Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 06/2017: interakční nástroj Discourse, vakcinační řešení openVaccin, datové schránky OVM pro školy

Veřejná správa

Státy EU nasazují interakční nástroj Discourse. Město Arles dalo k dispozici své otevřené vakcinační řešení openVaccin. Ministerstvo vnitra zřídí všem českým školám datové schránky orgánů veřejné moci. 


Členské státy EU nasazují interakční nástroj Discourse

Discourse je svobodný webový interakční nástroj, obsahující diskusní fórum a řešení pro e-mailovou komunikaci. Disponuje řadou moderních vlastností, jako je jednotné přihlašování (SSO; přímo podporuje i přihlašování prostřednictvím řady sociálních sítí), antispamová filtrace, sumarizace témat, nativní mobilní aplikace nebo API pro vnější komunikaci.

Právě Discourse si jako interakční řešení zvolily Francie a Itálie. Ve Francii se používá jako součást portálu Etalab pro otevřená data. Slouží nejen pro diskuse o otevřených datech, ale i o softwaru používaném ve všech složkách veřejné správy (od státu až po obce).

V Itálii slouží Discourse od letošního března pro zapojení odborníků a veřejnosti do různých projektů digitalizace veřejné správy, například nového identifikačního systému (SPID) nebo systému pro registraci občanů (ANPR).

Discourse využívá na serverové straně Ruby on Rails a databázi PostgreSQL, na klientské straně JavaScript. Ve Francii i Itálii běží na linuxových serverech se softwarem Nginx.

Discourse ovšem najdeme i na Slovensku, konkrétně v organizaci slovensko.digital. Tato organizace se snaží o lepší digitální služby státu – už se jí mj. povedlo dosáhnout realizace 20 konkrétních opatření nebo zastavit tři nesmyslné projekty s náklady 250 milionů eur.

OpenVaccin: otevřené řešení pro očkování

Francouzské město Arles poskytlo svůj software openVaccin pod otevřenou licencí (GNU GPL). Software je založen na frameworku OpenMairie (podobně jako mnoho jiných programů ze všemožných oblastí lidské činnosti), využívá databázi PostgreSQL, technologii PHP a webový server Apache.

Systém openVaccin (zdroj: joinup) Systém openVaccin (zdroj: joinup)

„Musí být spousta příležitosti pro spolupráci ve zdravotnictví,“ říká François Raynaud, ředitel IT města Arles a zároveň jeden z vývojářů systému openVaccin. „Doufám, že najdu další lidi, kteří budou mít zájem vyvíjet openVaccin pro použití i mimo naši komunitu.“

Systém je webový, zajišťuje jak správu dokumentace o očkování jednotlivých lidí (například včetně případných reakcí na očkování), tak i tvorbu očkovacích plánů a posílání pozvánek (e-mailových i papírových) a připomínek.

Ve stručnosti

  • Polsko testuje přístup k dokladům přes mobilní telefony. Občané ho budou moci využít v situacích, kdy budou potřebovat nějaké údaje například z řidičského nebo technického průkazu a nebudou mít příslušný doklad u sebe.

  • Podle studie, kterou si nechala vypracovat nizozemská vláda, musí stát zásadně přehodnotit svůj přístup k ICT. Nyní politici tuto oblast silně podceňují. Veřejná správa musí pochopit význam ICT pro klíčové procesy a začlenit je do těchto procesů.

  • Vědci na Katedře umělé inteligence na Fakultě ICT Univerzity Malty zveřejnili vizualizaci poslaneckých interpelací. K vizualizaci posloužil nástroj PQViz vyvinutý na katedře.

Vizualizace interpelací (snímek z videa) Vizualizace interpelací (snímek z videa)

  • Italská vláda schválila tříletý program digitální transformace. Novým paradigmatem je open source a spolupráce, hlavními pilíři transformace agilní metody vývoje, přístup „mobile first“, bezpečnost, interoperabilita, škálovatelnost a spolehlivost.

  • Dánská mobilní bankovní aplikace, vyvíjená firmou e-Nettet (společný podnik dánských bank), by během několika měsíců měla sloužit i pro účely elektronické identifikace.

  • V Maďarsku začínají platit nová pravidla – veřejná správa musí být k 1. lednu 2018 plně připravena komunikovat s občany elektronicky. Podle plánu se budou postupně realizovat jednotlivé kroky.

  • Veřejný sektor těží z vychytávání chyb v balíku LibreOffice. Výrazně pomohlo například nasazení automatického nástroje OSS-Fuzz.

  • Slovensko schválilo příručku pro ICT standardy. Má formu metodického pokynu vydaného ministerstvem financí a navazuje na samotné standardy z roku 2014. Mezi klíčovými body je platformová nezávislost desktopových aplikací a využívání open-source licencí pro pluginy do prohlížečů a klientský software.

  • April, francouzská organizace na podporu svobodného softwaru, přesvědčovala kandidáty do parlamentu k podpisu dohody Free Software Pact. Podařilo se jí přesvědčit 482 kandidátů, z toho 55 s reálnou šancí získat poslanecký mandát.

  • Deset švédských měst společně vybírá standardy pro software do škol. Projekt je řízen asociací Sambruk zřízenou pro společný vývoj služeb eGovernmentu.

  • Rumunsko spustilo do zkušebního provozu nový portál pro elektronické zadávání veřejných zakázek. Zatím jsou k dispozici jen některé moduly.

  • Ministerstvo vnitra ČR zřídí všem školám datové schránky orgánů veřejné moci. Oproti dosavadnímu stavu, kdy většina škol datové schránky sice měla, ale jen „obyčejné“, to bude znamenat možnost neomezené komunikace s jinými držiteli datových schránek, a to zdarma.

  • Švédsko zřídilo expertní skupinu pro digitalizaci. Skupina má pomoci se státními ICT projekty, které se potýkají s problémy – například u třetiny projektů se nedaří dodržet rozpočet.

  • Itálie ušetřila elektronickou fakturací už miliardu eur (od června 2014). Největší úspora byla u měst a obcí, které přijaly 41 % všech elektronických faktur.

  • Unijní statistická agentura Eurostat představila nový portál „Digitální společnost a ekonomika v EU“. Prezentuje statistická data prostřednictvím textů, grafů, dynamických vizualizací a animací.

  • Řecko vytváří registr infrastruktury. V první fázi by do něj měla být vložena telekomunikační infrastruktura, v dalších fázích i infrastruktura vodní, kanalizační a plynová.

Diskuze (0) Nahoru