Mapy má každý v mobilu, ale...
Kdo se dříve často vydával na pěší nebo cyklistické výlety, míval doma skříň plnou různých turistických map. Před cestou vytáhl jednu či více map a s tužkou a papírem či jen tak v hlavě plánoval trasu výletu. Časy se však mění a po papírových mapách sahá čím dál méně lidí.
Každý chytrý mobilní telefon obsahuje nějaký silniční navigační software včetně map (případně jsou tyto k dispozici on-line) a přidat tam programy s turistickými mapami není nic složitého. Ovšem má to jednu podstatnou nevýhodu: displej telefonu je malý, a hlavně pro plánování trasy, případně následné vyhodnocování se nehodí.
Netřeba se však vracet k papíru (přestože i to se někdy hodí), stačí usednout k počítači a spustit „ten správný“ software pro práci s mapami. Na dostatečně velkém monitoru je prohlížení o dost příjemnější než na telefonu.
Co je QLandkarte GT
Kvalitní mapový program umožňuje nejen zobrazovat si různé mapy (to je v podstatě samozřejmost), ale také plánovat cesty, přenášet do map absolvované výlety nebo případně i v reálném čase zobrazovat polohu v mapě (pokud je k dispozici GPS).
Program QLandkarte GT tyto požadavky plní. Jedná se o multiplatformní svobodný software (licence GNU GPL), jehož balíčky jsou k dispozici ve většině běžných linuxových distribucí; ve zkompilované podobě ho lze stáhnout i pro Microsoft Windows a Apple OS X. „Q“ v názvu napovídá, že je uživatelské rozhraní vytvořeno pomocí frameworku Qt; program využívá ikony z prostředí KDE, proto právě do tohoto prostředí zapadne nejlépe (přestože ho lze samozřejmě používat i jinde).
Zobrazení české turistické mapy
QLandkarte GT umožňuje pracovat s mnoha různými mapovými podklady. Některé si lze přímo stáhnout (vybrat z nabídky), není ale problém ani import dat z disku. Mapu program zobrazuje jak klasickým způsobem, tak i „trojrozměrně“, kdy se pozorovatel nachází nad mapou, jako kdyby se díval na plochu zeměkoule.
Mezi nainstalovanými mapami lze dle libosti přepínat, a dívat se tak na tutéž oblast různými pohledy. Takže například při cykloturistice lze nejdřív v klasické turistické mapě vyhledat zajímavá místa k navštívení, následně přepnout do cyklistické mapy a zobrazit si cyklotrasy.
QLandkarte GT se může hodit i těm, kdo holdují geocachingu. Díky možnosti snadné práce s různými mapami se lze doslova přenést do jiné dimenze.
Plánování výletů
Kdo už má v hrubých rysech jasno, kam jít nebo jet, může se pustit do konkrétního plánování. Jednou z možností jsou cestovní body. Ty se umísťují do bodů zájmu, například k památkám nebo přírodním zajímavostem. Cestovní body se v mapě zobrazují jako hvězdičky (nebo jinak, podle zvolených ikon) a lze jim nastavit řadu různých údajů.
Cestovní body lze nejen zobrazovat v mapě, ale také přenést do navigace, pokud je programem podporována a řádně se nastaví v konfiguraci. Pak už samozřejmě není nic lehčího, než se nechat vést navigací po jednotlivých bodech. Pro každý bod lze také například zkopírovat do schránky různé údaje (zeměpisnou polohu ve dvou různých formách, pixelovou polohu v rastru mapy).
Program umožňuje počítat trasy, nedělá to však sám, volá si k tomu externí webovou službu, konkrétně na serveru Univerzity Heidelberg. Bohužel při pokusu najít trasu to nyní končí s chybou, podle chybové zprávy požadavek zřejmě nevyhovuje požadovanému formátu.
Záznam cesty
Máte-li navigaci nebo i prostý GPS přijímač s možností záznamu, můžete si zaznamenanou trasu zobrazit v mapě. QLandkarte GT podporuje kromě svého nativního formátu ještě GPS Exchange (GPX) a TrainingsCenterExchange (TCX). Keyhole Markup Language (KML) podporován není, vzhledem k existenci konverzních nástrojů to ale není nepřekonatelný problém.
Zaznamenaná cesta zobrazená v mapě
Na obrázku vidíte ukázku zobrazení zaznamenané trasy. V malém okénku se zobrazuje výškový profil – najetím kurzorem myši na místo v profilu se dané místo zobrazí v mapě, stejně tak to platí opačně. U příslušného bodu na trase je vidět informativní popisek obsahující nadmořskou výšku a vzdálenost od začátku a konce cesty.
Nastavení komunikace s GPS zařízením
Program může i sám přímo zaznamenávat v reálném čase. Bude to ale samozřejmě fungovat jen v případě, že máte připojen podporovaný GPS přijímač (případně je přímo součástí počítače, kde program běží) a je v programu řádně nastaven. Podporu pro další přijímače než ty, které program sám podporuje, lze přidat pomocí doplňků (modulů).
Vrstvy a dálkoměr
Nad mapou lze pracovat s textovou vrstvou. Je to v podstatě možnost přidávat si na různá místa v mapě textová pole. Toto pole může mít dvě podoby: tzv. stálé (umístěné na pozici vůči oknu mapy) a zeměpisně určené (spojené s bodem v mapě).
První případ se hodí pro poznámky, které je třeba mít stále na očích. Druhá podoba je vhodná pro poznámky ke konkrétním místům na mapě. Rozdíl je vidět na první pohled – zatímco stálé pole se zobrazuje jako prostý obdélník se zaoblenými rohy, zeměpisně určené pole ukazuje na místo v mapě.
Další možností práce s vrstvami je vytváření ze zaznamenaných tras.
Dálkoměrem lze snadno měřit jak jednotlivé vzdálenosti, tak i celkovou délku trasy. Postupným klikáním se přidávají jednotlivé úseky trasy.
Shrnutí
Kdo se zajímá o mapy a o jejich využití pro turistiku, ať určitě program QLandkarte GT vyzkouší. Po funkční stránce je velmi povedený (nepočítáme-li aktuálně nefungující spolupráci se serverem pro výpočet tras), do určité míry nepříjemná je však absence nápovědy (kterou částečně supluje dokumentace na webu, ale ta je poměrně strohá), která nehezky vynikne hlavně v kombinaci s nepříliš srozumitelným překladem uživatelského rozhraní do češtiny.