Linux E X P R E S

Facebook

Solfege

Začínajícím zpěvákům a hudebníkům přichází na pomoc Svatopluk Vít .


Každá mediálně známá osoba (což je dle mne i autor článků v tomto odborném časopise) něco skrývá. Myslel jsem si, že tuto pravdu nikdy nezveřejním, ale je to tady. Od svých šesti let jsem byl členem jednoho známého karvinského pěveckého sboru. Skončil jsem ve svých 18 letech. Jak to může souviset s odborným počítačovým článkem?

Obrázek: 1.jpg

Součástí pěvecké průpravy není jenom vlastní technika, ale i teorie a intonace. Musíte prostě vědět, že tahle nota je půlová, tato stupnice se nazývá c moll a že tato vzdálenost mezi dvěma tóny je kvarta. Navíc byste vše měli umět vše zazpívat a poznat v notách. Pro mne to byla noční můra, ale kdybych měl k dispozici dnes recenzovaný program GNU Solfege, asi by mne to velmi bavilo. Program se označuje jako „ear-training“, což by se dalo volně česky přeložit jako procvičování sluchu.

Instalaci GNU Solfege je možno získat jako zdrojový tarball, předpřipravený tarball s předgenerovanými soubory nebo jako Autopackage. Osobně preferuji Autopackage, instalace proběhla pohodově. Předtím je však dobré podívat se, zda pro vaši distribuce daný balíček již neexistuje (moje Mandriva LE jej v contrib má), protože s touto instalací (v podobě balíčku pro distribuci) je nejméně problémů.

Co vše program umí? Předně je zapotřebí říci, že i když je program v celkem pokročilé verzi (stabilní verze má číslo 2.4, já recenzuji vývojovou 2.9.1) nehonosí se žádným úžasným grafickým rozhraním, ba naopak je až striktně účelné a nevýrazné. Jeho síla je ovšem někde úplně jinde. K dispozici máme několik položek v menu, které lze shrnout do dvou fází – cvičení a test.

Pokud se vám ve vaší distribuci nepodaří rozchodit zvukovou kartu, konkrétně její MIDI část, kterou GNU Solfege používá, nabízí se řešení v použití programu Timidity, který dokáže v reálném čase převádět MIDI na WAV. Stačí jen doinstalovat balíček timidity příslušející k vaší distribuci. Pak již jen v nastaveních programu změníte použití MIDI na externí MIDI přehrávač. Timidity je dokonce nadefinován jako výchozí.

Obrázek: 2.jpg

Testování probíhá tak, že program přehraje procvičovanou látku a zeptá se, co zahrál. Odpovídáte stisknutím příslušného tlačítka. Program pak spočítá vaši úspěšnost. Pro jasnější představu: při testování rozlišování moll a dur variant akordů vám jej počítač nejdříve přehraje a pak se zeptá, jestli to byl moll („smutný“) nebo dur („veselý“) akord. K dispozici máte akordy (tři tóny naráz), samostatné nebo harmonické intervaly (vzdálenosti mezi tóny) a obraty akordů. To jsou jednoduché záležitosti. V nabídce jsou však i mnohem složitější věci. Funkce, která mne velmi potěšila, jsou rytmy. S těmi jsem vždy bojoval. Program přehraje daný rytmus a k dispozici vám dá noty, pomocí nichž musíte daný rytmus zapsat. Učení je rozděleno do tří úrovní a už ta první je docela složitá.

Na cvičení procvičující vaši schopnost rozlišit „čisté“ a „nečisté“ intervaly je nutno mít ve vaší distribuci nainstalovaný balíček Csound. Najdete jej na csound.sourceforge.net. Stáhněte si verzi CsoundGBS, která je nabízena v podobě RPM balíčku nebo přímo zdrojů.

Další propracovanou funkcí je notový zápis přehrávané písničky. Program začne přehrávat lidovou písničku a vaším úkolem je jí správně zapsat do not. Nic před vámi neskrývá, na požádání notový zápis zobrazí. Je to velmi složité, ale když to zvládnete, můžete ihned začít psát třeba muzikály.

Funkci, kterou bych vřele doporučil, je rozpoznávání „čistoty“ intervalu. Program zahraje nějaký interval a zeptá se, zda byl čistý nebo pod tónem, případně nad tónem. To je jedna z nejtěžších dovedností, jakou znám. Nejedná se však o zjevně nečisté intervaly (půltóny), jsou to ony pověstné čtvrt tóny. Jednou ze zajímavých vlastností je to, že je možno vytvářet vlastní cvičení bez nutnosti kontaktovat autora. K dispozici je jakýsi makrojazyk, pomocí kterého cvičení zadáte. Pokud nějaká cvičení vytvoříte, můžete se o ně podělit s ostatními uživateli. Uživatelská základna totiž může být velmi široká, program je k dispozici pro Windows a Linux a je vcelku nenáročný. Popis najdete na domovské stránce programu.

Obrázek: 3.jpg

Shrnu-li vše, dostáváte za málo peněz (program je šířen zdarma pod licencí GNU GPL) hodně muziky, a to doslova. Všichni, kteří se chtějí vzdělávat v hudební teorii nebo v technice poslouchání, by měli GNU Solfege alespoň vyzkoušet. Vývojová verze 2.9.1 je dostatečně stabilní a nabízí toho mnohem více než stabilní verze 2.4.0, která je funkčně mnohem chudší.

Diskuze (0) Nahoru