Čistě komerční a plně uzavřená řešení mohou představovat řadu rizik, v moderních podnikových informačních architekturách jde zejména o svázání s konkrétní značkou. Nic sice není černobílé, ale toto riziko reálně existuje a mnohé organizace se proto stále více přiklání k maximální otevřenosti. Svět open source je navíc ve znamení rozsáhlých inovací, které jsou přímo ovlivňované reálnými potřebami uživatelů – což bohužel u tradičních komerčních modelů někdy neplatí a novinky jsou zákazníkům doslova „vnucovány“.
Skvělým a notoricky známým příkladem ideálního propojení open source a komerčního světa je Linux. Ale bez podpory nově vznikajících i tradičních firem – včetně největších hráčů v oboru – by tato platforma nebyla zdaleka tak úspěšná ani populární a její inovační potenciál by stěží mohl konkurovat nejlepším komerčním produktům. To je dáno i faktem, že za v komerčním prostoru vysoce ceněnými open source produkty nezřídka stojí profesionální společnosti, což zároveň eliminuje, nebo alespoň výrazně snižuje případné obavy klientů z náhlého ukončení vývoje.
Příkladem úspěšné podnikové aplikace založené na kombinaci svobodného software a profesionální podpory je systém pro správu dokumentů eDoCat, který česká společnost Onlio postavila na zdarma dostupné komunitní verzi platformy Alfresco Community Edition. Kvalitativně a rozsahem funkcí jde o jedno z nejlepších řešení na světě, které používají například Cisco, NASA nebo Scania. Za pozornost určitě stojí i ekonomická stránka tohoto DMS.
Při nasazení DMS eDoCat můžete ušetřit hned na začátku až statisíce korun na externích licencích. Operační systém, databáze i vlastní ECM systém mohou být postaveny na open source řešeních.
Zdarma a ještě laciněji!
Z pohledu nákladů jsou jednou z klíčových výhod systému eDoCat nulové náklady na softwarovou infrastrukturu (zejména operační systém a databáze), na které je eDoCat postaven – v závislosti na velikosti výsledného řešení lze dosáhnout velmi zajímavých úspor. Otevřenost je navíc zárukou, že v průběhu doby nedojde k razantním změnám v licenční politice. Zákazníci tak nemusí mít obavy ze zdražování licencí, které je u některých komerčních značek běžné. Licence zdarma umožňují i snadnější škálování, není totiž nutné nakupovat žádné licence předem ani omezovat využití pro některé uživatele. A odpadá tak i někdy náročná správa licencí.
Vedle toho se může eDoCat pochlubit na poměry trhu DMS systémů velmi konkurenceschopnou a širokou funkcionalitou, ale i nenáročnou implementací a snadnou správou. Náklady na zprovoznění a dlouhodobou údržbu jsou v případě tohoto DMS obvykle nižší než u konkurenčních řešení a eDoCat tak firmám uspoří další nemalé částky. A platí to i v případě, kdy se zákazníci rozhodnou tento systém provozovat v tradičním režimu na své vlastní infrastruktuře.
Věděli jste, že DMS eDoCat nabízí vysoký výkon nezávislý na objemu dat? Soubory jsou ukládány mimo databázi, a tak dokáže pracovat i s miliony souborů při zajištění okamžité odezvy na akci uživatele. Výhodou tohoto řešení jsou též nižší nároky na hardware.
Důležitý je celek
Všechny výše uvedené příklady a přínosy jsou jen vstupy pro ukazatel, který je obvykle pro posouzení výhodnosti konkrétního produktu jediným relevantním: celkové náklady na vlastnictví (TCO, Total Cost of Ownership). Vedle počátečních výdajů na licence a implementaci a pravidelných výdajů na údržbu sem patří například i náklady spojené s dalším rozvojem používaného řešení, a to včetně zajištění zákaznických úprav. Do hry vstupuje i cena odborníků na jednotlivé technologie s nezbytnou predikcí vzrůstu/poklesu jejich ohodnocení – v případě svobodného software jsou tyto náklady obvykle nižší, byť výkyvy na obě strany samozřejmě existují.
Svět informačních technologií se neustále vyvíjí a open source v něm zanechal a zanechává nesmazatelnou stoupu. Spojení svobodného software s profesionální podporou je v případě DMS systémů – a eDoCat nevyjímaje – obrovskou příležitostí, jak si snadno zajistit efektivní správu dokumentů včetně automatizovaného řízení jejich oběhu. A prostředky ušetřené například na licenčních poplatcích investovat do dalšího rozvoje.
Pavel Nykl
Autor článku je obchodním ředitelem společnosti Onlio.