Linux: Pro a proti
Moderní koncepce Linuxu skýtá stabilní systém, navíc bez spywaru a škodlivých kódů. Nespornou výhodu představuje také široká škála zdarma dostupných aplikací. Balíčky zajišťují aktualizaci nainstalovaného softwaru i samotného systému.
Oproti MS Windows není Linux ohrožen počítačovými viry. Na vyšší bezpečnosti systému se podílí také rychle dostupné záplaty a firewall lze rozšířit o nejrůznější bezpečnostní prvky. Důležitá je rovněž dostupnost aplikací v mnoha jazykových verzích. Přizpůsobit si uživatel může i ovládací prostředí. Linux umožňuje spolupráci s ostatními operačními systémy a lze jej provozovat i na dalších zařízeních, například mobilních telefonech apod.
Jak je patrné, mezi nevýhody Linuxu patří skutečnost, že nepodporuje software z MS Windows, ale i tento problém je řešitelný. Komplikace mohou nastat při práci s některými formáty a také neobvyklým hardwarem.
Distribuce a její získání
V porovnání s běžně používanými operačními systémy v případě Linuxu vlastně systém jako takový neexistuje, neboť je vždy šířen v takzvaných distribucích, které se sestávají ze samotného systému, ale také dalších nezbytných podpůrných balíčků, včetně instalátoru, konfiguračních nástrojů atd. Těchto distribucí existuje bezpočet, přičemž každá z nich je zaměřena na něco jiného. Může to být na server, na desktop, ale také na nejrůznější specifické úkony. Proto je třeba vybrat konkrétní distribuci s ohledem na budoucí snadnou správu, dobrý vývojový cyklus, dostupnou dokumentaci apod. Programové vybavení je však zcela univerzální, takže jej lze používat v rámci jakékoli distribuce.
Distribuci lze získat různými způsoby. Velkou část distribucí je možné volně stáhnout z internetu. Naproti tomu komerční distribuce nejsou volně šiřitelné, pro komerční použití jsou však nezbytné. V rámci běžného domácího i komerčního použití je podstatný fakt, že aktualizace na sebe nenechávají dlouho čekat po odhalení chyby.
Dostupný software
Častým argumentem odpůrců Linuxu je špatná dostupnost běžně používaného softwaru. To je však poněkud zavádějící tvrzení, neboť běžné kategorie softwaru mají zástupce i pro operační systém Linux, zejména tedy internetové prohlížeče, přehrávače zvuku i videí, tabulkové procesory, grafické a textové editory, programy na prohlížení a úpravu fotografií a mnoho dalších. Některý software je přímo určen pro různé platformy, v ostatních případech je možné nalézt velmi dobrou alternativu. Jistá obezřetnost se však i přesto vyplatí, pokud má uživatel v plánu používat vysoce specializovaný software.
Nemůžete se odhodlat k opuštění MS Windows a dát šanci Linuxu? Při přechodu na tento systém je třeba počítat s menšími komplikacemi. Proniknout do tajů Open Source operačního systému by méně zkušeným uživatelům mohlo pomoci školení Linux, o němž se více dozvíte na www.skoleni-ict.cz. Najednou se před uživatelem MS Windows otevře zcela nový svět, který skýtá mnoho netušených možností.