovní plochy vypnout, učiňte tak v Nastavení správce oken, na kartě Pokročilé.

Další novinky

Mezi další novinky patří rozdělení služeb KDE a GNOME spouštěných při startu na jednotlivé podslužby. Volby Spustit při startu služby GNOME/KDE v Relace a spouštění nyní spustí jen nejdůležitější služby a další najdete v kartě Automatický start aplikace napsané kurzívou.

Další služby z KDE a GNOME Další služby z KDE a GNOME

Ve stejném okně na kartě Relace můžete nově Vyčistit uložené relace a nemusíte to dělat ručním mazáním souborů Ve stejném okně na kartě Relace můžete nově Vyčistit uložené relace a nemusíte to dělat ručním mazáním souborů

Položka nastavení Myš se změnila na Myš a touchpad a nově můžete například nastavit, jestli se dá klikat přímo na touchpadu a jak se má posouvat (dvěma prsty, na boku, nebo nijak). Nemusíte tak už při startu volat příkaz synclient s různými parametry.

Nastavení myši a touchpadu Nastavení myši a touchpadu

Dokumentace je nyní dostupná pouze online.

Chcete si přečíst příručku online? Chcete si přečíst příručku online?

A nakonec, správce souborů Thunar má mírně přepracované rozhraní, aby se neplýtvalo místem. Postranní panel se zbavil zbytečného okraje a stavový řádek začíná až za ním.

Thunar ve staré verzi Xfce 4.8 Thunar ve staré verzi Xfce 4.8

Nové kompaktnější rozhraní Nové kompaktnější rozhraní

Drobné kroky k dokonalosti

Jak vidíte, změny nejsou příliš zásadní, ale skoro všechny zlepšují ergonomii prostředí nebo zjednodušují ovládání začátečníkům. Pokud tedy nová prostředí GNOME 3 a Unity nejsou pro vás to pravé ořechové, možná byste měli zkusit právě Xfce.

Nejdříve se ho dočkáme v „rolling update“ distribucích. Do nového Xubuntu 12.04 LTS se bohužel nedostalo a ve Fedoře 17 se jej taky nedočkáme (ačkoli vznikl repozitář s testovací verzí a pro Xubuntu se jistě brzy objeví také). Xfce 4.10 se tak nejdříve objeví pravděpodobně v openSUSE 12.2.

Diskuze (49) Nahoru