Linux E X P R E S

Facebook

Sunbird a Lightning

Když se hovoří o PIM programech (tedy správcích osobních informací) pro Linux, většinu lidí asi napadne Evolution a Kontact. Ale máme tu také jedno řešení méně známé, pocházející z dílen Mozilla Foundation. Programy Sunbird a Lightning jsou stvořeny k tomu, aby známý mozillovský software (SeaMonkey a Thunderbird) doplnily o funkce správy času.


Zrodil se kalendář

Na počátku byl program Mozilla Calendar. Vznikl proto, aby doplnil komunikační balík Mozilla Suite (dnes SeaMonkey) o kalendářové funkce. Míra integrace do balíku nebyla silná, v podstatě se jen využívalo společné GUI, program se spouštěl ve vlastním okně a nebyl se zbytkem aplikace provázán (tedy například nefungovala upozornění na události, pokud nebylo otevřeno kalendářové okno).

Postupem času vznikly další dva programy. Prvním z nich je Mozilla Sunbird – samostatná kalendářová aplikace, nijak nezávisející na Mozilla Suite, běžící zcela samostatně a bez jakéhokoli napojení na zmíněný balík. Druhým programem se stal Lightning, rozšíření do poštovního klienta Mozilla Thunderbird. Lightning se integruje přímo do okna Thunderbirdu a je s ním pevně svázán (i když ne úplně dokonale, což za chvíli vysvětlím).

Vývoj aplikace Mozilla Calendar byl již ukončen, v tuto chvíli tedy máme na výběr mezi programy Sunbird a Lightning. První se hodí pro ty, kdo využívají balík SeaMonkey nebo nějakého jiného poštovního klienta (třeba M2 z Opery) a chtějí si jen přidat něco na správu času. Kdežto Lightning ocení uživatelé klientu Mozilla Thunderbird. Pojďme se podívat, co nám obě aplikace nabízejí. Následující popis bude věnován pouze těmto aplikacím, o Mozilla Suite/SeaMonkey a Thundebirdu toho bylo napsáno již mnoho.

Sunbird aneb „Nevažte se“

Jak již stojí v nadpisu, při používání Sunbirdu se není třeba vázat na další software pro správu informací. Každý si tak může vybrat, co bude používat pro poštu, kontakty atd. a v kombinaci s tím si zvolit tento kalendářový program. Sunbird je aktuálně (prosinec 2006) k dispozici ve verzi 0.3, lze ho získat buď v rámci některých linuxových distribucí, nebo ze standardních mozillovských serverů (tedy u nás např. czilla.cz). Stažený balík s programem stačí pouze rozbalit, instalace není nutná – přesněji řečeno, ani zde není žádný instalátor, proto „instalace“ tak jako tak spočívá v umístění souborů někam do adresářové struktury systému a případně vytvoření symbolického odkazu na spouštěcí skript.

Sunbird pracuje se dvěma typy kalendářů – místními a vzdálenými. Místní se ukládají do databáze SQLite umístěné v domovském adresáři uživatele. Se vzdálenými se pracuje pomocí protokolů CalDAV nebo WebDAV. Kalendáře lze importovat a exportovat (ve formátu iCalendar – tedy podle RFC 2445, případně jako CSV, export i do HTML) a také publikovat buď již zmíněnými protokoly CalDAV/WebDAV, nebo přes FTP. Co se týká oblíbených kalendářů se státními svátky, lze je buď naimportovat nebo používat vzdálenou verzi.

WebDAV (Web-based Distributed Authoring and Versioning) je rozšíření protokolu HTTP určené pro vzdálené úpravy dat na serveru a jejich sdílení mezi uživateli. Informace se přenášejí v podobě XML objektů. Specifikace je popsána v RFC 2518, pro WebDAV existuje celá řada rozšířujících protokolů.

iCalendar je datový formát pro ukládání kalendářových dat. Poprvé byl použit v programu iCal na počítačích Apple, proto se pro něj někdy používá i tento zkrácený název. Je textový, používá jednoduchou syntaxi a s jeho pomocí lze uložit množství různých informací. Specifikaci formátu iCalendar popisuje RFC 2445.

Okno programu je rozděleno do čtyř hlavních oblastí. Největší z nich, pravá dolní, zabírá pohled na kalendář (události), který je zobrazen jako den, týden, více týdnů nebo měsíc. Nad touto oblastí je stručný souhrn událostí, zobrazovaný podle výběru (např. příštích sedm dnů). Vlevo nahoře je malý orientační kalendář (karta Datum) a také (na kartě Kalendáře) přehled všech nainstalovaných kalendářů, místních i vzdálených. Poslední oblastí, vlevo dole, je úkolovník – zobrazují se zde naplánované úkoly.

Obrázek: Okno programu Sunbird

Přidávání událostí do kalendáře je věc směšně jednoduchá. Lze tak učinit z hlavní nabídky, z lišty nástrojů nebo přes pravé tlačítko myši, úplně nejjednodušší je ale prostě táhnout myší po kalendáři od začátku události do konce nebo naopak. Podobně jednoduše a intuitivně lze události také posouvat nebo měnit jejich délku. Co se týká nastavitelných parametrů, možnosti jsou vcelku standardní – název, místo, popis, priorita, kalendář (viz výše) atd. K události lze přidat účastníky (jejich e-mailové adresy).

