Tajemný jako hrad v Karpatech není živočich, psychopat ani přírodní úkaz. Řeč bude o kancelářském balíku! Konkrétně se budeme zabývat verzí 2.0 programového balíku OpenOffice.org. Pohodlně se usaďte, i když bych vás chtěl tímto článkem zvednout ze židlí či křesel, které právě obýváte.
Oblíbeným tématem všech vypravěčů a bavičů je jejich vlastní rodina. I já jsem se rozhodl použít v článku coby testovací králíky svou vlastní rodinu. Když jsem se nad tím zamýšlel, narazil jsem na tři skupiny uživatelů, počítaje v to sebe. První skupinou uživatelů jsou lidé podobající se mé tchyni. Je jí lehce přes padesát a okolnostmi byla přinucena naučit se s počítačem. Ona při práci neřeší to, jaký program si spustí, ona pracuje s úlohami - potřebuji napsat dopis, udělat tabulku nebo vyrobit obal na CD, na které vypaluji zálohu dat. Tito lidé jsou nejvláčnější a nečiní jim sebemenší problém (po patřičné instruktáži) zvyknout si na použití libovolného programu. Je to pro ně prostě jen ikonka na ploše, na kterou se klikne a už může psát, počítat nebo kreslit.
Druhou skupinou uživatelů jsou lidé jako má manželka. Děti narozené po konci sedmdesátých let minulého století měly tu výhodu, že se jim již dostalo kvalitního školského systému, ve kterém se s počítači v osnovách počítalo a dokonce s nimi mohly i pracovat. Vzhledem k tomu, že v té době pro nás existovala prakticky jen jedna softwarová firma se svými produkty s oknem ve znaku, mají pod kůží hluboce zadřené používání konkurence a jen neradi si zvykají na cokoliv jiného. Mají v zásobě tisíce poznámek k tomu, proč je něco jiného horší, než to, co používají. Tato skupina je k OpenOffice.org nejkritičtější.
Třetí skupinu bych si dovolil přirovnat k sobě. Jedná se o lidi, kteří jsou dostatečně rozhodní k tomu, aby udělali krok mimo a vymanili se z vlivu. Zároveň jsou také hybnou silou pro vývojáře, přicházejí s mnoha radami, poznámkami a vylepšeními. Používání OpenOffice.org je pro ně prestižní záležitostí, ale zároveň jsou dostatečně kritičtí k tomu, když něco není úplně dle jejich představ a chtějí pro to něco udělat. Mnoho z nich volí cestu klidného středu a vyznávají multiplatformnost produktu. Zároveň mají dostatek zkušeností se staršími verzemi a dokáží ocenit provedené změny. Je teď jen na vás, která skupina uživatelů je vám nejbližší. Článek jsem se pokusil napsat pro všechny. Kancelářský balík. A to je co?
První skupinu uživatelů můžeme celkem výstižně popsat pomocí tohoto motta. Pro ně je ve verzi 2.0 připraveno několik "vychytávek" a zjednodušení, takže se při jejím požívání nebudou cítit osaměle. Kancelářský balík OpenOffice.org je sada programů, která vám umožní psát dopisy (modul Writer), vytvářet složité tabulky s výpočty a grafy (modul Calc), umožní vám vést si jednoduchou databázi vašich hudebních nosičů (modul Base) a nebo jednoduše vytvořit pozvánku na oslavu vašich kulatých narozenin (modul Draw). V balíku je obsaženo ještě několik dalších modulů, pro tuto skupinu uživatelů jsou však skoro nepodstatné.
Hlavními výhodami produktu je především jeho nízká cena (je k dispozici zdarma pro domácí i komerční využití), snadná ovladatelnost a hlavně totální počeštění. Můžete jej provozovat na počítačích s operačním systémem Windows (verze 98 a novější), na Linuxu (nezávisle na distribuci) a také na MacOS (to je ten počítač s jablíčkem ve znaku). Existují i verze pro jiné operační systémy, ale s těmi naše tchyně nepřicházejí zase až tak do styku.
