Trochu teorie pro začátek
Debian již dlouhá léta patří bezesporu mezi nejstabilnější distribuce s obrovským množstvím balíčků, které jsou přímo pro něj připraveny a kompilovány. Je proto zajímavé podívat se na to, jak této pověsti dostojí verze, která je ještě stále ve fázi testování. Debian 8 Jessie právě přichází.
Než se naplno vrhneme na „osmičku“, je dobré připomenout, že poslední stabilní vydání Debianu má označení 7.7 Wheezy a bylo vydáno 18. října 2014 na základě původního vydání Debianu 7.0 z května 2013.
Všechny dostupné verze tohoto připravovaného vydání distribuce stáhnete na domovských stránkách. Více informací o možnostech získání pak naleznete v sekci „Jak získat Debian“. Většinou se této fázi „získávání“ a instalaci systému věnuji jen zběžně, ale dnes udělám trochu výjimku. Příčinou je skutečnost, že samotný proces instalace závisí právě na tom, jaký obraz distribuce získáte. Pro začínající uživatele, kteří si chtějí tuto distribuci pouze vyzkoušet, doporučuji stáhnout živou verzi, kterou můžete spustit přímo z CD bez nutnosti instalace systému.
Pro pokročilejší uživatele a pro všechny ostatní, co budou chtít systém rovnou instalovat, je tu možnost stažení hned několika obrazů. Obrazy jsou rozděleny nejenom dle architektury, pro kterou jsou určeny, ale i podle toho, zda budete při instalaci využívat zařízení připojené k Internetu nebo budete instalovat systém bez možnosti stahování potřebných balíčků.
Můžete tak využít základní obraz, kterým nainstalujete pouze nejdůležitější komponenty, a to bez grafického prostředí. V tomto případě budete moci po instalaci pracovat pouze v prostředí příkazového řádku. Tuto možnost využijí jen zkušení uživatelé, jejichž prioritou je maximálně konfigurovatelný systém, který obsahuje pouze chtěné, vybrané balíčky.
Další a nejčastěji využívanou možností bude stažení systému na CD nebo DVD discích (8 CD nebo 3 DVD). Pokud při instalaci budete připojeni k Internetu, stačí zpravidla stáhnout pouze disk s pořadovým číslem 1. Ostatní balíčky doinstalujete prostřednictvím síťových zrcadel.
Instalace a první spuštění
Tak to by bylo z teorie získání Debianu asi to nejdůležitější. Teď už nám nezbývá nic jiného, než systém nainstalovat. Proces je spuštěn automaticky po načtení instalačního média. V průběhu instalace vám bude radit a navádět vás krok za krokem textový instalátor. Ten si v ničem nezadá s oblíbenými grafickými „klikátky“.
Celá instalace proběhne pravděpodobně bez jakéhokoli problému (já jsem se ani v jednom ze tří pokusů s žádným nesetkal), jen doba procesu bude závislá na tom, jak jste systém nastavili, kolik balíčků je nutné stahovat a na rychlosti připojení. Na konci instalace přijde již jen nutný restart systému.
Ani Debian s GNOME 3 se nesnaží měnit zaběhnutý vzhled prostředí
Po prvním přihlášení do nového operačního systému následuje pochopitelně několik kroků spojených s nastavením. Určitě bude nutné nakonfigurovat připojení, nastavit čas a datum, případně doinstalovat potřebné jazykové balíčky. Poté ještě provést aktualizaci a máte hotovo.
Nastavení jednotlivých komponent můžete provést prostřednictvím přehledného panelu nastavení, který je součástí prostředí GNOME 3. A protože jsem se o prostředí již zmínil v tomto článku podruhé, tak se pojďme podívat poněkud podrobněji, čím nás systém může oslovit.
Nastavení systému provedete přehledně z jednoho panelu, tak jak je u moderních distribucí zvykem
To, že osmé vydání Debianu přináší opět GNOME, již víme. Mohu tedy napsat, že se jedná o verzi 3.14, ale tato informace není zcela přesná. Vývojáři totiž prvky a jednotlivé komponenty do prostředí přidávají až po patřičném testování. A tak se naše prostředí po instalaci sice tváří jako poslední aktuální vydání, ale mnoho implementovaných balíčků je ještě stále ve verzi 3.12.
