Úvod aneb Proč už phpBB 3.0 nestačí
Na začátek bych uvedl, že phpBB je vysoce přizpůsobitelná aplikace a existují pro ni tisíce modifikací a stylů. To se může zpočátku jevit jako výhoda, ale problém je způsob, jakým jsou modifikace řešeny. Na rozdíl od jiných podobných systémů se totiž instalují přímou editací souborů phpBB. Tím pádem se velice často stává, že modifikace mezi sebou nejsou kompatibilní.
To by se ještě ale dalo překousnout, k podobným obtížím může dojít i u jiných systémů. Problém je však v tom, že špatně napsaná/nainstalovaná modifikace může shodit celé fórum včetně administrace. Následná odinstalace modu, který provádí „x“ změn v databázi, je pak poněkud komplikovaná. Zejména proto, že automatická odinstalace se po rozbití fóra stane nepoužitelnou.
Jako „mod“ nebo „MOD“ se označuje implementace určité modifikace. Pro popis se používá formát MODX založený na XML.
Editace souborů se ze začátku prováděly ručně. Časem naštěstí vznikl nástroj AutoMOD (resp. nejprve EasyMOD), který spolu s knihovnou UMIL instalaci modifikací podstatně zjednodušil. Stále však neřešil situaci, kdy fórum přestalo po instalaci fungovat. A ještě větším problémem pak jsou samozřejmě aktualizace samotného jádra phpBB. Při velkém počtu různých modů si už automatický instalátor se sloučením změn neporadil a jedinou možností tak bylo odinstalovat modifikace, povýšit phpBB a znovu mody nainstalovat.
Přechod z phpBB 3.0 na 3.1 ... je noční můra
Na čistém fóru s nevelkým počtem uživatelů je sice celkem jednoduchý a přímočarý. Na druhou stranu existují fóra s miliony uživatelů, spoustou úprav atd. Sám jsem si vyzkoušel upgrade fóra s počtem uživatelů v řádu stovek tisíc. Ve výsledku mi však nezbylo nic jiného, než phpBB vrátit do čistého stavu, odinstalovat modifikace a strukturu některých tabulek ručně vrátit do výchozího stavu, a poté si upravit samotné aktualizační soubory.
Ty oficiální totiž na takové počty uživatelů nejsou stavěné a aktualizace fóra by trvala týdny. Naštěstí jsou tyto úpravy poněkud jednoduché a jde v podstatě o úpravu proměnných určených k omezení počtu položek zpracovaných v jednom kroku. Nechápu však, proč už to nemohli autoři vyřešit automaticky, přece není takový problém jednoduchým testem ověřit výkon serveru a podle toho nastavit počet položek aktualizovaných v jednom kroku.
A automatická aktualizace pomocí JavaScriptu by také nebyla na škodu, je rok 2014 a ani administrátoři už nejsou zvyklí na neustálé odklikávání tlačítka pro pokračování v aktualizaci. Můj tip, jak povýšit větší fórum? Určitě neprovádějte upgrade přímo na webhostingu, ale nejlepší bude stáhnout si fórum do počítače, nainstalovat webový server a patřičně upravit konfigurační soubory PHP a MySQL. A až poté můžete s povýšením začít.
Když vám hvězdy budou přát a přivítá vás funkční phpBB 3.1
Proč vůbec aktualizovat?
Tuto otázku si pravděpodobně položí asi každý správce fóra na phpBB. Proč absolvovat celý komplikovaný proces aktualizace? Odpověď je v tomto případě jasná, aktualizace se vyplatí i přes její komplikovanost, novinek a vylepšení je totiž obrovské množství. Asi nejvýraznější změnou je přidání rozšíření (extensions), které mají sloužit jako náhrada modifikací.
Rozšíření už by neměla způsobovat potíže při aktualizaci samotného phpBB, jejich instalace, aktualizace a odinstalace je otázkou „pár klepnutí“. Nevýhodou je, že je potřeba existující modifikace přepsat, většina z nich totiž není s novým phpBB kompatibilní. Některé jednodušší módy nainstalovat lze i do nové verze, ale není to vhodné. Navíc budoucí aktualizace samotného phpBB už s modifikacemi nemusejí počítat a mohlo by to působit komplikace.
Administrace i fórum vypadají stejně jako v předchozí verzi
Běžní návštěvníci fóra si pravděpodobně mnoha novinek nevšimnou. Výchozí styl prosilver byl sice kompletně přepracován, ale viditelných novinek je pomálu. Asi tou největší je responzivita a integrace AJAXu a javascriptové knihovny jQuery. To kromě modernějšího dojmu odlehčí i internetovému připojení návštěvníků, protože se spousta stránek nemusí načítat celá, ale pouze se dynamicky mění.
Styly už také neobsahují tlačítka ve formě obrázků, což usnadní život správcům fór v jiných jazycích, než je angličtina. Původně totiž byly v lepším případě přibaleny .psd soubory tlačítek, které bylo potřeba ručně překládat. V tom horším pak editovatelné obrázky nebyly k dispozici vůbec. Za zmínku dále stojí třeba „lehké mazání příspěvků“, což znamená to, že příspěvek není fyzicky odstraněn z databáze, ale pouze zneviditelněn.
Přechod neuspěchejte
Jak jsem se zmínil výše, na novou verzi se vyplatí přejít, novinek a příjemných vylepšení je spousta. Důležité ale je vše pečlivě připravit, návštěvníky fóra informovat předem o plánované odstávce a samozřejmě před začátkem zálohovat. Ačkoliv je podpora na oficiálním webu na dobré úrovni, tak několikadenní výpadky jistě nepotěší.
Vyplatí se i celý proces aktualizace nasimulovat offline a před rozbitím živého webu eliminovat všechny problémy. Vývojáři phpBB se snaží všechny nahlášené chyby opravovat a od vydání phpBB 3.1 už byly vydány dvě opravné verze (3.1.1 a 3.1.2), které řeší i nahlášené bezpečnostní chyby.
Na našem fóru pro kancelářské balíky OpenOffice a LibreOffice používáme „lehčí“ software: FluxBB. Můžete se podívat na tabulkové porovnání phpBB a FluxBB.