Začněme zajímavými funkcemi modulu Writer. Jedná se o tzv. textový editor a není to nic jiného než elektronický psací stroj. Můžete s jeho pomocí vytvářet texty a vkládat do nich tabulky nebo obrázky. Pomocí tzv. průvodců můžete vytvářet i komplikovanější obsah, jako je např. fax nebo zápis z porady. Nechybí zde ani nástroj nazývaný Korektor překlepů, což je funkce, která v zabudovaném slovníků kontroluje vámi psaná slova a pokud dojde k závěru, že jste slovo napsali špatně (nebylo nalezeno ve slovníku slov a slovních tvarů), jste na to upozorněni. Pokud píšete delší text a často opakujete jedno slovo, může vám pomoci tzv. Slovník synonym, který se pokusí najít slova podobného významu, kterými je možno inkriminovaný výraz nahradit.
Pokud byste se chtěli rozepsat, může vám program pomoci i s vytvořením obsahu vaší publikace. Samozřejmostí je i tisk vytvářených dokumentů s mnoha volbami. Osobně oceňuji možnost tisku více stran na jednu stranu A4 nebo tisk v mód zvaném Příručka, kdy jsou na jednu stranu oboustranně vytištěny čtyři strany jako v knize. Váš text může být také různě formátován - od různých písem, přes různé efekty, jako je obrysové nebo stínované písmo, až po barevné texty. Napsaný dokument můžete ihned z prostředí programu odeslat e-mailem (pomocí výchozího poštovního programu). V programu najdete také mnoho pokročilejších funkcí, jejich objevování a prozkoumávání si však ponechte na pozdější dobu, poté co zvládnete základy.
Druhým zmiňovaným modulem v řadě je OpenOffice.org Calc. Jedná se o tzv. tabulkový kalkulátor, který vám umožní provádět různé výpočty. K dispozici je několik šablon v podobě faktury, dodacího listu a vůbec mnoho dokumentů hodících se v podnikání(musí se stáhnout samostatně). K podnikání (konkrétně k vedení účetní evidence) je program velmi vhodný. Pokud si do něj zapíšete své měsíční prodejní výsledky, můžete pomocí velmi jednoduchého průvodce vytvořit graf, který daná čísla lépe zviditelní. Pro zvládnutí základů stačí, když se naučíte používat asi 15 základních funkcí, díky kterým vypočtete vše, co budete potřebovat. Použití modulu OpenOffice.org Calc v domácnosti je možno doporučit např. ke sledování výdajů a příjmů domácnosti. Někdy to mohou být velmi zajímavé výsledky.
Pokud si chcete vést databázi svých hudebních nosičů, je k tomu vhodné doporučit modul Base. Můžete si v něm pomocí jednoduchého editoru navrhnout vzhled jakési evidenční karty a ihned začít zadávat potřebné informace např. o interpretovi, délce či roku vydání hudebního nosiče. Modul je vhodný jak na vedení domácí kolekce čítající desítky disků, stejně jako na vedení skladu náhradních dílů autoservisu.
Máte-li chuť být kreativní, dobře vám k tomu poslouží modul OpenOffice.org Draw. Jedná se o tzv. vektorový grafický editor, který vám umožní vytvářet grafiku složenou (nejenom) z geometrických obrazců. Vytvořit si tak líbivou pozvánku na zahradní party není skoro vůbec složité. Můžete do ní vložit i fotografie vyfocené vaším digitálním fotoaparátem a pomoc nabízí i vestavěná kolekce grafických symbolů, jako jsou různé šipky, hvězdy nebo třeba srdíčka.
