Linux E X P R E S

Facebook

Q4OS místo Windows XP, ale...

Q4OS_100_1.png

S ukončením podpory Windows XP se na trhu operačních systémů uvolnilo velké místo. A právě toto místo se snaží zaplnit určité linuxové distribuce. Na některé jejich vývojáři a provozovatelé jen upozorňují, a jiné vznikají zcela nové, primárně zaměřené na tento segment trhu.


Začínáme se změnou

Jednou s těch uměle vytvořených je také Q4OS. Jak se jí daří své cíle naplnit a jestli má vůbec šanci uspět, se teď společně podíváme. A protože se chceme vžít do kůže potenciálního uživatele Windows XP, tak i tuto recenzi povedeme trochu jinou cestou.

Operační systém si můžeme stáhnout z domovské stránky vývojářů, a to v podobě ISO obrazu. To nebude pro nezasvěceného uživatele nic nového, protože na instalační CD je zvyklý. Co ho určitě potěší, je fakt, že je vše zdarma a zcela legální.

Na druhou stranu bude asi překvapen vzhledem domovského webu distribuce. Veškeré informace nezabírají víc místa než jeden list formátu A4 popsaný jednoduchým HTML kódem, a stránky tak připomínají webové prezentace mnoho let nazpět. No co, pro daný účel to postačí a asi se tím nebude nikdo více zabývat.

Domovské stránky distribuce – jednoduše strohé Domovské stránky distribuce – jednoduše strohé

Živé CD bude scházet

Po vypálení instalačního CD, které snadno zvládne úplně každý, bude problematiky neznalý uživatel chvilku přemýšlet, co dál. Instalaci nespustí ze systému, jak byl zvyklý, ale bude muset PC restartovat ručně, a to se na stránce projektu prostě nedoví. Po spuštění CD a výběru jazykové verze instalačního programu proběhne proces instalace v přehledném textovém režimu.

To nikoho nepřekvapí, jen těch úkonů je poměrně více a oproti zvyklostem schází grafický průvodce, který uživatele v průběhu instalace seznámí s tím, jaký jeho budoucí systém bude. Je potřeba dát pozor pouze při dělení disku, ale to bylo nutné i s MS Windows.

Poznámka autora: škoda, že zde vývojáři nezvolili Live CD, aby se uživatel mohl seznámit se systémem bez nutnosti instalace. Anebo je to tak udělané záměrně?

Celý proces instalace je poměrně rychlý a snadný, a tak ho určitě zvládne každý. Na úplném konci je budoucí uživatel vyzván k restartu počítače a k vyjmutí CD z jednotky. Po načtení systému je ještě třeba provést volbu jazyka a časového pásma. A zde si dovolím první vážnější výtku. Asi nikoho nenadchne fakt, že i v případě volby českého jazyka a České republiky si systém nadále myslí, že za naší národní měnou se píše znak dolaru a místo centimetrů používáme palce.

Příčinou této chyby je nutnost dalšího nastavení české lokalizace pod záložkou „other“ a malou chvilku jsem jí hledal i já, natož někdo, kdo má linuxovou distribuci na svém stroji poprvé. Jasně, pro Ameriku nebo anglicky mluvící země žádný problém, ale ostatní? Zde by zjednodušení určitě našlo své místo.

Určitá podoba tu je

Vzhled systému je na první pohled tvořen tak, aby simuloval již zmíněný Windows XP. To znamená: jeden spodní panel s nabídkou start vlevo a informačním boxem vpravo. Pro zasvěcené můžu přidat informaci, že vývojáři použili pro tento účel prostředí KDE, kde jsou hned od začátku zakázány zvláštní efekty, a tak vzhled působí opravdu stroze až zastarale. Modro-šedá kombinace barev vše jen podtrhuje.

Vzhled opravdu připomíná MS Windows z dob minulých Vzhled opravdu připomíná MS Windows z dob minulých


Vzhled tedy svůj úkol splnil, a to tak, že vyvolává vzpomínky na MS Windows ještě z dob před příchodem XP, ale co programová nabídka?

