Linux E X P R E S

Facebook

Velitelem na Jávě: souborové manažery

V každém z nás je trochu kluka a tak se vám po přečtení nadpisu určitě vybaví Karel May a jeho dobrodružné romány. Já si ovšem myslím, že je to docela vhodný nadpis pro odborný počítačový článek. Chci tímto nadpisem označit souborové správce - commandery (v překladu je to velitel) napsané v jazyce Java.


Začalo to tak nenápadně - USB flash diskem, na kterém jsem měl nahraná nějaká data. Pro správu těchto dat (kopírování/přesouvání/mazání apod.) jsem chtěl využít nějaký správce souborů. Jaký ale použít, pokud plynule přecházím mezi různými systémy? Konkrétněji mezi Linuxem a Windows? Mít na flash disku dva souborové správce a používat je podle systému? A co multiplatformnost?

Na internetu jsem objevil asi osm projektů, do užšího finále jsem nakonec dostal čtyři projekty. Postupně si je představíme. Zbylé buď nebyly použitelné nebo byly zastaralé.

Stanovil jsem si proto několik základních podmínek: najít produkt, který bude fungovat jak v Linuxu, tak ve Windows, bude mít ovládání podobné Norton Commanderovi a bude k dispozici zdarma. Pokud bude navíc disponovat FTP klientem a češtinou, bude to vůbec nejlepší volba.

Z uvedených podmínek nejlépe vycházejí programy vytvořené v nějakém multiplatformním vývojovém prostředí. Zvolil jsem jazyk Java. Nese to s sebou nutnost mít Javu v systému nainstalovanou. Pokud ji v systému máme, není se spuštěním těchto programů žádný problém, snad jen pomalejší start. Navíc si můžeme balíček s Javou na flash disk uložit a případně jej doinstalovat.

Existuje možnost používat program s ovládáním vycházejícím z praotce všech těchto produktů - Norton Commandera. V éře DOSu jsme jej všichni používali (případně jeho klony, jako je M602, DosMan, FAR, Volkov Commander apod.). Tím, že jsem sám osobně podobné programy používal velmi dlouho, dostalo se mi jejich ovládání pod kůži a ze svých nároků jsem nechtěl slevit. Ovládání je skoro geniální a jen tak jej nezapomenete.

Programy pro Javu jsou často distribuovány ve formě, kdy se program spouští prostřednictvím .jar balíčku. Syntaxe příkazu, který vede ke spuštění programu, je obvykle java -jar program.jar .

Java File Manager 1.0

Jedná se o funkčně velmi okleštěný program, který nabízí opravdu jen základní volby. Najdete zde známou sadu kláves [F3] - [F8], navíc ještě nápovědu a ukončení programu. Z dalších funkcí vás čeká ještě možnost hledání souborů a možnost změny vzhledu, aby lépe korespondoval s používaným operačním systémem.

Navíc můžete náhled na soubory v okně přepnout do zobrazení podrobností o souboru (jméno, velikost a poslední úprava souboru). Vyhledávání se omezuje jen na vyhledávání dle hvězdičkové konvence a možnost zároveň hledat v obsahu souboru. Navíc jsou v programu implementovány funkce jednoduchého prohlížeče textových souborů a zároveň je zde i interní editor. Operace se soubory podporují i jejich označování pomocí klávesy [Insert].

Obrázek: 01.jpg

Obrázek: 02.jpg

Nic víc opravdu nečekejte. Na rychlou a nenáročnou práci program bohatě vyhovuje. Nečekejte žádnou lokalizaci do češtiny, Na programu je také vidět, že byl v podstatě jen navržen, vybaven několika funkcemi a ponechán svému osudu. Verze, kterou popisuji, totiž nese rok výroby 2001.

Java File Manager 1.0
Klady
malá velikost
rychlý start
možnost spuštění jedné verze v libovolném OS

Zápory
zastaralost
funkční chudost a celková jednoduchost

Docela nevýrazně působí Batavia File Manager. Je naplněn hodně funkcemi, ale je na něm vidět, že již rok se s ním nic nestalo. Také mi úplně nesedlo implicitní barevné ladění a prvních několik minut strávíte laděním vzhledu.

Batavia File Manager 0.72

Důvod, proč se zmiňuji o Batavia File Manageru, je ten, že se mi zdá, že byl vystavěn na základech Java File Manageru. Jsou si až příliš podobné. Jenže Batavia File Manager došel zjevně dál. I tak se ale jeho vývoj zastavil někdy v březnu roku 2005.

Obrázek: 03.jpg

Obrázek: 04.jpg

K dispozici jsou asi všechny funkce, které byste očekávali od klonu programu Norton Commander. Standardní ovládání je k dispozici, nápověda v podobě spodních tlačítek však není vidět, ale tu stejně máte v hlavě.

