Linux E X P R E S

Facebook

Setkání s Mageia 7

mageia.png

Mageia je přímým potomkem zaniklé distribuce Mandriva Linuxu, která byla dříve známá jako Mandrake Linux. Udržuje a pokračuje ve vývoji systémových nástrojů, které využíval jeho předchůdce, jako je správce  balíčků urpmi  CLI a  Mageia Control Center . Pojďme se na ni podívat. 


Je to téměř osm let od zániku volně dostupné verze Madriva Linuxu. Zdá se, že Mageia je opravdovým potomkem Mandrivy a jejího předchůdce Mandrake. Mageia stále do sebe integruje a udržuje nástroje vyvinuté Mandrake linuxem včetně CLI správce balíčků urpmi a Mageia Control Center, sady nástrojů pro konfiguraci systému.

Zdá se, že další distribuce, které mají stejný původ, jako ROSA, OpenMandriva, vlastně založená na ROSA, v různé míře opustily dědictví Mandrivy. Když se podíváme na ROSA, zjistíme, že se Control Center, nazvané ROSA Control Center, moc nefunguje a mnoho komponent se nespustí samostatně. OpenMandriva odmítla urpmi výhradně ve prospěch pro ni zajímavějšího dnf, zatímco Mageia si urpmi ponechává jako výchozí a dnf nabízí jako možnou alternativu.

Mageia Control Center a další nástroje vyvinuté Mandrake linuxem pak Mandrivu zařadili mezi jedny z nepopulárnějších a uživatelsky nejpříjemnějších distribucí své doby. Pokles popularity Mageie podle žebříčku Distrowatch od svého založení v roce 2011 můžeme přičíst šíření a popularizování již známých distribucí jako je Ubuntu, Fedora a Debian. Někdy s více než dvěma roky mezi vydáními, v kombinaci s méně vývojáři než novější distribuce, má Mageia většinu software zastaralého. Jelikož byla Mageia 7 vydána teprve nedávno, měla by mít přijatelně aktuální software pro nejbližší budoucnost.

Instalujeme

První dojmy v nás většinou zanechá proces stahování a ověřování, je tomu tak i u Magaie. Díky počtu a typu instalačních médií, které Mageia nabízí, kvůli velmi promyšleně navržené funkci webu tak, že po kliknutí na tlačítko Stažení je uživatel okamžitě přesměrován na stránku, která uvádí kontrolní součty ISO, odkazy na podpisy GPG a kopírování a minulé příkazy k ověření integrity stahování a pravosti ISO.

Skvělý instalační program nabízí rovnováhu mezi funkčností a jednoduchostí. Mageiu snadno nainstalujete jako nezkušený začátečník i jako zkušený uživatel s individuálními požadavky. Instalační program například umožňuje specifikovat možnosti fstab oddílů, které mají být připojeny k nainstalovanému systému, což je funkce dostupná pouze v instalačním programu YaST GUI u Arch Linuxu a openSUSE.


Po dokončení instalace, ke kterému dochází při prvním spuštění, budete uvítáni aplikací Vítejte v systému Mageia. Ačkoli tento typ aplikace, která zvyšuje uživatelský komfort při nové instalaci je dnes běžný, tak Mageia byla jednou z prvních, která tuto aplikaci implementovala (již v roce 2014). Od té doby se uvítací aplikace stala více funkční a nabízí spoustu užitečných možností.


Tato aplikace vás provede krok za krokem zavedením systémových nástrojů, dokumentací a zdroji podpory. Zároveň vám pomůže nastavit další úložiště pro nesvobodné softwarové komponenty. Skutečně umožňuje rychlé nastavení vašeho nově nainstalovaného systému. Přesto můžete narazit na jednu nepříjemnost této aplikace, která může být důsledkem vaší netrpělivosti při první návštěvě systému: instalace externích aplikací přímým přechodem na kartu Aplikace > Vítejte v aplikaci Mageia není možná bez předchozího povolení externích repositářů. Vítejte v programu Mageia je navržen jako průvodce, který je třeba dodržovat v pořadí kategorií a nikoli náhodným výběrem.

Vše pod kontrolou

Nejpůsobivější v Mageia a funkcí, která nejvíce propůjčuje profesionalitu a kultivovanost v distribuci, je Mageia Control Center. Stejně jako YaST z openSUSE to je sada integrovaných GUI (grafických) aplikací, která obsahuje unifikovaný nástroj pro konfiguraci systému, vhodný pro většinu uživatelů. Okno aplikace hlavního ovládacího centra je rozděleno do kategorií: Správa softwaruHardwareSíť a InternetSystémSdílení sítěLokální diskyZabezpečení a Boot. Pokud vyberete některou z těchto kategorií a poté některou z podpoložek, otevře se ve stejném okně odpovídající součást správy systému. Výhodou ovládacího centra, kterou mohou někteří uživatelé považovat za zajímavou, je volitelné vyskakovací okno, které zobrazuje protokol operací provedených při interakci s ovládacím střediskem.

Správa balíčků

Z těchto kategorií bude vámi nejčastěji používána Správa softwaru, která obsahuje podpoložky Instalace a odebrání softwaruAktualizace systémuKonfigurace frekvence aktualizací a Konfigurace zdrojů médií pro instalaci a aktualizaci. Výběr instalace a odebrání softwaru otevře hlavní součást správy balíků, nástroj podobný Synaptic Package ManagerDNFdragora a součást správy softwaru YaST. Akce správy balíčků jsou rychlé a na rozdíl od DNFdragora se balíčky zobrazují bez zpoždění, navigace v programu je intuitivní a efektivní.