Poznámka autora: Tato informace se ovšem s každou aktualizací mění a je jasné, že při uvolnění osmé verze, bude již v systému určitě 3.14.
Tato kombinace však nemá vliv na plynulost a bezproblémový chod systému, schází ovšem některé vlastnosti (např. předpověď počasí nebo mapy), o kterých jsme psali již dříve. Další jako je třeba hudba a Web (dříve Epiphany) jsou uvolněny do repozitářů, ale v základní instalaci jsou nahrazeny jinými aplikacemi. Jejich instalaci vám ale nic nebrání a případné nasazení je pouze otázkou výběru.
Aplikace pro každého
Pro prohlížení a práci s webem najdete po instalaci Iceweasel. Pro uživatele, kteří se již s Debianem seznámili, to není žádná novinka; ti ostatní rychle zjistí, že se jedná o „svobodnější“ Firefox. Kancelářský balík zastupuje asi nejznámější svobodná alternativa LibreOffice ve verzi 4.3.3.2. E-maily, kontakty a poznámky můžete zpracovávat a vytvářet pomocí Evolution. Budete tak mít všechny potřebné emailové informace integrované přímo v systému.
Už nikdy tedy nepřijdete o žádnou důležitou schůzku, protože vás o všem bude informovat notifikační okno, a to bez ohledu na skutečnost, jestli je emailový klient spuštěn. Další součástí vaší komunikace se světem se bezesporu stane Empathy, která je obdobně jako Evolution součástí pracovního prostředí. Jedná se o multiprotokolový internetový komunikátor, který mimo jiné podporuje Google Talk (Hangouts), Facebook nebo ICQ.
V základní instalaci je opravdu dostatek aplikací pro jakoukoliv činnost
Po instalaci není systém aplikacemi přehlcen (jak to bývá u jiných distribucí), ale najdete zde potřebný základ pro všechny nejběžnější práce s počítačem. Nechybí žádný podstatný multimediální software. A tak si přehrajete video soubory pomocí aplikace videa (dříve Totem), poslechnete si hudbu a uspořádáte zvukové soubory v Rhythmbox (o tomto přehrávači jsme již psali dříve) nebo si můžete udělat pořádek ve fotografiích díky Shotwell. Svá data zazálohujete vypálením na CD/DVD disk pomocí Brasero.
Samozřejmě neschází ani aplikace potřebné pro nastavení systému, terminál pro práci v textovém režimu, správce a instalátor balíčků, správce aktualizací a zdrojů a další.
Grafická aplikace pro aktualizaci systému dost zlobí a je tak výhodnější využít terminál
Jak jste si již určitě stačili všimnout, vývojáři dávají téměř striktně pozor na to, aby využívali jen aplikace integrované přímo v prostředí GNOME nebo takové, které jsou vyvíjené pro Debian.
„Broukům“ se nevyhneme
Aplikace a systém ve většině případů fungují, jak mají, a nedochází ani k přetěžování procesoru nebo pamětí. To ale neznamená, že v systému nejsou žádné bugy. Jejich seznam můžete najít přímo na stránkách vývojářů.
O dění v systému vám poví Htop, který jednoduše nainstalujete z repozitářů
Já mám například problém s aktualizací systému, kdy mi nefunguje správce aktualizací a celou činnost musím provádět v terminálu pomocí „apt-get update a apt-get upgrade“. Další skutečností, která by mohla uživatelům vadit, je to, že nikdy nevíte, jak po aktualizaci systém zareaguje.
Většinou se jedná o pozitivní změnu, ale už se mi také stalo, že systém začal být neuvěřitelně pomalý a nemohl jsem najít žádnou zjevnou příčinu. Vše se zase vrátilo do normálu až po několikáté aktualizaci. Je proto nutné nezapomínat na to, že Debian 8 je ještě stále testovací verze, i když velice dobře použitelná. Pokud tedy o budoucím Debianu uvažujete, můžete systém začít bez obav používat již dnes.