„Dvouplusová“ reinkarnace
Není to tak dávno, co Philip Newborough oznámil konec distribuce pro slabší počítače CrunchBang. Tento konec komentoval tím, že technika hodně pokročila a taková distribuce již není potřebná. Avšak okolo CrunchBangu stále existuje velká komunita, která se rozhodla osud této distribuce změnit.
Ale již pouhé dva týdny po ukončení projektu je dostupná beta distribuce, která má navázat tam, kde CrunchBang skončil. Za touto distribucí stojí Ben Young a pojmenoval ji CrunchBang++. Podle Benova vyjádření půjde #!++ ve šlépějích původní distribuce, půjde tedy stále o na prostředky nenáročnou distribuci.
Po dvou týdnech samozřejmě nemůžeme chtít kompletní distribuci, ale již existuje funkční beta (pouze pro 32 bitů), a v budoucnu se mají objevit i další změny – nové GTK téma, 64bitová verze a spoustu dalšího. Hotové distribuce bychom se mohli dočkat v následujících měsících.
Pokud vás distribuce zajímá, můžete se podívat na její oficiální stránku, kde je možné si betu stáhnout, nebo GitHub, kde naleznete zdrojové kódy i další informace.
A co že to ten CrunchBang je?
Přestože se CrunchBang++ příliš neliší od svého předchůdce, rozhodl jsem se, že vyzkouším betu a srovnám ji s mými předchozími zkušenostmi s touto distribucí.
Instalátor CrunchBang++ je z Debianu bez úprav, takže tady není moc co představovat. To zajímavější přijde po prvním spuštění – CrunchBang++ obsahuje původní program cb-welcome, který vás skrze terminál provede poinstalačním procesem a umožní vám nainstalovat některé běžně používané programy (jmenovitě třeba Javu nebo podporu pro některé tiskárny).
Problémy s instalací balíků pomocí průvodce
Naneštěstí se mi nepodařilo průvodcem projít, přesněji nedošlo k instalaci požadovaných balíků. Horší je, že tento problém se týká i instalačních průvodců některých programů dostupných v nabídce, které končí vždy chybou. Je možné, že v betě ještě chybí repozitář s těmito balíky, nebo mám prostě smůlu. Tak doufejme, že jej autor v budoucnu opraví.
Já osobně oceňuji, že zde nikdo nezasahoval do prostředí a zanechal jej původní. Celé je jednoduché, uhlazené, na slabších strojích běží rychle. Hodí se i klávesové zkratky, které jsou přednastavené a jejich přehled vidíme na ploše po pravé straně spolu s informacemi o využití systémových prostředků. I přesto je pár kosmetických změn viditelných, například došlo k výměně schéma ikon. Jediné, co bych vytknul, je absence nějakého centra nastavení, odkud by bylo možné systém konfigurovat.
Centrum nastavení bohužel chybí
Shrnutí
Tahle distribuce je skvělá na starších počítačích, netboocích a slabším hardwaru, ale podle mě se kvůli některým atypickým prvkům nehodí pro nezkušené uživatele – menu aplikací pod pravým tlačítkem myši není úplně běžný prvek uživatelského rozhraní. Ale je to, ostatně jako ve většině případů, jen o zvyku.
Na závěr bych vás rád vyzval, abyste se v diskuzi podělili o své zkušenosti s původní distribucí a jestli se vám její reinkarnace zamlouvá. A mně jako uživateli #! nezbývá, než popřát tvůrci #!++ štěstí a těšit se na dokončenou verzi.