Desktop k nerozeznání
Výchozí prostředí se v porovnání s Ubuntu 15.10, nebo dokonce i vzhledem k 14.04, prakticky vůbec nezměnilo. Nedá se tomu ale divit, vývoj směřuje do Unity 8, které pochopitelně nemohlo být poprvé zařazeno rovnou do verze s dlouhodobou podporou. Unity 7 se tak dočkalo spíše malých úprav a především oprav chyb. Největší novinkou je tedy asi oficiální podpora přesunutí panelu (nebo spíše Launcheru) do spodní části.
Ubuntu 16.04 hned po instalaci
Další vítanou změnou bude pro většinu uživatelů určitě ve výchozím nastavení deaktivované online vyhledávání (včetně Amazonu). To se při zavedení stalo terčem kritiky, protože se znaky napsané do vyhledávacího pole odesílaly na servery Canonicalu.
Amazon z Ubuntu nezmizel, jen už není aktivní ve vyhledávání
Konec Ubuntu Software?
Málokterý zkušený uživatel používal Ubuntu Software s oblibou. Celá aplikace během posledních let poměrně nabobtnala a zpomalila. Vývojáři Ubuntu se proto rozhodli nahradit ji upstreamovou utilitou GNOME Software. Ta je rychlejší, jednodušší a časem přes ni budou moci být realizovány upgrady systému na novou verzi (třeba jako tomu bude při povýšení z Fedory 23 na Fedoru 24).
Nová grafická aplikace pro správu aplikací
Náhrada apt-get?
Podstatnou změnou, která se nachází tak nějak na pomezí toho, s čím přijdou běžní uživatelé do styku, je „náhrada“ za utilitu apt-get pro správu nainstalovaných balíků. Místo apt-get je nyní doporučován nástroj apt. Rozdílů mezi nimi moc nehledejte, syntax je úplně stejný a největší změnou je zobrazování „progress baru“ u jednotlivých akcí.
Změny pod pokličkou
V novém Ubuntu 16.04 samozřejmě nechybí poměrně čerstvé verze všech důležitých komponent, z nejzajímavějších za zmínku stojí třeba linuxové jádro ve verzi 4.4, Mesa 11.2, Python 3.5. Samozřejmě ale došlo k celkové aktualizaci všech možných balíků, škoda jen, že některé aplikace z GNOME zůstaly zaseknuty na dnes archaické řadě 3.14 (která se nachází aktuálně třeba v Red Hat Enterprise Linux 7).
Podpora ZFS
Podpora ZFS byla v Linuxových distribucích vždycky problém. Licence tohoto souborového systému, který vyvinul Sun (dnes Oracle) primárně pro svůj Solaris, totiž není kompatibilní s licencí linuxového jádra (GNU GPL 2).
Uvidíme, jestli za tento krok budou Canonical právníci Oraclu popotahovat (Canonical tvrdí, že s licencemi není problém). Každopádně je ZFS velice zajímavý souborový systém (který je velice často srovnáván s btrfs, avšak je starší a stabilnější) poskytující nepřeberné množství funkcí a hodí se pro použití v datových centrech.
Balíčky SNAP
Canonical oznámil, že balíčky ve formátu SNAP budou v Ubuntu 16.04 podporovány. Poskytují podobné funkce jako konkurenční xdg-app – například balení závislostí přímo s danou aplikací, izolaci od okolního prostředí a několik dalších. Do budoucna bude zajímavé sledovat, který z formátů SNAP a xdg-app se prosadí.
Konec podpory pro uzavřené ovladače AMD (ATI)
Pokud od systému očekáváte maximální výkon a náhodou ještě používáte uzavřené ovladače od AMD, tak zpozorněte. Ubuntu 16.04 totiž končí s jejich podporou. Časem bude v Ubuntu ovladač AMDGPU, který bude kompatibilní i s uzavřenou aplikací od AMD.
Podporovány budou ale jen nejnovější řady grafických karet a vše by mělo být připraveno až později během tohoto roku. Spoustě uživatelů však postačí svobodný ovladač, protože ten zase oproti předchozím verzím doslova raketově poskočil vpřed a stačí i na hraní většiny „AAA titulů“ (třeba ze Steamu).
Kubuntu 16.04 – nová verze jednoho z derivátů Ubuntu
Co čekat v další verzi?
Co očekávat v dalším vydání Ubuntu Vzhledem k tomu, že podpora pro zkostnatělý proprietární ovladač AMD skončila s verzí 16.04 a NVIDIA ve svém ovladači Wayland a EGL podporuje (i když ne úplně), tak bych ve verzi 16.10 klidně očekával příchod grafického serveru Mir a prostředí Unity 8. Kromě této změny nevím o ničem významném, co by bylo plánováno.
Jak se tedy Ubuntu 16.04 povedlo?
Ubuntu 16.04 moc věcí vytknout nelze. Až na zbytečně staré verze některých aplikací je systém funkční a svižný. Z pohledu uživatele by určitě Canonical mohl zapracovat na distribuci bezpečnostních aktualizací z upstreamu, což je věc, se kterou mělo Ubuntu (a spousta dalších distribucí) nedávno problémy.