Linux E X P R E S

Facebook

SiteAdvisor - ochrana před zlým internetem

Stále častěji se diskutuje o bezpečnosti na internetu. Nejedná se už zdaleka jen o viry a spam, ale o nové, dosti progresivní metody infiltrace nebo reklamy. Ať už používáte internet k jakémukoliv účelu, je dobré vědět, že nejste sami. Zatímco lovíte informace z této úžasné knihovny lidského vědění, můžete být uloveni. Stanislav Vasko.


Jistě každý zná reklamu ve formě tzv. pop-up okna čili okna, které se v internetovém prohlížeči otevře automaticky po vstupu na nějakou internetovou adresu. Jedná se o velmi nepříjemnou formu reklamy, která zaručeně upoutá vaši pozornost. Naštěstí se s největší pravděpodobností nic horšího nestalo a většinou ani nestane. V pop-up okně se může zobrazit skutečně leccos, většinou však cílená reklama. Takto jednoduchý spam lze jednoduše odfiltrovat například zapnutím blokování vyskakovacích oken ve vašem prohlížeči.

Bohužel přibývá webstránek, které se nespokojí ani s takovýmto obtěžováním, ale jdou i dál. Většinou takovou stránku poznáte, jakmile na ni vstoupíte, to už ale bývá pozdě a někdy se člověk pak už jen nestačí divit. Jak tedy předvídat, která stránka je ta dobrá a která zlá? Právě za tímto účelem vznikl projekt s názvem siteadvisor.

Instalujeme siteadvisor

Program siteadvisor je distribuován pro Mozillu Firefox a Microsoft Explorer. V následujících řádcích se budeme věnovat pouze multiplatformnímu Firefoxu. Siteadvisor se instaluje jako klasické rozšíření, tudíž instalace je dílem okamžiku, přesto ji popíši krok za krokem.

Prvním krokem je domovská stránka projektu, kde přejdeme do sekce Download. Siteadvisor rozpozná, že používáme program Firefox a připraví instalační odkaz v oranžovém poli.

Image

Po kliknutí se nám zobrazí okno s licenčním ujednáním, které musíme potvrdit a následně kliknout na tlačítko Install. Program Firefox ovšem instalaci nejspíš nepovolí (v závislosti na vašem na stavení), neboť stránka siteadvisor.com není mezi dovolenými stránkami, ze kterých se smí instalovat doplňky. Dá nám to vědět úzkým pruhem nad zobrazenou stránkou. Abychom tuto instalaci mohli dokončit, klikneme vpravo na tlačítko Upravit nastavení. Tím získáme okno, kde bude již naše stránka přednastavena a tlačítkem Povolit z ní instalaci povolíme.

Image

Po povolení této stránky již instalaci nic nebrání a je možné ji zopakovat. Dokončení instalace provedeme ve Firefox stisknutím Instalovat nyní. Po dokončení instalace je nutné Firefox restartovat, čímž se rozšíření aktivuje. Při prvním spuštění je nutné kliknout Agree and Continue. A tím jsme s instalací hotovi a můžeme nové rozšíření vyzkoušet.

Image
Image

Aby byla informace o instalaci kompletní, musím se zmínit i o možnosti odinstalování. Stačí v menu Nástroje/Správce rozšíření kliknout na rozšíření Siteadvisor a zvolit Odinstalovat.

Hurá do praxe

Asi nejlépe si nové rozšíření vyzkoušíme v praxi, například ve vyhledávači Google. Takže hurá na adresu www.google.com a vložíme pokusné heslo. Já jsem k demonstraci použil například slovo firefox, když už je tu o něm řeč. Dle vašeho nastavení či dodatečných klíčových slov nejspíše dostanete různé výsledky, ale přidaných ikon na konci každého vyhledaného odkazu si všimnete rychle i sami. Viz například moje hledání:

Image

Jak je dobře vidět, všechny odkazy mají zelené fajfky, které, jak se dá předpokládat, znamenají něco dobrého. Je tomu skutečně tak. Při nastavení kurzoru nad zelenou ikonu se nám rozbalí dodatečné okno, které podá zpřesňující informace. Zde je dobře vidět, že na daném odkazu se nachází 54 bezpečných odkazů ke stahování a odkazy na další zelené stránky, tudíž lze stránku pokládat za bezpečnou.

Takže ve stručnosti, jaké stavy mohou stránky mít:

Image

Zelený status už známe, je to znak bezproblémové stránky.

Image

Žlutý status už znamená určité nebezpečí, například stránka se bude snažit přenastavit váš prohlížeč (typicky domácí stránka atd.).

Image

Červená znamená už opravdový problém v podobě spamu, adwaru a dalších nepříjemností. Tyto stránky nestojí za otevření, snad jen v opravdu výjimečném případě.

Nutno zmínit ještě jeden status, a sice UNTESTED, který neříká nic jiného, než že stránka prostě ještě nebyla testována. V dialogovém okně ji lze snadno přidat k otestování (dle mého testu je otestování otázkou minimálně několika dní).

A ještě nekončíme

Jelikož nejen Googlem živ je člověk, rozšíření siteadvisor má daleko širší použití. Kromě vyhledávače Google je dále aktuálně podporováno Yahoo a MSN. To bohužel prozatím znemožňuje použití tohoto rozšíření na českých vyhledávačích, ale už na stránkách projektu se lze dočíst, že se pracuje na masivním nasazení u dalších vyhledávačů, prioritu ale mají nejznámější a nejvíce používané.

Abychom nebyli stále jen u vyhledávačů, siteadvisor umí informovat i o stránkách, na kterých se aktuálně nacházíme. Stačí pozornost stočit do dolního pravého rohu a pokud máte povolen stavový řádek (Menu / Zobrazit / Stavový řádek), můžete si všimnout ikony siteadvisor. Tato ikona je aktivní, tedy reaguje na stránku, která je aktuálně zobrazena v prohlížeči, opět třemi výše zmíněnými barvami. Po kliknutí levým tlačítkem dostaneme malé menu. Nejzajímavější položku umístili autoři hned do první řádky: View Site Details.

Image

Po kliknutí se dostanete na stránku autorů projektu, ale tentokrát s podrobným popisem právě zobrazované stránky. Kromě detailního rozpisu, kterak si ta či ona stránka zasluhuje svůj status, je zde k nahlédnutí i vcelku praktický pavouk odkazů, opět barevně zobrazený dle nám již dobře známého semaforu. Náhled takové informace vypadá například takto:

Image

Další položky v menu jsou zcela zřejmé, snad jen doporučím ještě navštívit položku Settings, kde lze donastavit tři drobné položky.

Pár vět závěrem

Rozšíření jsem otestoval na Mozilla Firefox 1.5, lze ho však stejně dobře použít i pro verzi 1.0.7, přičemž na operačním systému prakticky nezáleží, stačí jen fungující Firefox. Aktuální rozšíření je vedeno jako trial verze, která bude i nadála šířena zdarma. Dále se plánuje rozšířená verze, která bude zpoplatněna a celý projekt bude financovat.

Diskuze (3) Nahoru