V článku najdete popis tří zajímavých programů, které k vytvoření stránek můžete použít. Nelze jednoznačně určit vítěze, protože každý je svým zaměřením určen jiné cílové skupině. Ale třeba se inspirujete.
Tvorba webových stránek pro líné
Konečně se vám povedlo získat u kamaráda kousek místa na jeho webovém serveru, doménu třetí úrovně a chcete si vytvořit své vlastní stránky. Chcete to mít celkem rychle, protože nad těmi několika články a fotkami ze srazu nechcete trávit hodně času. K řešení se nabízí několik nástrojů. Chci vám představit tři způsoby, jak můžete celkem jednoduše a bez problémů vytvořit HTML kód. Nějaké znalosti se hodí, není nutné však být úplným HTML znalcem.
OpenOffice.org
Pokud máte nainstalovaný vynikající kancelářský balík OpenOffice.org, je jeho součástí i jednoduchý editor HTML stránek. Spusťte OpenOffice.org a zvolte Nový-HTML dokument. Otevře se před vámi HTML stránka ve WYSIWYG pohledu. Má to jednu obrovskou výhodu. Vytváříte stránku jakoby v textovém editoru a vše je na pozadí automaticky převáděno na HTML kód. Stránku tak vytvoříte velmi rychle, snadno vložíte obrázky a ještě si zkontrolujete, zda váš text neobsahuje překlepy.
Vkládání tabulek je také velmi jednoduché, pokud jednou zvládnete OpenOffice.org Writer, nemáte s vytvářením stránky zásadnější problém. Když se cítíte na to, že budete vytvářet čistý HTML kód, můžete, stačí se jen přepnout do speciálního pohledu. V této chvíli však podpora ze strany OpenOffice.org končí, protože jakékoliv vkládání HTML tagů zde není možné. Vše musíte vytvářet ručně. OpenOffice.org totiž není primárně určen k vytváření HTML kódu, nabízí jej jako alternativu k tomu, že si prostě v textovém editoru vytvoříte nějaký obsah, který ihned převedete na HTML. Je to tedy stále spíše jen textový editor.
Nehledejte v něm ani žádnou podporu následného ukládání na webserver, k tomu musíte použít další programy (FTP klient apod.)
Klady
- možnost tvorby HTML kódu převedením dokumentu;
- dobrá podpora práce s tabulkami a obrázky;
- alespoň částečná možnost ovlivnit výsledný HTML kód;
- multiplatformní (MAC OS, Linux, Windows).
Zápory
- pokud jej chcete použít jen na tvorbu HTML kódu, je balík příliš veliký (80 MB);
- při přímé editaci HTML kódu není možná jakákoliv podpora pro vkládání tagů.
Nvu
Druhým specialistou je program Nvu. Možná si vzpomenete na vestavěný HTML editor v Netscape Navigatoru. Ten se totiž osamostatnil a nyní je k dispozici pro stažení jako samostatný produkt. Je to typický HTML editor, který je zaměřen na přímou editaci HTML kódu. Jedná o velmi dobře vybavený balík, který obsahuje nejen vlastní editor, ale také FTP klient, se kterým můžete své vytvořené stránky ihned přenést na Internet. Stačí jen zadat potřebné parametry, jako je jméno FTP serveru, uživatelské jméno a heslo.
Na editovanou stránku se můžete dívat v několika pohledech od prostého HTML kódu až po WYSIWYG zobrazení. K zobrazení je používán engine Gecko, známý všem uživatelům Mozilly/Firefoxu. V současné době je ke stažení nabízena verze 0.5. Nenechte se zmást nízkým číslem verze, i tak je program velmi dobře použitelný. Jeho součástí je i kvalitní CSS editor. Z šikovných pomůcek bych neměl zapomenout na výborný dialog na tvorbu formulářů, pokud máte problémy s určováním správného řetězce s vybranou barvou, pomůže vám vestavěný dialog pro výběr barev (Color picker). K dispozici je i funkce pro validaci HTML kódu a hledání ukončených/neukončených párových tagů.
Nvu sice nemá k dispozici doplňování HTML tagů, vyváží to ovšem široké možnosti funkcí pro vkládání elementů HTML stránky, ať už se jedná o odkazy, zmiňované formuláře, tabulky, obrázky a další. Jako velmi užitečnou jsem shledal funkci pro otevření nějaké internetové stránky přímo v Nvu. Můžete se tak rovnou pustit do studia HTML kódu nějaké své oblíbené stránky.
