Linux E X P R E S

Facebook

Tellico

Vlastimil Ott zjistil, že sbírka angličáků získá nový lesk, když si v ní uděláte pořádek pomocí tohoto výborného programu.


Dubnové číslo jsme sice věnovali tématu vypalování a zálohování dat z diskových jednotek, ale pro běžného uživatele je zajímavá také aplikace, která má praktický každodenní přínos. Snad každý z nás něco sbírá či sbíral a během dlouhých zimních večerů, kdy je okolnostmi donucen své sbírky třídit a přeskládávat, se diví, proč už všechno nemá uloženo v počítači, aby se ve svých archiváliích lépe vyznal.

Na to, abyste si udělali seznam všech svých pivních tácků, nepotřebujete žádný databázový server, ani nemusíte kupovat drahý produkt. Chce to jen trochu času při vyplňování políček. Vše ostatní už program umí.

Nabízí se samozřejmě použití klasické databáze na bázi SQL, ale její rozběhnutí nemusí být triviální a získaná data jsou příliš nepřehledná. Není třeba zoufat, existují programy jako třeba Tellico, které databázi nevyžadují, a přitom poskytují královský komfort pro uložení informací o sbírce.

Nejtypičtější sbírkou asi bude ta hromada cédéček, která se povaluje ve stojanu u televize, část je ve skříňce, na níž televize stojí, vedle věže a zbytek je na poličce v pokoji. Chcete si připomenout písničku, kterou ráno hráli v rádiu, ale – na kterém tom albu od Queenů je? A kam jsem ho založil?

Stáhněte si Tellico, berte disky jeden po druhém, označte si je štítkem a údaje o albu si v tomto šikovném programu uložte. Později je naleznete v souboru typu XML, který jednoduchou úpravou převedete třeba do HTML nebo PDF. Můžete si tento seznam nebo jeho část vytisknout či vystavit na svých webových stránkách.

Aplikace normálně nabízí několik typů sbírek, mimo jiné pro CD či DVD, knihy, komiksy, známky, mince, vína či karty sportovců. Při založení databáze se po kliknutí na ikonu nového záznamu (Sbírka-Nový záznam či [Ctrl+N]) zobrazí okno, kde můžete vyplnit všechny možné informace o hudebním nosiči. Nemusí to být jen CD, ale i DVD, kazeta či klasický vinyl. Poté kliknete na tlačítko Nový záznam a můžete zadávat další.

Tellico 1.jpg

Již delší dobu podporuje program načítání dat z různých internetových obchodů, zejména Amazonu. Stačí tedy použít nabídku Úpravy-Internet Search (nebo [Ctrl+M]), zadat hledanou knihu, CD či DVD, z výsledků si vybrat ten správný záznam a kliknout na Přidat položku. Záznam se kompletně uloží do databáze, bohužel zatím bez obrázku, který je nutné najít ručně. Poslouží Google, sekce Images.

K výsledným datům lze přistupovat jednak prostřednictvím levého sloupce, jednak z panelu v horní části okna. Sloupec vlevo zobrazuje údaje vždy podle jednoho klíče: data vydání, interpreta, názvu alba, stylu hudby apod. Pohled je stromový, tudíž velice přehledný.

Tellico 2.jpg

Horní panel je členěn na sloupce, jejichž přítomnost lze ovlivňovat kliknutím pravého tlačítka myši. Sloupce reprezentují přesně ty údaje, které jsme vyplnili při zakládání záznamu. Opět lze tedy vidět, která alba od Madonny vlastníme. Pokud mají záznamy náhled na booklet, je vidět i ten. Kliknutím na řádek se v dolní části okna zobrazí podrobný záznam všech vyplněných údajů.

Tellico 3.jpg

Kromě CD a knih je zajímavá také možnost ukládat si informace o známkách. Snad jen filatelista ví, co požadované údaje znamenají. Laik, který si chce udělat pořádek ve své sbírce časopisů, zvolí další možnost, kterou aplikace nabízí: vytvoření vlastní databáze. Je možné dodefinovat si do vlastní databáze ta pole, která v modelových typech chybějí. Praktické využití tím rapidně stoupá. Získáme tak přehledný seznam třeba hardwaru i s fotografiemi, sbírka časopisů může obsahovat obsah jednotlivých čísel či fotografie z dovolené rázem získají vyšší informační hodnotu.

Tellico 4.jpg

Jak na to? Začátek je Soubor-New-Nová vlastní sbírka. (Poznámka. Lokalizace místy pokulhává, ale český lokalizátor o tom ví a na nápravě pracuje.) Dalším krokem je Sbírka-Pole sbírky. Zobrazivší se okno vypadá sice složitě, ale jeho ovládnutí není složité a je klíčem k dosažení úspěchu. V levém seznamu jsou zobrazeny položky, které se budou u každého záznamu vyplňovat. Logika věcí velí, že každá z nich musí být nějak pojmenována (pole Název) a musí být určitého typu (pole Druh). Toto pole nabízí množství voleb, namátkou prostý text, číslo, seznam, výběr, nová karta, URL, tabulka apod.

Tellico 5.jpg

Vytvoření vlastního záznamu není vůbec obtížné, stačí si jen rozmyslet, která políčka musí každý z nich mít. Potom už je pouze pojmenujete a vyberete jejich typ – a začnete databázi plnit daty. Můžete si tak vytvořit seznam svých obalů od čokolád, pohledů nebo povídek, které vám v nakladatelství odmítli a co si o tom myslíte.

Tellico 6.jpg

V okně lze ještě definovat další vztahy mezi položkami, např. doplňování textu. Výsledkem je formulář zobrazený po již zmiňované kombinaci [Ctrl+n]. Na obrázku vidíte jednoduchý dotazník. Takto získané informace se uloží do formátu .tc, který je ovšem pouze přejmenovaný archiv .zip. Další možnost je uložení do souboru XML. Lze je však také exportovat do jiných formátů: HTML, pilotDB, CSV či pomocí XSL vyrobit třeba zdrojový text dokumentu v LaTeXu, ten pak zpracovat pdfcslatexem a výsledný PDF dokument vytisknout na barevné tiskárně. Stejně jako lze data exportovat, lze je také importovat, a to z bibTeXu (program pro práci s bibliografickými údaji), CSV souboru, z dat programu Alexandria (prve konkurent, nyní téměř sourozenec Tellica) či opět transformací pomocí XSL šablon.

Tellico 7.jpg

Ačkoliv program neumí pracovat s klasickou databází, je to spíše jeho výhoda – odpadají problémy s její režií. Na druhou stranu je tím předurčeno místo nasazení: domácnost, malá knihovna či firma, kancelář. Všude, kde chce mít člověk pomocníka pro evidování dat či informací o hmotných věcech. Výstup v podobě XML souboru otevírá další možnosti publikování. Tento soubor lze dále zpracovávat, převádět, lze z něj data extrahovat a stejně jednoduše přidávat, protože jeho formát je čitelný a jasně strukturovaný. Stačí jen vytvořit patřičnou šablonu a data pro web jsou hotová. V neposlední řadě lze také upravovat vzhled záznamů v samotném programu, protože také interně se formát XML a šablony XSL používají.

Tellico 8.jpg

Diskuze (0) Nahoru