Stažení a spuštění
Shape Collage 2.5 si můžete stáhnout ze stránek aplikace. Kromě jar souboru, můžete stáhnout i balíčky pro Linux, Mac OS X nebo Windows. Balíček pro Linux obsahuje jar soubor a spouštěcí shellový skript. Pro běh aplikace musíte samozřejmě mít nainstalovanou Javu.
Kromě výše zmíněných metod můžete použít i technologii Java Web Start a spustit aplikaci přímo z prohlížeče. Navíc obsahuje web aplikace i online verzi, která funguje přímo v prohlížeči a má pouze omezené možnosti.
Pro spuštění aplikace stačí spustit přiložený skript, případně poklepat na jar soubor.
První koláž
Rozhraní aplikace je naprosto intuitivní, veliké nápisy Drag Photos Here (Sem přetáhněte fotky) a Add Photos and Click "Create" (Přidejte fotky a klikněte na "Vytvořit") mluví za vše. Krátce jsem nakoukl do nabídky Options | Language a zjistil jsem, že program bohužel neumí česky. Zatím se nabídkou nebudu zabývat a vrhnu se na ukázkovou koláž, kterou jsem vytvořil podle pokynů. Označil jsem hromadu fotek a přetáhl jsem je do políčka Photos. Můžete přetáhnout i adresáře s fotografiemi.
Navzdory pokynům jsem místo tlačítka Create použil vedlejší Preview, které v mžiku vytvořilo obrysový náhled výsledné koláže.
Pokud kliknete na tlačítko Create, aplikace se vás zeptá, kam chcete výslednou koláž uložit. Na výběr máte také z výsledných formátů. Můžete zvolit JPG, PNG nebo PSD. Pokud zvolíte první dva zmíněné, vše proběhne v pořádku, pokud zvolíte PSD, aplikace vás upozorní, že je to možné pouze v placené verzi.
Tam, kde byl náhled, je teď koláž
Při detailním pohledu na koláž jsem zjistil, že obsahuje v pravém dolním rohu vodoznak. Pravděpodobně další neduh neplacené verze, přesto není vodoznak příliš rušivý.
Více možností, více koláží
Na obrázku jste si jistě všimli v pravé části okna několik voleb. Pomocí nich lze tvořit koláže různých tvarů. Základem je obdélník, kruh či srdce, ale můžete vytvořit i koláž ve tvaru textu, nebo tvar nakreslit sami.
Je vidět, že autoři programu nejsou úplně hloupí, protože při zvolení tvaru srdce, se vodoznak přesunul tak, aby nešel z koláže jednoduše vyříznout.
Pokud se chystáte připravit koláž specificky pro tisk, prostudujte si ještě článek o domácím tisku fotografií. Kromě dostatečně kvalitních fotek je pro koláž důležité vzít v potaz i to, na jaké tiskárně a na jaký papír ji budeme tisknout.
Pokud zvolíte vlastní tvar, objeví se před vámi kreslící plocha. Máte několik možností. Buď tvra nakreslíte vlastními silami, pomocí štětce (Brush) a gumy (Eraser). Nejsem velký výtvarník a tak jsem raději sáhl po předvolených tvarech v pravém horním rohu okna. Najdete jich tam několik. Volba More kupodivu nenabízí koupi placené verze, ale otevře webový prohlížeč na stránce s více tvary. Ty uložíte do počítače a jednoduše je do programu načtete pomocí tlačítka Load. Můžete samozřejmě načíst i vlastní černobílé obrázky.
Pokud zvolíte nápis, můžete po kliknutí na tlačítko s třemi tečkami vybrat písmo a vzdálenost jednotlivých znaků od sebe.
Tvořil jsem koláž ve tvaru nápisu LinuxEXPRES a výsledný soubor byl monstrózní, pokud tedy zvolíte více než pár znaků, doporučuji manuálně nastavit velikost koláže, pokud ji nepotřebuje tisknout na plakát.
LinuxEXPRES z několika screenshotů
Volby obsahují další karty, které umožňují měnit pozadí koláže (lze nastavit i transparentní, případně použít obrázek) a barvu a velikost rámečku s fotkou.
Koláže z fotek na Internetu
Nabídka File obsahuje volbu Add Photos From Web, která umožňuje tvořit koláže například z obrázků na Flickru, Facebooku, nebo z výsledků hledání Googlu.
To jsem zvědav, co z toho vyleze
Vylezl z toho Tux, s trochou fantazie
Jak můžete vidět z posledního příkladu, ne vždy je vhodné zvolit příliš složitý vzor, pokud na to nemáte dostatek fotografií. Také si můžete všimnout, že ne vždy vodoznak udeří hřebík na hlavičku.
Placená verze Shape Collage Pro
Co umí navíc
- Samozřejmě do obrázků nevkládá vodoznaky.
- Umožňuje uložení do formátu PSD, kde každá fotografie je samostatnou vrstvou, takže s nimi můžete ve Photoshopu nebo GIMPu libovolně šachovat.
- Můžete rozpracované koláže uložit jako projekt a věnovat se jim později.
Koláž ve formátu PSD ve Photoshopu, zdroj shapecollage.com
Kolik stojí
Shape Collage Pro stojí pro nekomerční využití 25 amerických dolarů, což nyní odpovídá částce zlehka převyšující 450 korun. Pro komerční účely je to 45 $, což zhruba odpovídá 820 korunám.
Soutěž
Shodou okolností probíhá do pondělí soutěž, ve které můžete vyhrát placenou verzi zdarma. Stačí být kreativní a napsat autorům aplikace anglický text, ve kterém popíšete, kdy a jak jste koláž vytvořenou v Shape Collage použili. Takže můžete darovat babičce hezký dárek k Vánocům a ještě vyhrát placenou verzi zdarma.