Z trochu nestandardních funkcí je tu asi možnost definování externího editoru a prohlížeče souborů, prohlížení v záložkách a klient pro připojení na SFTP nebo Samba server. I zde můžete přepínat mezi normální a stromovou strukturou zobrazení souborů. Navíc správce podporuje práci se ZIP archivy, tzn. můžete s nimi pracovat jako s adresáři a dekomprimovat z nich soubory.

Z nevýhod uvedu nemožnost pracovat s klasickými FTP servery, fungují jen SFTP nebo nemožnost použití kontextové nabídky na pravém tlačítku myši. Navíc mi vadí, že přesně nevidím informace o discích, rád bych např. věděl, kolik místa na disku ještě je. Navíc mne deptala nutnost označit adresář klávesou [Insert] před tím, než jste jej mohli klávesou [F8] smazat. Jinak program zarputile tvrdil, že musíte nejdříve vybrat soubor.

Velkou výhodou je možnost doplňování funkcí Batavia File Manageru pomocí zásuvných modulů. Můžete tak přidat libovolnou funkci, kterou postrádáte. Příznivá je i velikost instalačního balíčku, celý se vejde do 3 MB, rozbalená verze má kousek přes 3 MB. Složku s nainstalovaným programem stačí jen přenést na flash disk a vše funguje, jak má. Vyhledávání souborů se opět omezuje na hledání dle jména a podle obsahu, žádné další atributy nejsou k dispozici (hledání dle data poslední úpravy souboru apod.).

Batavia File Manager 0.72
Klady
prostorová nenáročnost
možnost použití zásuvných modulů
definování externích programů
široké možnosti nastavení
záložky
interní ZIP správce

Zápory
lokalizace do češtiny
nepřítomný FTP klient
nepříjemnosti při mazání adresářů
od března 2005 žádná nová verze

Do špičkové třídy produktů patří JCommander, který je jak dělaný pro instalaci na počítač. Jedou jej nastavíte a on se vám pak odvděčí bezproblémovým provozem. Velké množství nastavení a funkcí je nesporně velikou výhodou. Trošku to ovšem kazí nutnost mít verzi pro příslušnou platformu, čímž je trošku narušena idea přenositelnosti na přenosném médiu. Jinak se produkt chová velmi přátelsky a uvážlivě.

JCommander 0.70

Tento program se jeví jako pravdu komplexní balík. Je aktivně vyvíjen. Jeho největší nevýhodou oproti konkurenci je nutnost mít separátní verzi pro Windows a separátní pro Linux. Nepovedlo se mi totiž Windows verzi balíčku spustit pod Linuxem. Předchozí dva zmiňované programy fungovaly z jednoho jar balíčku v obou prostředích.

Už po prvním spuštění zjistíte, že se opravdu snaží konkurovat mnohem prestižnějším programům, jako je Servant Salamander nebo Total Commander, v Linuxu je to třeba Krusader. Základní shodné ovládání je samozřejmostí.

Obrázek: 05.jpg

Obrázek: 06.jpg

Největší šok jsem zažil po prvním startu aplikace, kdy jsem byl dotázán na to, jaký styl ovládání má JCommander používat. Mohl jsem si zvolit styl Windows průzkumníka nebo styl Norton Commanderu.

Obrázek: 20.jpg

Výčet vlastností je ohromující - interní ZIP správce, definování externích editorů a prohlížečů, záložky, vyhledávání souborů, příkazový řádek a konzole, kontextové menu po stisku pravého tlačítka myši, zobrazení volného místa k dispozici, výpis obsazeného prostoru po adresářích, klient pro FTP, SFTP, WebDAV apod. Velmi šikovná je i funkce pro uložení rychlého přístupu k nějakým adresářům bez nutnosti opětovného hledání. Co se týká funkcí, je bezpochyby nejvybavenějším správcem našeho článku.

Obrázek: 21.jpg

Hlavní nevýhodu spatřuji v nemožnosti přenosu na externí zařízení a používání jedné verze skrz všechny platformy. Co se týká vzhledu, vše je velmi šikovně uspořádáno a po prvním spuštění nemusíte ďábelsky nastavovat prostředí tak, aby v něm něco bylo vůbec vidět. Nezanedbatelná není ani velikost, instalační balíček má přes 20 MB, což mi na souborového správce přijde možná i trochu dost.