Po otevření nabídky start se zobrazí základní menu, které je opět částečně české a částečně anglické. Nicméně orientace v něm není složitá a každý určitě pochopí, co se pod danou položkou skrývá. Prohlídka nabídky nezabere moc času, jelikož předinstalovaných aplikací je opravdu málo, nicméně i toto může evokovat „okna“ ihned po instalaci, a nikoho to tedy nepřekvapí.

Jen několik základních aplikací moc nenadchne Jen několik základních aplikací moc nenadchne


K okamžitému použití je připraven webový prohlížeč Konqueror ve verzi 3.5.10 – tedy již poměrně zastaralá záležitost, dále pak textový editor KWrite, aplikace pro nastavení tiskáren a zvukový směšovač KMix. Mimo těchto aplikací, u kterých nebude žádný uživatel váhat, na co je použít, jsou k dispozici ještě další. Htop – prohlížeč procesů, správce souborů Krusader (po prvním spuštění bude každému jasné jeho využití a určitě potěší) a nemůže samozřejmě scházet ani terminál pro práci v textovém režimu.

Umístnění položek pro nastavení systému a vzhled Konqueroru Umístnění položek pro nastavení systému a vzhled Konqueroru

Poznámka šéfredaktora: Kdo by si chtěl přizpůsobit vzhled Q4OS ještě více do podoby Microsoft Windows, má možnost využít balíček XPQ4. Ten dokáže simulovat nejen Windows XP, ale v určité míře i novější verze až po Windows 8.1, nebo naopak starší Windows 2000.

Tolik práce nikoho nepotěší

Při pohledu na skladbu aplikací se určitě začíná v hlavě případného uživatele honit myšlenka, jak se sem vlastně nainstalují jiné programy, nejčastěji kancelářský balík, vypalovací program a další životně důležité aplikace, bez kterých to nejde.

Naštěstí je tu jen jedna možnost – spustit prohlížeč webu a dát se do pátrání. A zde si vývojáři zase naopak zaslouží malou pochvalu. Při prvním otevření Konqueroru je vám totiž automaticky nabídnuta možnost instalace prohlížeče Chrome, který je určitě pro většinu uživatelů příjemnější. Stačí tuto nabídku odsouhlasit zadaným heslem a instalace již běží.

Mezitím je otevřený původní prohlížeč přesměrován na domovskou stránku distribuce a zde se dovíte, že pokud potřebujete instalovat další aplikace z repozitáře, musíte stáhnout a nainstalovat aplikaci DebApps – tedy Synaptic SW Manager. A díky tomuto kroku už známe další údaj o Q4OS, a to že vychází z Debianu a využívá repositáře z Debianu Wheezy.

Tak pokud se bývalý uživatel MS Windows dostal až sem, může si říci, že má vyhráno. Teď už jen stačí zjistit, jaká aplikace je vhodnou náhradou té či oné oblíbené z Windows, vyhledat ji pomocí Synapticu a provést instalaci. To je ale ještě moc dlouhý kus cesty.

Pro uživatele Linuxu jasné, ale pokud nevíte, co hledat? Pro uživatele Linuxu jasné, ale pokud nevíte, co hledat?


Já osobně bych už dávno koukal po jiné možnosti a díky světu Linuxu jich není vůbec málo. Stačí se podívat třeba zde. Je přece mnoho komplexnějších a přitom nenáročných linuxových distribucí, kde je systém použitelný ihned po instalaci a neodradí uživatele nutností hledat a shánět a přemýšlet, co bude dál a jestli to vůbec dokážu.

Přijde vám to jako velice rychlý konec článku? Ano je, ale systém Q4OS opravdu není tou pravou alternativou, a spíše než nalákat nové uživatele a zalepit díru na trhu, dokáže udělat úplný opak. Opravdu nehezký vzhled, zastaralé aplikace, složité dohledávání informací, podpora pouze v angličtině a velice strohý web. To vše jsou zápory, které určitě nikdo nepřehlédne.

Diskuze (33) Nahoru