Linux E X P R E S

Facebook

Plasma 5 – Evoluce, nebo revoluce?

kde_plasma.png

Je tady další velká verze jednoho z nejpoužívanějších linuxových prostředí. Co přináší nového? Nastal už ten správný čas na upgrade? Novou verzi jsem několik dní používal v Kubuntu a ve Fedoře jako primární prostředí a podělím se s vámi o své zkušenosti.


Nová generace Plasmy přinesla mnoho změn. Většina z nich se udála „pod kapotou“ v podobě přechodu na poslední verzi frameworku Qt a modularizace kdelibs na jednotlivé části. Asi nejviditelnější změnou pro uživatele tak je nový vzhled Breeze. V porovnání s vizuálními orgiemi v KDE 4 je Breeze plochý, kontrastní a celkově přehlednější. Názor na vzhled je samozřejmě velmi subjektivní, a proto nemusí novinka vyhovovat všem. V takových případech není nic jednoduššího, než nastavit Oxygen a Breeze vůbec neřešit.

Fedora Plasma Next.png Plasma 5 po spuštění

Jeden kód pro všechny

Plasma 5 pokořila ještě jeden podstatný milník. Prostředí je totiž plně konvergované, což znamená, že se plně přizpůsobuje velikosti displeje a typu zařízení. Tohle by mělo fungovat v reálném čase, takže nebude potřeba restartovat, případně se odhlásit, aby se změny projevily. Tuhle funkčnost jsem nicméně prozatím neměl kde otestovat.

Nový launcher

Výchozím spouštěčem v Plasmě je Kickoff. Ten byl oproti své starší verzi přepracován do Qt5 a mírně vzhledově upraven. Dostalo se i na opravu jedné hodně nepříjemné chyby, která tento spouštěč v minulosti trápila. Například když totiž uživatel začal psát název aplikace, tak se po napsání dvou písmen zobrazila a po napsání dalšího už ji Kickoff nenašel.

Opravdu hodně mi v něm ale chybí vyhledávací pole a ne každého napadne, že stačí začít psát a ono postrádané pole se objeví. To je jedna z věcí, která by se měla změnit a musí být zřetelné, že v nabídce lze vyhledávat. Naštěstí to lze velmi jednoduše vyřešit výměnou za nějaký jiný launcher. Vylepšení v podobě přepsání do QtQuick se dostalo aplikaci Krunner, která se dá otevřít zkratkou alt + f2.

nový výchozí spouštěč Kickoff Nový výchozí spouštěč Kickoff

přepracovaný zámek obrazovky Přepracovaný zámek obrazovky

Baloo!

Kromě úprav ve vizuální oblasti si ještě můžete všimnout nahrazení Nepomuku za Baloo. To už některé distribuce provedly i ve čtyřkové řadě, oficiálně však k tomu došlo až nyní. Baloo je oproti Nepomuku rychlejší a poskytuje mnohem více možností úprav nastavení. Pod záložkou File Search ve správci nastavení se nacházejí dvě kategorie možných úprav. V té první – Plasma Search se dá velice jednoduše nastavit, které typy souborů bude Baloo indexovat, a které ne. Pod záložkou File Search zase naleznete možnost vyřadit některé složky z indexování úplně.

Konfigurace indexovaných typů souborů Konfigurace indexovaných typů souborů

Na kdm raději zapomeňte

K dispozici je i náhrada za starý a více méně neudržovaný kdm v podobě sddm. Ten podporuje pátou verzi frameworku Qt, je velmi svižný a snadno nastavitelný pomocí konfiguračních souborů. Kcm modul pro konfiguraci skrze uživatelské rozhraní je teprve ve vývoji.



Světelnou rychlostí

Nakonec se trochu rozepíšu o výkonu nového prostředí. Testoval jsem na 3 strojích – mainstreamový desktop (4 jádro, 8 GB paměti, Radeon HD 7770), netbook (1 jádro, 2 GB paměti, GMA 3150) a virtuální počítač (2 GB paměti). Porovnání jsem prováděl na Ubuntu 14.10 s prostředím Unity a KDE 4. Ve všech případech je Plasma 5 mnohem rychlejší než jak starší verze, tak i prostředí Unity. Oproti jiným „velkým“ desktopům má i obrovskou výhodu v tom, že nevyžaduje 3D akceleraci. Takže se dá bez problémů používat i ve Virtualboxu, kde si například takový Gnome Shell, případně Unity vylámou na llvmpipe zuby.

Nastavení Kwinu Nastavení Kwinu

Vývojáři nové Plasmy zmiňují možné komplikace na určitých sestavách. Hlavně kvůli tomu, že prakticky celá část starající se o vykreslování byla překopána a nebylo ještě dost času na otestování všech možných i nemožných kombinací hardwaru a ovladačů. Pro Kwin 5.1 je navíc plánována podpora nového rozhraní pro dekorace – Kdecoration2. To by mělo podstatně snížit paměťové nároky tohoto správce oken.

Na podporu Waylandu si však budeme muset nějakou dobu počkat. KDE Frameworks 5 jej podporují téměř všechny, některé aplikace také a zbývá tedy počkat na podporu Kwinu a KDE-workspace. Pro Wayland potřebná podpora vykreslování skrze EGL už dostupná je, takže se věci posunují správným směrem a už by to nemělo trvat moc dlouho.

Plasma 5 je krok správným směrem

Nová Plasma není výsledným produktem, na který by měli přecházet uživatelé stabilní 4. řady. Je to teprve začátek postupného vývoje a vyladění prostředí k dokonalosti. Plasma 5 je evolucí a většina věcí na tom stejném místě, kde se nachází v předchozí verzi. Uživatelé pamatující si bolestivou cestu z KDE 3 na KDE 4, kde byla nová verze dlouhou dobu prakticky nepoužitelná, mohou slavit.

Přechod na novou řadu je mnohem méně bolestivý a očekávám, že během jednoho až dvou opravných vydání by mohla Plasma 5 být výchozím prostředím v distribucích s KDE. Nové verze budou vycházet pravidelně každé 3 měsíce, takže bychom se mohli dočkat v Kubuntu 15.04 / Fedoře 22.

Jak Plasmu 5 vyzkoušet?

Možností, jak si prostředí osahat, je mnoho. Většina distribucí už nabízí možnost instalace skrze přídavné repozitáře. Pak je tady ještě možnost stáhnout živý obraz, kterou určitě doporučuji využít.

Nejjednodušší možností je stáhnout live ISO a pomocí příkazu dd (případně nějakých nástrojů na vytváření spustitelných disků) zkopírovat na flashku a nabootovat z ní. Obraz lze samozřejmě spustit i ve Virtualboxu.

Kubuntu – Pro vydání 14.04 je potřeba přidat repozitář ppa:neon/kf5 a nainstalovat balíky project-neon5-session project-neon5-utils project-neon5-konsole

Fedora – Uživatelé této distribuce musejí přidat 2 COPR repozitáře dvratil/kde-frameworksdvratil/plasma-5. Následně už můžete instalovat balík plasma5. Tímto postupem však budou odinstalovány všechny KDE 4 aplikace. Pokud se tomu chcete vyhnout, tak postupujte podle pokynů na této stránce.

Diskuze (24) Nahoru