JCommander 0.70
Klady
hodně funkcí
systémové menu na pravém tlačítku myši
interní ZIP správce
klient pro FTP, SFTP a WebDAV
časté vydávání verzí

Zápory
velikost balíčku
nutnost samostatných verzí pro podporované platformy

Super produktem je muCommander. Má ovšem ještě co dohánět. Zamrzí neimplementování některých základních funkcí (kontextové menu nebo vyhledávání souborů). Určitě mu velmi pomůže otevření zdrojového kódu, protože se k němu dostane "nová" krev. Vývoj se zrychlí a zkvalitní. Velkou nevýhodou vývoje jedním člověkem je nemožnost dodržovat pravidelnější kratší intervaly vydávání nových verzí.

muCommander 0.8 beta 2

Oproti předchůdcům je muCommander šířen (zatím) jako freeware. Je možno jej používat zdarma, ke zdrojovému kódu se zatím nedostanete. Auto slíbil, že s vydáním finální verze 0.8 vydá i zdrojový kód s licencí GNU GPL. I když se jedná o betu, je program velmi stabilní.

Nabízí standardní sadu funkcí, jako je FTP, SFTP, SMB nebo HTTP klient, interní ZIP správce nebo podpora klávesových zkratek známých z Norton Commanderu. Jeho velkou výhodou je slušně malá velikost, celá instalace se vejde do 700 kB. Funkčně je program někde mezi Batavia File Managerem a JCommanderem. Nenabízí některé základní funkce, jako je např. hledání souborů. Obsahuje však FTP klienta. Nespornou výhodou je kompletně lokalizované prostředí. Navíc umožňuje použití kontextového menu.

Obrázek: 07.jpg

Z dalších příjemných vlastností musíme zmínit možnost práce se ZIP archivy, a to nejenom při dekomprimaci, ale také při komprimaci. Stačí jen vybrat příslušné soubory a pak stisknout [Ctrl+I]. Je vytvořen ZIP archiv s vybranými soubory. Umožňuje také vytvoření odkazů na adresáře a soubory.

Obrázek: 08.jpg

Program nemá vyloženě slabou funkci, spíše mu některé podstatné chybí. Neumí třeba záložky. Velmi obdivuhodná je jeho přenositelnost, protože soubor jar můžete spustit ve Windows i Linuxu. Navíc se mi zdá, že muCommander má nejprofesionálnější výchozí vzhled. Také podpora klávesových zkratek z Norton Commandera je na vysoké úrovni.

Osobně si myslím, že vydání pod GNU GPL licencí programu spíše pomůže a mnoho vývojářů se pokusí muCommander upravit si k obrazu svému. To může být jedním z hnacích motorů vývoje. Nejvíce mi na něm chybí možnost hledání souborů, definice externích prohlížečů, protože ty interní jsou nedostatečné. Na domovské stránce je k dispozici obstojné diskuzní fórum.

muCommander 0.8 beta 2
Klady
malý, ale šikovný
mnoho klientů (FTP, SFTP apod.)
česká lokalizace
kontrola aktualizace programu

Zápory
nemožnost hledat soubory
nemožnost definice externích prohlížečů

A teď přichází hlavní úkol recenzenta - určit, který produkt je ten pravý. Je zapotřebí se na to podívat z několika úhlů. Pokud hledáte co nejmenší a nejméně problémový produkt, sáhněte po JFM. Pro obyčejné kopírování a přesouvání programů dle konvencí Norton Commandera nenajdete nic lepšího. Musíte oželet češtinu a interní prohlížeč ZIP souborů.

Vítězem testu jako správce, který je nejlépe vybaven a připraven na nenadálé události, je jistě JCommander, následován muCommanderem. Pokud se však podíváme do zadání, musím říci, že JCommander je pak k přenosu na flash disku naprosto nevhodný, protože nepracuje, jak by měl. Tam se pak vítězem stává muCommander. Není vůbec jednoduché určit, kdo je nejlepší, protože mohou rozhodnout jen drobnosti. Žádný z těchto programů není na takové výši, abychom o něm mohli říci, že jím nahradíme jiný, nemultiplatformní, pro danou linuxovou distribuci vytvořený program (např. Krusader, Nautilus apod.).

Tímto článkem jsem chtěl dokázat, že i na poli multiplatformních správců souborů je z čeho vybírat. Navíc existuje i několik dalších projektů podporujících GTK+ (ATOL), Python (PyCmdr) nebo ActiveTcl (EU-commander). Je z čeho vybírat. A každá platforma má své další napodobeniny, jako je např. FreeCommander pro Windows nebo Portos Commander pro Linux, fungující právě a jenom v těchto systémech.

Ostatně všechny programy stojí za vyzkoušení a rozhodnutí je na vás. I přes chybějící funkce rád používám muCommander. Zbytek programů je spíše jen pro rozšíření konkurence, i když JCommander vypadá opravdu velmi zajímavě. Navíc jsou aktivně vyvíjeny právě a jen tyto programy. A i tohle může rozhodnout.

Diskuze (0) Nahoru