Ať už máte jen domácí kancelář nebo pracujete v té skutečné jako úředník, určitě se vám balík může hodit. Vyvíjí se téměř šest let a za tu dobu si vybudoval svou pozici. To vám ovšem může být úplně jedno. To, co potřebujete vytvořit, můžete vytvořit jednoduše a lehce a navíc vás to nic nebude stát. A i když vám partner z práce pošle nějaký dokument, který nevytvořil v OpenOffice.org, protože jej nepoužívá, máte hodně velkou pravděpodobnost, že jej bez problémů otevřete. Také zde neplatí úsloví o tom, že nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. I když je OpenOffice.org nabízen a šířen zdarma, nejedná se o žádnou zkušební nebo okleštěnou verzi. Je to plnohodnotný kancelářský pomocník, který se vejde do jakékoliv kanceláře a nezruinuje vám kapsu.
No tak se předveď...
Čtenáři rekrutující se z druhé skupiny uživatelů jsou k jakýmkoliv snahám konkurence dosti skeptičtí. Ovšem je mnoho argumentů, které je dokážou umlčet. Kriticky je také nutno říci, že jsou fakta, která jejich skepsi mohou podpořit. Ale vezměme to od začátku. OpenOffice.org 2.0 je sada kancelářských programů, která se "opičí" po Wordu (v OpenOffice.org je to Write), Excelu (Calc), PowerPointu (Impress) či Accessu (Base), a navíc v ní chybí něco jako poštovní program Outlook. Na druhou stranu zde jaksi přebývá modul Draw, což je vektorový editor se zajímavými funkcemi. V obou balících také nechybí doplňky typu Equation editor (Math), WordArt (Fontwork čili česky Písmomalba) nebo skriptovací jazyk Visual Basic for Applications (Basic). Co se týká funkcí, jsou tedy naprosto srovnatelné.
Čím bych tedy mohl zlákat uživatele, aby přešli na OpenOffice.org, nejlépe na verzi 2.0? Je toho více a vezmeme to postupně.
Velmi výhodná cena
Kancelářský balík OpenOffice.org je k dispozici zdarma. Může se to zdát nepochopitelné, ale je to tak. Stačí si jen z domovské stránky stáhnout příslušný balíček pro váš operační systém a nainstalovat jej. Můžete být jen domácí uživatel či firma s 1000 počítači, na počtu instalací nezáleží. Navíc máte k dispozici kompletní zdrojový kód, což zaručuje vyvíjení balíku pod licencí GNU GPL. Každý tak může přesně vidět, co se skrývá pod pokličkou. Neznamená to také, že se jedná o nějakou omezenou nebo na funkce skoupou verzi. OpenOffice.org snese plné srovnání s podobnými kancelářskými balíky na trhu.
Multiplatformní produkt
I Microsoft vyvíjí svůj produkt pro více operačních systémů, konkrétně pro Windows a MacOS. OpenOffice.org jde však ještě dále. Podporovány jsou Windows (verze 98 a novější), MacOS X, Linux, FreeBSD a Solaris. Není proto problém vytvořit nějaký dokument na počítači s Windows a následně jej v internetové kavárně upravit, i když zde běží Linux. Rozdíl nepoznáte, obě verze jsou shodné, i když si asi povšimnete např. rozdílů ve vzhledu aplikace daném použitým grafickým rozhraním. Z pohledu využívání funkcí jsou však naprosto shodné.
Kompatibilita s formáty MS Office
Jako jeden z hlavních důvodů proč nepřejít na OpenOffice.org vás může napadnout nekompatibilita formátů. Známé DOC, XLS a PPT soubory je možno do OpenOffice.org velmi dobře načíst, upravit a opět do nich uložit. Nikdo pak nemůže poznat, že váš dokument nebyl vytvořen v MS Office. Obecně je kompatibilita s uzavřeným formátem velmi dobrá, ale existuje samozřejmě stále několik dokumentů, které se vám nepodaří načíst správně. Firma Microsoft nikde nezveřejnila popis svých formátů, proto nemůže být podpora ze strany OpenOffice.org úplně dokonalá. Problémy však pocítí jen velmi malé procento uživatelů, konkrétní problémy je možno konzultovat s členy různých uživatelských fór, kde se vám odpovědi jistě dostane.
