Linux E X P R E S

Facebook

Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics

statistika.png

Dne 29. října byl konečně uvolněn Piwik ve verzi 1.0. Tento software pro serverovou platformu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) komplexně řeší potřebu provádění web analytics (analýza objemu a kvality provozu na webových stránkách) s ohledem na navazující plánování SEO a SEM marketingu.


Více o serveru LAMP se dočtete v článcíxh Správa linuxového serveru: Instalace LAMP a Správa linuxového serveru: Konfigurace LAMP: PHP.

Dobrou představu o možnostech aplikace lze získat proklikáním funkční demoverze provozované na oficiálních stránkách. Tato demoverze monitoruje právě oficiální stránky.

Demoverze na oficiálních stránkách projektu Demoverze na oficiálních stránkách projektu

Zmíněná ukázková instalace z pochopitelných důvodů neprezentuje všechny podstatné vlastnosti. Například zřejmě kvůli ochraně osobních údajů absentuje seznam návštěvníků (visitor log), což je vidět na srovnání screenshotu dema s ekvivalentním screenshotem plnohodnotné instalace Piwiku z mých osobních stránek. Konkrétní osobní údaje jsem pochopitelně dodatečně v GIMPu znečitelnil.

V demoverzi chybí seznam návštěvníků V demoverzi chybí seznam návštěvníků

Situace na trhu

Ve většině případů se výkonnost webu sleduje prostřednictvím nezpoplatněných služeb. Na zpoplatněné nabídky od specializovaných poradenských firem typu Omniture SiteCatalyst totiž finančně dosáhnou jen opravdu velké projekty. Největší podíl na trhu web analytics bezesporu zaujímá produkt Google Analytics. Řešení Google Analytics je nabízeno formou SaaS (software jako služba). Společnost Google tedy zajišťuje vývoj potřebného softwaru a provozuje jeho instalace, které zpracovávají údaje o návštěvnících sledovaného webového sídla a přes webové rozhraní poskytuje klientovi výsledky tohoto zpracování. V případě nasazení Piwiku nedochází k outsourcingu a každý si musí sám zajistit hosting, instalaci a administraci softwaru Piwik. Z hlediska funkčnosti a i v jiných ohledech se Google Analytics a Piwik podobají.

Vlastnosti Piwiku

Svobodný program Piwik (licence GPL3) běží pod PHP 5.1+ a databází MySQL. Jeho instalace spočívá prakticky jen v nastavení spojení s databází. Podobně jako u Google Analytics musí všechny sledované stránky obsahovat speciální javascriptový kód, který odesílá informace o návštěvnících. Pro pořízení těchto měření stačí, když má návštěvník zapnutý JavaScript a neblokuje tuto službu ve stylu filtrování reklam AdBlockem. V praxi je tedy podchycen téměř všechen relevantní provoz.

Vyhodnocení se zobrazuje skrz webové rozhraní. K vykreslení grafů a složitější grafiky zpravidla slouží technologie Flash, takže je vhodné mít instalovaný Flash plugin ve webovém prohlížeči. Informace jsou tématicky roztříděny do samostatných widgetů. S pomocí ikon v dolní části widgetů lze mimo jiné obsah widgetu exportovat jako obrázek. Na hlavní tabuli lze umístit libovolnou kombinaci widgetů a metodou „drag and drop“ je libovolně uspořádat, jak ilustruje následující obrázek.

Drag and drop Drag and drop

Mezi sledované údaje patří mimo jiné:

  • Samozřejmě se sledují základní statistiky jako počet unikátních návštěvníků v čase, počet zobrazení jednotlivých stránek, počet opakovaných návštěv...

  • Metriky referrer, vstupní stránka, navštívené stránky, doba strávená na jednotlivých stránkách, další akce (např. stahování), pravděpodobnost opuštění sídla pro jednotlivé stránky, stát (geografické určení) nebo klíčová slova ve vyhledávačích se hodí pro účely SEO, SEM či naopak k monetizaci webu.

  • Údaje o verzích prohlížečů a nainstalovaných pluginech, rozlišení, typu obrazovky (klasický, širokoúhlý, duální) a operačním systému ocení webdesignéři a další vývojáři.

Z další funkcionality Piwiku zaujme především možnost periodického generování logů a jejich zasílání na email, správa uživatelů Piwiku, nastavení jejich práv, exportování dat, nástroje určené pro řízení a sledování marketingových kampaní. Lokalizace do češtiny zůstává bohužel jen částečná.

Hlavní rozdíly mezi Piwikem a Google Analytics

  • U Piwiku máte všechna data uložena na svém serveru a lze je libovolně exportovat, zpracovávat nebo skartovat. U Google Analytics nepřechováváte žádná data a vše je nahráno na serverech Googlu; zde mohou nastat právní překážky, konflikty s firemní politikou o nakládání s osobními údaji apod.

  • K instalaci Piwiku stačí běžný LAMP hosting. U Google Analytics serverovou část neinstalujete. Provozem Piwiku se spotřebovává část kapacity pořízeného hostingu. Na druhou stranu Google Analytics pravděpodobně šetří výkon a například omezuje frekvenci zasílání reportů...

  • U Piwiku můžete přidávat funkcionalitu dodatečnými pluginy, které si lze stáhnout nebo přímo naprogramovat. Dokonce databáze Piwiku lze využít přímo ve funkční logice vlastních webových aplikací.

  • Uživatelská rozhraní Google Analytics a Piwiku se výrazně liší.

  • Google nabízí celou řadu navazujících produktů jako AdSence a AdWord. Většina SEO, SEM expertů a školení se zaměřuje na Google Analytics, které je chápáno jako standard.

Závěry ze statistiky si musíte udělat sami

Komplexní systémy Piwik a Google Analytics poskytují množství různých detailních poznatků o provozu na webu. V praxi problém nespočívá v nedostatku těchto poznatků, nepřesné závěry vznikají spíše z nedostatečného pochopení jejich významu. Aplikace Piwik uspokojuje všechny běžné potřeby web analytics a zaujme zvláště osoby nespokojené s konkurenčním Google Analytics.

Diskuze (8) Nahoru