Linux E X P R E S

Facebook

Sublime Text 3 – lehké a přesto funkcemi nabité IDE

sublime_text_ilustr.jpg

Osobně při vývoji využívám mnoho různých programovacích jazyků, stejně tak i různé pomocné nástroje – například GIT. Mnohdy sáhnu po FTP, protože chci vyzkoušet na webovém hostingu úpravy v aplikaci. A co kdyby tohle všechno umělo jediné IDE a přitom si zachovávalo lehkost a jednoduchost?


Sublime Text 3 je stále ještě v beta testování, přesto si myslím, že ho lze bez potíží využívat i pro větší projekty. Podle jeho vývojáře je to IDE, cituji, „které si zamilujete“. Je to opravdu tak? V čem je tak odlišný?

V jednoduchosti je síla

Sublime Text sází hodně na jednoduchost a účelnost, což je vidět hned po prvním spuštění. Okno editoru je úplně prázdné, nic nepřekáží. Jen vy a prostor pro kód.

Prázdné okno IDE Prázdné okno IDE

Sublime Text tedy poskytuje základní funkcionalitu jako většina konkurenčních IDE. Zásadně se ale liší v některých ohledech, což si hned ukážeme.

Modularita

Tohle je podle mě „killer-feature“ celého Sublime Textu – rozšiřitelnost a jeho modularita. V praxi to vypadá tak, že stisknete klávesovou zkratku CTRL+´ a spustíte „Package Control“, pak stačí zadat název modulu a během chvíle je modul a všechny jeho možnosti k dispozici.

Package Control není v Sublime Textu ve výchozí instalaci dostupný a je nutné jej doinstalovat ručně. Instalace Package Control je ovšem velmi jednoduchá, vlastně stačí zkopírovat jediný příkaz. Instrukce naleznete zde.

Osobně využívám pouze moduly GIT a SFTP – první jmenovaný je přístupný z konzole i kontextové nabídky, SFTP pak pouze přes kontextovou nabídku. SFTP lze navíc nakonfigurovat skrze konfigurační soubor, který může být pro každý projekt jedinečný – díky tomu nemusím nic nahrávat na FTP, vše se děje automaticky při uložení (takhle snadno jsem snad ještě svůj kód nezálohoval). Dostupný je ale i třeba modul pro sestavení SASS souboru. Zkrátka je jich opravdu mnoho, proto doporučuji podívat se na packagecontrol.io. Nebo si můžete v Pythonu napsat vlastní.

Příjemné uživatelské rozhraní a ovladatelnost

Ve výchozím nastavení je Sublime Text velmi dobře ovladatelný a uživatelské prostředí je přehledné. Myslím si, že i barvy u syntaxe jsou vhodně volené a celé to krásně ladí dohromady.

Sublime Text a zvýraznění syntaxe Pythonu Sublime Text a zvýraznění syntaxe Pythonu

Velmi jsem si oblíbil i postranní panel, který obsahuje miniaturu kódu a který je možné použít k hledání v delších souborech. Další, mnou velmi oblíbená funkce je možnost editovat text na více místech zároveň.

Práce na projektech není žádný problém Práce na projektech není žádný problém

Silnou stránkou je i vyhledávání, přičemž je možné vyhledávat prakticky cokoliv kdekoliv (samozřejmě jen v rámci otevřeného projektu).

Snadná konfigurovatelnost

Přestože Sublime Text neobsahuje žádný dialog nebo „klikátko“ pro konfiguraci, změna nastavení je stále velmi intuitivní. Veškerá nastavení se provádí úpravou konfiguračního souboru ve formátu JSON, který je navíc detailně okomentovaný, to je ale trochu dvojsečná zbraň – víte sice, co upravujete, ale toho textu je možná až příliš, to na přehlednosti trochu ubírá. Možností nastavení je ale opravdu mnoho, takže si na své přijde opravdu každý.

Není toho textu vážně trochu moc? Není toho textu vážně trochu moc?

Verdikt

Může se zdát, že se nad Sublime Textem rozplývám a přeháním, ale taková je pravda. Velmi rychlé a svižné IDE s přehledným uživatelským rozhraním a stovkami rozšíření – to je to, co dostanete, když si jej nainstalujete. Navíc v porovnání s některými konkurenčními programy je i cena relativně příznivá (nyní 70 USD).

Sublime Text 3 je k dispozici pro Linux, Windows a OS X. Pro Ubuntu jsou přímo připraveny instalační balíčky.

Jak sliboval vývojář, já si tento program zamiloval. A co vy? Používáte Sublime Text? Budu rád, pokud se podělíte o své zkušenosti v diskuzi.

Diskuze (13) Nahoru