Úkoly se od událostí liší pouze tím, že obvykle neobjevují přímo v kalendářovém přehledu (nýbrž v přehledu úkolů) a lze u nich nastavit jejich stav (kolik procent hotovo, zda se na něco čeká apod.). Zobrazení úkolů v kalendáři lze zapnout, ale značně to kalendář znepřehlední. Jinak je vše stejné jako u událostí, tedy včetně účastníků.

Podobně jako jiné mozillovské aplikace, také do Sunbirdu lze instalovat doplňky a motivy vzhledu. Je jich sice velmi málo, ale nějaké se najdou – např. časová kalkulačka, převodník událostí na úkoly, automatický export a některé další.

Obrázek: Vlastnosti události

Lightning – kalendář stále na očích

Protože se jedná o rozšíření (aktuální verze je – podobně jako u Sunbirdu – 0.3), neobejde se samozřejmě bez aplikace Thunderbird, podporovány jsou verze 1.5 i 2.0. Nejsnáze se Lightning nainstaluje přes správce rozšíření. Po restartu programu již vidíme Lightning v plné kráse. „Nacpe“ se totiž do GUI tak, že je nepřehlédnutelný. Pokud ho neodinstalujeme, bude nás už při práci s Thunderbirdem provázet stále.

Obrázek: Lightning v prostředí Thunderbirdu

Podobně jako Sunbird také Lightning používá místní a vzdálené kalendáře s využitím stejných technologií, tedy SQLite a CalDAV/WebDAV. Práce s nimi je naprosto stejná jako u Sunbirdu.

CalDAV je kalendářové rozšíření WebDAV, obsahující mj. podporu formátu iCalendar, kalendářových operací a řízení přístupu (WebDAV ACP). Technologie zatím nebyla vydána jako standard. Podobné vlastnosti jako CalDAV má také výrazně jednodušší GroupDAV, obsahující i podporu pro další PIM informace (kontakty apod.).

V GUI Thundebirdu Lightning trvale „okupuje“ levý dolní roh. Pod stromem poštovních složek je přehledový kalendář (tentokrát samostatně) a pod ním oblast se třemi kartami. Tam najdeme Agendu, což je přehled strukturovaný do tří stromů: Dnes, Zítra a Brzy. Zde se stručně zobrazují události a úkoly podle jednotlivých období (lze volit zobrazení Události/Úkoly/Vše). Pak je tu karta Udělat, což je starý známý úkolovník – bohužel trochu hůře použitelný, protože pravé tlačítko myši nefunguje a úkol se přidává dvojklikem levým tlačítkem. A poslední kartou jsou Kalendáře, což je seznam nainstalovaných kalendářů ve stejném stylu jako u Sunbirdu.

Hlavní kalendář se nezobrazuje stále, nýbrž jen po výběru pohledu z menu nebo dne z malého kalendáře. Není divu, dělí se o svou oblast s poštovní částí Thunderbirdu. Je velmi podobný kalendáři ze Sunbirdu, chybí však přehled událostí a není tu vícetýdenní zobrazení (lze přidat jako doplněk).

iMIP (iCalendar Message-based Interoperability Protocol – RFC 2447) je protokol pro výměnu kalendářových objektů prostřednictvím e-mailu. Představuje vlastně speciální implementaci transportně nezávislého protokolu iTIP (RFC 2446). Používá se např. pro přenos „pozvánek“ na události a odpovědí na ně.

Práce s kalendářem, včetně nastavování vlastností událostí a úkolů se neliší od Sunbirdu. Účastníci události mohou být pozváni e-mailem (naopak přijaté pozvánky lze zpracovávat zde). Nepříjemné ale je, že se adresy účastníků událostí a úkolů musejí vkládat ručně (tedy napsat nebo přenést přes schránku) – přímý výběr z kontaktů v Thunderbirdu není možný. Snad se toho dočkáme v pozdějších verzích, jak tvůrci ostatně slibují.

Také zde existují instalovatelné doplňky – například lze doplnit zmíněný vícetýdenní pohled na kalendář. Kdo by požadoval nějakou speciální funkci, má možnost si potřebný doplněk vytvořit vlastnoručně.

Obrázek: Lightning – upozornění na událost

Každému možná stačit nebude

Mozilla Sunbird a Lightning jsou jednoduché programy, které jsou schopny nabídnout výbornou stabilitu, odladěnost a jednoduše ovladatelné uživatelské rozhraní. Neoplývají takovým množstvím funkcí a takovou integrací s dalšími složkami PIM řešení (pošta, kontakty, instant messaging atd.) jako některé jiné aplikace. Proto se hodí zejména pro osobní potřebu, kde by většina pokročilejších funkcí stejně zůstala nevyužita. Nechť si každý Sunbird nebo Lightning vyzkouší a posoudí, zda jsou pro něj vhodné. Komu budou jejich vlastnosti vyhovovat, získá spolehlivého pomocníka pro správu času.

Diskuze (9) Nahoru