Samostatnou kapitolou jsou MS Office dokumenty s heslem. Verze 1.1 s nimi nepracuje vůbec a verze 2.0 už je aspoň umí otevřít (tedy umí je otevřít a zeptat se vás na heslo). Ukládat v nativním formátu MS Office i s heslem stále není možné a souvisí to s uzavřeností MS Office formátů.
Dalším oříškem jsou dokumenty obsahující makra vytvořená ve Visual Basic for Application. Protože se jedná o jiný (i když v mnoha rysech podobný) programovací jazyk než OpenOffice.org Basic, není možno makra z MS Office v OpenOffice.org používat. V této oblasti asi nikdy OpenOffice.org uživatele MS Office nepřinutí k přechodu. Při představě svých desítek pracně vytvořených dokumentů s makry, která bych měl znovu vytvářet v OpenOffice.org mne jímá hrůza. Ovšem ruku na srdce, kolik procent uživatelů ve svých dokumentech makra skutečně používá?
Silná uživatelská základna
Microsoft Office se za ta léta vývoje velmi rozšířil a uživatelská základna je velká. Týká se to ovšem i OpenOffice.org. Existuje tzv. komunita, což je skupina uživatelů a vývojářů, kteří neustále pracují na tom, aby byl OpenOffice.org lepší a přívětivější, obsahoval požadované funkce či s vámi mluvil mateřským jazykem. Ke stažení je mnoho různých doplňků a dokumentů, které uživatelé používají. K dispozici jsou vám také konference uživatelů, kde je možno položit svůj dotaz. Denně je čtou tisíce účastníků a vždy se najde někdo, kdo vám pomůže. Pokud je váš problém vážnějšího charakteru, můžete jej nahlásit do speciální databáze objevených chyb, kterou pravidelně monitorují vývojáři snažící se dané problémy co nejrychleji opravit a zapracovat do nových verzí. Velkou výhodou těchto konferencí je také to, že jich existuje několik i v češtině. Zkuste takto podobně řešit problémy v MS Office.
Otevřený formát souborů
Státní správa používá jen formáty MS Office - to je hlavní tvrzení zastánců produktu Microsoftu. Tento argument je pravdivý, ale může se časem razantně změnit. S novou verzí OpenOffice.org 2.0 se totiž objevil i nový formát dokumentů, kterému se povedl husarský kousek. Existuje totiž organizace OASIS (Organization for the Advancement of Structured Information Standards - Organizace pro rozvoj strukturovaných informací) , která přijímá celosvětové elektronické standardy. Členy tohoto konsorcia najdete ve 4 000 organizacích více než 100 zemí světa. Je tedy jasné, že standardy přijaté touto organizací jsou masově používány. Již zde bylo zmíněno, že formáty MS Office jsou uzavřeny. Formát OpenOffice.org 2.0 je otevřený a zároveň byl 1.května 2005 touto organizací vyhlášen za standard, přesně řečeno OpenDocument File Standard. Evropská unie standardy OASIS doporučuje používat, a proto se tento formát může stát i jejím standardem.
EU pak bude tlačit na úřady členských států, aby začaly tento formát používat pro vyměňování informací. Jeho nespornou výhodou je, že je řádně zdokumentován a existuje k němu metodika, jež má zajistit jeho integraci do produktů třetích stran. Dle mého skromného názoru se dříve či později setkáme s formátem OpenOffice.org i v produktech firmy Microsoft, neboť uživatelé tohoto produktu jej budou vyžadovat právě pro bezproblémovou komunikaci s okolím. Zní to velmi zajímavě, pokud by se na stránkách Ministerstva financí České republiky objevil požadavek typu : "...připravili jsme pro vás formulář daňového přiznání ve formátu .ods..." Nemá to nic společného se současnými českými politickými stranami, jen tabulky vytvořené v modulu Calc mají příponu ods. A tato doba se zdá být velmi blízko.
Pokračování příště - srovnání s MS Office, výhody, nevýhody, instalace: OpenOffice.org2.0 - Bratrstvo neohrožených II