Popíšu svou cestu, která mne dovedla až k Zimplit. Truhlář, který v našem bytě vyráběl spoustu věcí, se rozhodl, že se bude prezentovat na internetu. To bylo před nějakou dobou. Oslovil specializovanou firmu pro tvorbu prezentací a dohodli se. Po nějaké době potřeboval provést úpravu stránek a už se s původním tvůrcem nedohodl. Protože mne zná a ví, co dělám, oslovil mne, zda bych mu v tomto směru neporadil.
Jeho představa byla celkem jasná a výsledné stránky neměly být nijak rozsáhlé. Chtěl zde prezentovat svou firmu, ukázat pár obrázků realizací a pak zde zanechat kontakt na svou osobu. Dohromady to mělo být asi 10 samostatných stran s informacemi. Základem všeho však byl požadavek na to, aby mohl obsah nějak celkem snadno měnit a případně přidávat nějaké fotografie apod. V tu chvíli mne jako propagátora redakčního systému Joomla! napadlo řešení v podobě tohoto systému, i když mi v hlavě blikala varovná kontrolka, že je to zbytečně spíše kanón na vrabce.
Nechal jsem si od něj poslat veškeré údaje k tomu, kde hostuje, jaký program apod. Už po prvním pročtení těchto informací jsem došel k závěru, že klasické redakční systémy použít nelze. Hostingový program sice podporuje skriptovací jazyk PHP, nikoliv však databázi MySQL, na které většina systémů běží. Není zase takový problém program povýšit i na podporu MySQL, ale cítil jsem to jako výzvu.
Mé hledání se pak muselo omezit na redakční systémy, které databázi nepoužívají a využívají tzv. flat files (doslovně lze přeložit jako ploché soubory). Má to především nevýhodu v tom, že u rozsáhlejších stránek pak už není možno zvýšit výkon celku, pro malé projekty má však kouzlo v podobě snadné přenositelnosti kamkoliv, bez složitého nastavování.
Výrazem Flat Files popisujeme klasický textový soubor (někdy také v kombinaci s binární souborem), který vždy na jednom řádku obsahuje jeden záznam z databáze. Jednotlivá pole jsou oddělena oddělovačem či mají pevnou, dopředu známou, délku.
Nejdříve jsem nasadil redakční systém Limbo, což byla ve své době odvozenina systému Mambo/Joomla, jeho vývoj však ustrnul. Nakonec to znamenalo, že aktualizace a opravy chyb už nebyly a pro hackery byl tento systém snadnou kořistí, o čemž jsem měl možnost se přesvědčit.
Při hledání vhodného nástupce jsem zjistil, že vývoj Limba sice skončil, byl však základem pro jiný projekt, který nakonec změnil jméno a stal se z něho mamutí projekt - DrakeCMS alias nově Lanius CMS. Bohužel byl pro účely našeho zadání zbytečně komplikovaný a masivní.
Už jsem se začal smiřovat s myšlenkou na práci s HTML a že ty stránky prostě vypotím, když jsem objevil Zimplit. Je to takový těžko zařaditelný projekt. Pokud bych chtěl tento projekt popsat, nejlépe by mu asi seděl popisek „Online HTML editor s vlastnostmi redakčního systému napsaný v PHP", což tak, jak to vidíte, může budit rozpaky. Skutečnost je však mnohem prozaičtější.
Jedná se totiž o jeden PHP skript, který jednoduše nahrajete do kořenové složky vašich stránek. Navíc tam vytvoříte jednu složku s pomocnými knihovnami. Zimplit si pak ještě stáhne několik dalších věcí, jako jsou obrázky apod. Lze však konstatovat, že hlavní tělo celého projektu je umístěno v jednom PHP skriptu.
