Linux E X P R E S

Facebook

WordPress – vyspělý open-source redakční systém pro web

wordpress.png

Redakční systém WordPress patří mezi nejpoužívanější software pro online blogy a další typy stránek. Bezesporu právem. Nainstalovat WordPress je jednoduché a v případě vhodně připravené platformy je to pouze kliknutí na jedno tlačítko.


Redakční systém WordPress patří mezi nejpoužívanější software pro online blogy a další typy stránek. Bezesporu právem – poskytl mnoha uživatelům možnost se snadno vyjádřit, firmám a organizacím poskytl prostředky pro snadnou prezentaci jejich činností a webovým vývojářům zase kvalitní dokumentaci a prostor pro kreativní tvorbu. Nainstalovat WordPress je jednoduché a v případě vhodně připravené platformy je to pouze kliknutí na jedno tlačítko. Ne nadarmo se vývojáři řídí heslem „Zdrojový kód je poezie“ – vědí, že jejich produkt dává tvář a ústa velké části internetu.

Svobodný software v praxi

WordPress není jen „softwarový balíček“ pro zprovoznění blogu. Jedná se o obrovský ekosystém tisíců tvůrců, šablon a témat vzhledu a zásuvných modulů (pluginů), které redakčnímu systému dodávají originální funkce. Z WordPressu, který se instaluje pomocí čtyřmegabajtového archivu, se stala softwarová platforma, na níž lze vybudovat trafiku, továrnu nebo katedrálu – jak chcete. Nemá se smysl zdůrazňovat, že WordPress je zdarma, včetně nespočtu témat vzhledu. Je vhodné ale zdůraznit, že právě na tomto případě lze demonstrovat svobody softwaru (podle standardů Free Software Foundation).

WordPress můžete používat, jak chcete, můžete zkoumat, jak funguje, máte možnost jeho kód opravovat, vylepšovat a vylepšení šířit. Můžete to dělat zdarma, nebo si za to nechat platit. A právě tyto svobody daly smysl existence mnoha firmám, které nabízejí webové hostingy s (upraveným) WordPressem, vytvářejí doplňkové moduly a nabízejí neotřelá témata vzhledu.

WordPress vyžaduje platformu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP), která je považována za nepsaný standard mnoha webových aplikací. Běh na WAMP je také možný.

Bezpečnostní dohled a kvalita

Software je vyvíjen již dlouho (od roku 2003, kořeny má v roce 2001) a díky své obrovské popularitě má zajištěnu trvalou bezpečnostní a kvalitativní kontrolu. Projevují se tak vlastnosti otevřeného kódu – systém sice není bezchybný, ale každá jeho verze je podrobena testování a chyby jsou zachyceny. Pokud se stane, že se chyba dostane do finální verze, protože se např. projevuje za nestandardních okolností, oprava je k dispozici v řádu dnů. Nestává se přitom, že by uživatel uvedl aktualizací svůj systém do nestabilního stavu. Aktualizace jsou automaticky k dispozici a zdarma.

Srozumitelné a přímočaré ovládání

Snadnost ovládání rozhoduje o úspěchu programu, což potvrzuje například Google se svým jednoduchým vyhledávacím políčkem. Napsat a vydat ve WordPressu článek je snadné, zejména pokud dokáže uživatel ovládat kancelářský balík. Vestavěný editor nabízí pečlivě vybrané funkce, které autoři považují nezbytné. Pro strukturování textu se interně používají HTML značky – a to také pro nadpisy, nikoliv jen větší písmo. Produkovaný HTML kód tedy splňuje standardní požadavky a internet se tak neplní nekvalitními texty (což je důležité vzhledem k počtu instalací, jen verzi 3.3, aktuální v době vzniku tohoto článku, si ho stáhlo bezmála 9 900 000 lidí; pozn. redakce LinuxEXPRESU: dnes už je to přes 18 milionů).

Vhodným modulem lze do WordPressu přidat možnosti sdílení informací (odkazů) v sociálních sítích nebo zapojit webové aplikace třetích stran.

Čitelné adresy a snadné odkazování

Další silnou stránkou WordPressu je systém vytváření adres (URL) – článek po publikování získá snadno čitelnou adresu, což v dnešní době zvyšuje kredit webu (byť to na jeho funkce nemá vliv). Navíc lze jednoduše vytvářet strukturu adresy a včlenit do ní aktuální rubriku, datum, autora nebo jinou informaci. V době sdílení na sociálních sítích se také URL stala důležitým nosičem informace a WordPress je dokonale připraven. Pro lepší vytváření vazeb mezi instalacemi WordPressu (ale také jiných redakčních systémů) se používá zpětný odkaz, tzv. pingback. Odkazovaný web si ověří, že odkazující stránka funguje a teprve poté zobrazí odkaz, který má oba weby propojit. To je nástroj vhodný pro vytváření odkazů (linkbuilding). Posiluje se tím pozice webu ve výsledcích vyhledávání např. Googlu. Samozřejmě není nutné čekat, kdo na vás odkáže, stačí „jen“ důsledně odkazovat mezi svými weby. Tuto funkci má aktivní každá kopie WordPressu – online jsou jich desítky až stovky milionů (podle metodiky hledání).

WordPress je nasazen na 63 % prvního milionu nejnavštěvovanějších webů.

Optimalizace obsahu pro vyhledávače

Kvalitní obsah je základem dobrého webu a žádný redakční systém váš web na první místo ve vyhledávači nedostane. Ale může vám v tomto procesu velmi pomoci. Základní funkce WordPressu v této oblasti jsou dobré, ale mistra z něj dělá teprve modul jako All in One SEO Pack a poučený redaktor. Na základě dobrého obsahu a ve spojení s pingbacky a dostatečně velkou sítí spřízněných webů můžete úspěšně obsazovat místa ve výsledcích vyhledávání při hledání různých frází.