Klady
- přímá editace HTML kódu s možností přepnutí do WYSIWYG editace;
- možnost rozšíření funkčnosti pomocí zásuvných modulů;
- rychlé přepínání mezi WYSIWYG editací a přímým editováním HTML;
- zabudovaný FTP klient;
- snadná správa webových sídel (jedno sídlo obsahuje několik html stránek).
Zápory
- nečeské prostředí;
- absence doplňování HTML tagů.
CMS
Posledním, trochu netypickým, řešením je použití CMS. Nechci vám ovšem nabízet obsáhlá řešení typu Mambo, PHP-Nuke či Drupal. Mluvím o CMS systému Guppy. Najdete jej na domovských stránkách www.freeguppy.org. Tento redakční systém je velmi zvláštní. Umožňuje stejný komfort jako jeho větší bratříčci, ovšem má jednu zásadní výhodu. Pro jeho zprovoznění není zapotřebí složitá konfigurace databáze (i když některé CMS ji mají velmi jednoduchou a proveditelnou přímo ze svého prostředí při instalaci). K jeho běhu je nutné mít webový server s podporou jazyka PHP. Vše ostatní je pak již ukládáno v textovém formátu. Přenos stránek z vaší lokální instalace na web server na Internetu je velmi jednoduchý. Pomocí FTP jen přenesete celý adresář s instalací.
Co je to CMS?
CMS platí za Content Management System - česky systém pro správu obsahu. CMS systémy se prosazují zejména v poslední době, kdy se rozrůstá Internet. Firmy i jednotlivci potřebují spravovat libovolný obsah (zejména internetové stránky), což jim CMS značně usnadňuje.
V současné době mají CMS systémy mnoho podob - od jednoduchých "editorů" pro jednu HTML stránku přes kolaborativní WIKI skripty až po komplexní redakční systémy pro více uživatelů s vestavěnou správou reklamních proužků (bannerů) a jiných věcí.
CMS systémů je pro OS Linux k dipozici mnoho - včetně těch s volnějšími licencemi. Problém však může nastav při instalaci, která ve většině případů vyžaduje relační databází (obvykle MySQL) a alespoň základní znalosti konfigurace webového serveru.
"Pohodová" instalace je přizpůsobena zejména uživatelům Windows, kteří si tak mohou stáhnout jednoduchý balík se spustitelným souborem, který nainstaluje Apache a podporu PHP na jedno kliknutí. Ale opak je pravdou - instalace v systému Linux je ještě snazší. Webový server Apache s modulem mod_php je součástí snad každé linuxové distribuce. Pak už jen stačí stáhnout vlastní Guppy a rozbalit jej do složky na Apache serveru. Ihned tak máte k dispozici takové pokročilé vlastnosti, jako je WYSIWYG editace obsahu, šablony, diskuzní fóra, galerie obrázků apod. Guppy podporuje skutečně pokročilé funkce, které nejsou ani v některých "pravých" CMS běžících na databázích typu MySQL nebo PostgreSQL.
Změna vzhledu vašich stránek je otázkou několika sekund, editací HTML kódu byste tím strávili několik hodin. Komunita uživatelů je velmi aktivní a ráda vám pomůže v případě, že začnete řešit jakýkoliv pro vás neřešitelný problém. Nemusíte se tak soustředit na programování stránek, zadáte jen obsah. Správa je jinak také velmi jednoduchá.
Klady
- nemusíte o HTML kódu nic vědět;
- nemusíte složitě nastavovat databázi;
- jednoduchý přenos stránek mezi hostingy;
- spousta modulů pro rozšíření funkcionality vašich stránek.
Zápory
- pokud jste hodně kreativní, nemusí vám "sešněrovaný" vzhled šablon vždy vyhovovat;
- trošku složitější instalace spočívající v rozjetí webového serveru s podporou PHP na lokálním počítači.
Závěr
Nelze jednoznačně říci, který nástroj je nejlepší. Pokud nechcete ztrácet mnoho času, vyberte si Nvu. Můžete v něm psát HTML kód nebo upravovat stránky ve WYSIWYG módu. Když chcete vytvořit stránky převodem již existujících dokumentů, můžete velmi dobře použít OpenOffice.org. Chcete-li zkusit něco nového, co se může snadno a rychle rozšiřovat o zajímavé prvky bez nutnosti znalostí toho, co je pod pokličkou, volba je jasná - Guppy. Na malé projekty se jednoznačně hodí OpenOffice.org, pro lepší zvladatelnost kódu je dobré použít Nvu a na projekty, které chcete vytvářet na delší dobu, sáhněte po Guppy. Guppy je také vhodné ve chvíli, kdy si chcete vyzkoušet CMS a nechce se vám nějak složitě něco nastavovat.