Vývoj mobilní aplikace LMS Moodle souvisí stejně jako v případě jiných mobilních aplikací s rychlým vývojem a masivním rozšíření mobilních zařízení, chytrých telefonů a tabletů, kdy dokonce celosvětový prodej tabletů přesáhl v jistém okamžiku prodej PC a notebooků. Dalším důvodem je i fakt, kdy velká část firemních zaměstnanců nemá přístup k PC, ale má k dispozici některý druh mobilního zařízení a šíření informací přes mobilní aplikace je tím pádem pro firmy stává jednou z prioritních cest.
Nárůst používání tabletů a chytrých telefonů vede tedy výrobce IT produktů k přizpůsobením jejich softwarů potřebám mobilních zařízení. Podobné změny byly provedeny i v rámci LSM Moodle.
V našem příspěvku budeme chápat pojem mobilní zařízení/mobil šířeji. Pro naše potřeby zahrnuje pojem mobilní zařízení tablety a tzv. chytré telefony v základních platformách (Android, Apple).
V kontextu vývoje mobilní aplikace vyvinul Moodle aplikace pro uvedené platformy, přidal desktopovou aplikaci (Windows a Linux) a sladil vývoj webové aplikace a mobilní aplikace tak, aby hlavní funkce studenta byly funkční ve webové aplikaci i v mobilních/desktopových aplikacích bez rozdílů. Další vývoj bude pokračovat paralelně na všech platformách, nebudou tedy již vývojové odlišnosti v mobilní a webové aplikaci LMS Moodle. Hlavním nástrojem správců a učitelů/lektorů při tvorbě kurzů bude však nadále webový prohlížeč.
Co mobilní aplikace umožňuje?
Mobilní aplikace LMS Moodle je určena především studentům ke studiu kurzu s využitím standardních modulů Moodle. Učitelům jsou funkce Moodle k disposici omezeně, přičemž ty, které jsou v mobilní verzi zapojeny, jsou orientovány především na hodnocení. Některé části kurzu lze stáhnout/synchronizovat a studovat, dále lze testovat offline s případnou následnou synchronizací. Nestandardní moduly Moodle (plug-iny) jsou podporovány, pokud splňují požadované standardy vývoje Moodle.
Obsah kurzu v Moodle může být založen i na nepodporovaných modulech, zde ale platí, že abychom studentovi nepřipravili nepříjemné chvilky s chybovými hláškami, je vhodné zapojit podmínku Povolit/Zakázat přístup na mobilním zařízení. Tímto způsobem můžeme rozlišit zařízení (prohlížeč nebo aplikace), učitelé ale musí počítat s tím, že výukový kurz se bude dle zvoleného zařízení podstatně lišit.
Testování v mobilní aplikaci
Testování je jednou z nejpoužívanějších činností v LMS Moodle a je součástí i mobilní aplikace. Je zřejmé, že velikost mobilního zařízení (zejména u mobilních telefonů) je omezující pro některé úlohy a tvůrce kurzu bude muset být opatrný zejména v případě specifických testových otázek vložení do obrázku či do textu. Omezení se týká jak velikosti obrázků, tak některých případů variant pro výběry. Naopak v případě využití klasických typů testových otázek výběr z možných odpovědí je mobilní aplikace bez omezení a například testování na tabletech při využití otázek typu a,b,c,d, je stále více používáno.
Omezení Moodle kurzu pro mobily
Při vlastní přípravě kurzů použitelných pro mobilní užití případně duální použití pro počítače a mobilní zařízení je nutné respektovat rozdíly mezi aplikací a prohlížečem. Kromě omezení některých přídavných modulů Moodle je nutné brát v úvahu i standardní implementaci LMS Moodle. V mobilní verzi nefungují rozšíření Moodle třetích stran, v oblastech HTML a offline/online je potřeba brát v úvahu nepřístupný/přístupný internet.
Jednoduchým příkladem jsou videa YouTube a multimediální filtr. V případě plánovaného mobilního použití budete asi preferovat použití vhodných videosouborů (MP4). Míněno tak, že soubor musí být akceptovatelný na mobilním zařízení a současně nemůže být dlouhý/velký.
Současně je nutno vycházet z omezení velikosti obrazovky mobilních zařízení. Obrázky v kurzech v LMS Moodle se přizpůsobí velikosti, ve většině případů je možné je roztáhnout. Dále je vhodné preferovat HTML zobrazení obsahu kurzu oproti stahovatelným souborům umístěných v kurzu, mobilní zařízení totiž nezobrazují všechny typy souborů.
Z didaktického hlediska lze konstatovat, že pokud použijete metodiku mikro-learningu, určitě neuděláte chybu a kurzy budou na mobilních zařízeních přístupnější.
Z hlediska budoucnosti je Moodle je vyvíjen souběžně pro mobilní a desktopové aplikace, tj. pro uživatele jsou funkčnosti dostupné stejně v prohlížečích na PC a současně i ve volných mobilních aplikacích pro platformy Android a iPad/iPhone a v desktopových aplikacích. Výhodou mobilních aplikací je možnost studia off-line.
V následujících dílech seriálu se zaměříme na problematiku vývoje a udržitelnosti LMS Moodle a na řešení GDPR v LMS Moodle.
Michal Bajer, Bohumil Havel
Autoři článku působí ve společnosti PragoData Consulting, která je certifikovaným Moodle partnerem pro Českou republiku.