Jedna ze dvou rozbalovacích nabídek v horní části obrazovky umožňuje filtrovat zobrazené balíčky podle takových kritérií, jako jsou například balíčky s grafickým uživatelským rozhranímvšechny aktualizace a backports, zatímco druhá rozbalovací nabídka umožňuje filtrování podle nainstalovaného stavu. Nabídka Zobrazit umožňuje výběr toho, co se bude zobrazovat v postranním podokně vlevo, přičemž položky nabídky jsou, mimo jiné: Všechny balíčky podle skupinyVšechny balíčky podle středního úložištěVšechny balíčky podle dostupnosti aktualizací.

Správa balíčků pomocí výchozího správce balíčků CLI urpmi funguje bezchybně. Ve většině případů je navržen tak, aby šetřil psaní, a příkazy jsou logicky pojmenovány-urpm jako kořen příkazu a poslední písmeno označující funkce. Například urpmi aria2 nainstaluje nebo aktualizuje program aria2. Určitě si všimnete, že výše uvedené výslovně nezahrnuje „install“ nebo „update“.

Příkaz

Funkce

urpmi      

I nstall nebo aktualizace

urpme

E rase nainstalovaný balíček (odinstalovat)

urpmq

Q uery databáze balíčků (hledat)

urpmf

Vyhledávat balíček, který obsahuje daný f ile

Existují také složené příkazy, které fungují v repositářích namísto balíčků, jako je například urpmi.update pro aktualizaci repositáře a urpmi.addmedia pro přidání repositáře.

To, že Mageia stále používá urpmi jako výchozího správce balíků (a také to, že Control Center nebylo opuštěno), je důvod, proč se můžete rozhodnout nainstalovat Mageia místo ROSA nebo OpenMandriva. Celkově totiž zjistíte, že správa balíčků je v Mageii velmi dobrá. Budete až ohromeni robustností ve schopnostech programu GUI.

Systémové komponenty

Dalšími pozoruhodnými komponentami MGC jsou systémové komponenty, které zahrnují nástroje pro prohlížení a správu služeb, prohlížení a prohledávání systémových logů, správu uživatelů a skupin a konfiguraci snímků a součást zabezpečení. Ta zahrnuje nástroje pro správu brány firewall, ověřování a nástroj pro bezpečnostní audit, který provádí periodické audity systému a zobrazuje výsledky na ploše. Komponenta Zabezpečení je velkou a důležitou částí řídicího centra Mageia podle počtu nástrojů a možností dostupných pro tuto součást.


Network center

Velmi zajímavé je také to, že síťové centrum je součástí skupiny MGC Network & Internet. Tato komponenta se používá místo populárního Network Manageru, který se stal standardem téměř ve všech distribucích GNU/Linux ke správě síťových připojení. Komponenta používá systémovou síť namísto služby NetworkManager poskytované NetworkManager.service. Součástí komponenty je také aplet v systémové liště, který nahrazuje standardní aplet Network Manageru v prostředích stolních počítačů. Někteří uživatelé nemusí vidět hodnotu tohoto nástroje vyvinutého společností Mageia, když se Network Manager stal standardem, ale poskytuje některé pokročilé funkce, které nejsou dostupné v Network Manageru, jako je monitorování síťového připojení a účtování. 


I když je možné mít nainstalován Network Manager a nakonfigurovat Network Center tak, aby se automaticky koexistovalo s Network Managerem, způsobuje to zbytečné komplikace, když je Network Manager povolen, například neumožňuje spuštění MGC, a problémy s konfigurací hostname tak, že hostname se vrátí na localhost, pokud je nastaveno úpravou /etc/hostname a změnou nástroje pro správu sítě.

Další zajímavé vlastnosti

  • Kromě prostředí, které je k dispozici od Live ISO, existuje mnoho desktopových prostředí, které lze nainstalovat, včetně mnoha odlehčených správců oken, dokonce i těch obskurních.
  • Dokumentace z kombinace wiki a online dokumentačního systému podobného tomu, co Fedora a openSUSE používaly před jejich nedávnou modernizací, i když ne tak rozsáhlá jako Arch Linuxu, je dobrá pro nové uživatele a pokrývá všechny základní problémy. Potenciální problémy, na které by si měli uživatelé být vědomi, jsou dobře zdokumentovány na wiki.
  • Slibuje experimentální alternativu k Bumblebee pro ty, kteří mají hybridní grafiku Nvidia/Intel ve formě mageia-prime.

Pár slov na závěr

Mageia nabízí uživatelům promyšleně navrženou, rafinovanou a profesionální distribuci. K tomu přispívá ovládací centrum Mageia Control System, které umožňuje uživatelům snadno a efektivně spravovat své systémy prostřednictvím sady vzájemně propojených programů přístupných z centralizovaného rozhraní. Distribuce má pocit úplného OS, namísto distribuce, která integruje různé kusy z různých zdrojů. Jakmile budou vyřešeny problémy zmíněné v této recenzi, může se stát Mageia jednou z nejplnohodnotnějších linuxových distribucí.

Diskuze (1) Nahoru