SEO (search engine optimization, optimalizace pro vyhledávače) je mantra mnoha webdesignérských firem. Pravda je taková, že nejdůležitější je kvalitní a aktualizovaný obsah.

Podpora různých jazyků v redakci i v obsahu

Naštěstí již neplatí, že je drtivá většina softwaru pouze anglicky. Výrobci již automaticky počítají s lokalizací do dalších jazyků, patří to mezi samozřejmé vlastnosti. Konkrétní překlad pak už nebývá problém, pokud je software k používání překladu připraven. A WordPress je k dispozici v desítkách jazyků, českou verzi pravidelně připravuje tým sdružený kolem webu Separatista.net, oficiální místo ke stažení je cs.wordpress.org.

Další součásti – šablony, moduly – už jsou česky pouze tehdy, pokud je někdo přeložil. Obvykle to nedá moc práce, protože opět platí, že drtivá většina doplňků je na lokalizaci připravena, autor pouze nemá k dispozici všechny překlady. Dobrým zvykem je přeložit doplněk pro své účely a poslat jej ke zveřejnění také autorovi – tím se udržuje celý systém v pohybu.

Příspěvky ve WordPress mohou být v různých jazycích Příspěvky ve WordPress mohou být v různých jazycích

Z hlediska majitele webu se ale objevují složitější požadavky, např. možnost publikovat články v několika jazykových mutacích tak, aby byly články se stejným tématem propojeny. Ani to není problém – je možné vytvořit tým redaktorů z celého světa, přidělit jim vhodná práva a dát jim možnost publikovat ve svém jazyce. Podle jazyka se navíc mění hlavní nabídka webu a jiné prvky.

Síla rozšiřujících modulů

Podobně jako existují katalogy softwaru (např. Android Market), existuje také katalog doplňků pro WordPress (déle než samotný Android). Obsahuje tisíce modulů, které do redakčního systému přidají nové funkce a mohou ho tak nabít novou energií. Moduly se vyhledávají, instalují, aktualizují, upravují i odstraňují přímo z redakce systému (a existují i další možnosti jejich správy). Pro představu uvádíme možnosti, jak lze WordPress upravit či vylepšit.

Moduly zabývající se optimalizací pro vyhledávače Moduly zabývající se optimalizací pro vyhledávače

Správa informací, CRM

WordPress lze používat jako systém pro správu informací o zákaznících nebo členech. Snadná rozšiřitelnost prvků v redakci a modulární systém umožňují vytvořit formuláře pro strukturní ukládání různých datových typů. Vhodným doplněním jsou moduly pro rozesílání newsletteru (ať už přímo, nebo pomocí externí služby jako Mailchimp).

Modul pro správu informací o zákaznících Modul pro správu informací o zákaznících

Umělecké portfolio

Fotograf, grafik nebo třeba operní pěvec potřebuje v první řadě prezentovat svou tvorbu, a to na celou šířku obrazovky. Dostupná témata vzhledu umožňují přehrávat multimédia, zobrazovat fotografie s různými efekty a celkově web přebudovat ve virtuální galerii či scénu.

Příprava magazínu, časopisu

Díky tomu, že WordPress disponuje textovým editorem s kontrolou překlepů, řízením přístupu uživatelů podle uživatelských práv, běží na webu a dokonce uchovává historii revizí, lze jej efektivně použít jako platformu pro redakční spolupráci. Ať už jde o interní materiály, sborník konference nebo o přípravu textových podkladů pro časopis, pomocí WordPressu mohou redaktoři, korektor i editor v klidu pracovat. Je možné nainstalovat „výkonnější editor“, nebo naopak takový, který slouží jen ke psaní textu („nerušivý“).

Projektové řízení

Nespočet modulů se zaměřuje na týmovou spolupráci a projektové řízení. Týmy či organizace, které žádný software nepoužívají, budou po čase jistě překvapeny přínosem, který projektové řízení přináší. V kombinaci s CRM či rozšířenými uživatelskými profily získává taková platforma překvapivě efektivní vlastnosti. Lze delegovat práci, sledovat blížící se termíny a odškrtávat splněné úkoly.

Projektové řízení pomocí CollabPress Projektové řízení pomocí CollabPress

Administrativa společenských akcí

Pokud často plánujete či organizujete kulturní, společenské nebo vzdělávací akce, máte možnost využít vhodný modul, který vám ulehčí celou agendu. Evidovat prodej vstupenek, umožnit uživatelům registraci prostřednictvím různých sociálních sítí, publikovat mapu včetně místní dopravy nebo GPS souřadnic, to vše v kontextu kalendáře a dalších webových sítí.

Účastníci konference se přihlásili pouhým kliknutím Účastníci konference se přihlásili pouhým kliknutím

Široké možnosti WordPressu

WordPress už není jen redakční systém pro osobní blog. Stal se z něj výkonný CMS (content management system), z nějž lze vhodnými moduly vytvořit systém pro správu informací, fotografií, videoblog, firemní stránky nebo stránky divadla. Jedná se o všestranný a spolehlivý nástroj se stabilně vedeným vývojem. Základní instalaci zvládne provést každý správce sítě nebo pokročilý uživatel – pokud hledáte možnosti, jak WordPress využít kreativně, můžete využít také nabídky Liberixu.

Článek vyšel v pátém čísle magazínu Open source & praxe. Autorem obrázku použitého na titulce je Robson Ribeiro.

Diskuze (7) Nahoru