Úvodní přihlašovací okno do Zimplit
Asi nejzajímavější je i licenční model. K dispozici jsou celkem tři varianty - AGPL 3, Linkware a komerční licence. První model vyžaduje na každé generované stránce odkaz na tzv. Zimplit Legal Notices. Druhá licence je hodně podobná, stačí však jen využít text „Powered by Zimplit" a zaručí tak bezplatné využití. Poslední licencí je komerční licence za 49 USD, která umožní odstranit dva výše zmiňované povinné odkazy a použít jej na jedné doméně.
Zimplit nelze jednoduše „naklonovat" na vaše již existující HTML stránky, protože s nimi Zimplit primárně pracovat neumí (jde to, ale není to úplně tak, jak zamýšlel autor). Pro vaši tvorbu totiž musíte stáhnout předpřipravenou šablonu. Jedná se o klasickou HTML stránku s CSS definicemi, pro pokročilejší uživatele pak není problém šablonu doupravit k obrazu svému, a to jak v barevném ladění, tak i v umístění požadovaných prvků. Typická práce pak začíná tak, že si stáhnete Zimplit, nějakou šablonu a obojí umístíte do kořenové složky hostingového prostoru.
Šablony jsou k dipozici na domovské stránce v sekci Designs a na začátku června je jich zde asi 50. Vzhledy jsou docela povedené a patrně si vyberete. Toto jsou šablony vzhledů s integrovanými moduly Zimplit. Pokud se vám zdá 50 šablon málo, můžete využít třeba stránku www.opendesigns.org, která nabízí ke stažení několik stovek šablon. Ty však musíte přímo v Zimplit trochu upravit (např. přidat nabídku atd.).
Do adresního řádku internetového prohlížeče stačí zadat adresu vašich stránek zakončenou skriptem zimplit.php. Zadejte například www.mojestrankasprezentaci.cz/zimplit.php a spustíte tak vlastní Zimplit.
Administrační
okno Zimplit
Pokud se jedná o první spuštění, jste požádáni o zadání jména uživatele a přístupové heslo. Po jeho zadání jste pak už přímo přesměrováni na úvodní stránku, která se otevře v „administrační" části. Její vzhled skoro v ničem nepřipomíná klasický redakční systém, máte spíše pocit, že se vám otevřela plovoucí roleta grafického editoru.
Už jsem zmiňoval, že od Zimplit nemůžete očekávat nějaké sofistikované funkce, něco zde však přece jenom najdete. V prvé řadě je to možnost upravovat parametry textu, jako je písmo tučné, skloněné či podtržené a navíc i velikost písma. Pátá řada ikon nabízí funkci pro vkládání odkazů a obrázků. Nejde však o úplně jednoduchý dialog, Zimplit umí vytvořit náhled na obrázek a po kliknutí na něj zobrazí „plnou" velikost. Vše je plně nastavitelné.
Nastavení výchozích parametrů obrázku
(náhled a plný obrázek)
Z pohledu uživatele je nejzajímavější poslední řada ikon nabídky. Ikona vlevo umožňuje vkládat do stránky objekty. Asi nepřekvapí vkládání souborů a skriptů, zajímavější je vložení odkazu na video z YouTube a vložení Google search.
Nabídka vkládaných objektů
Úplně nejobsažnější je nabídka skrytá pod poslední ikonou. Jako první je správce souborů (File manager). Je velmi jednoduchý, ale použít se dá. Další položkou je dialog pro nastavení výchozích hodnot obrázků. Můžete zde i nějakou stránku vymazat (Delete page). Celkem logicky a předvídatelně se zde nachází i funkce pro změnu šablony. Pokud v Zimplit nenajdete nějakou funkci, stále ještě máte možnost editovat přímo HTML zdroj stránky, a to pomocí položky Page source.
Poslední tři položky slouží k úpravám nabídky. Můžete zde procházet a vytvářet strukturu nabídky (View menu structure), přidávat objekty nabídky (Add menu) a podnabídky (Add submenu of this page) do stránky. Při vytváření nové stránky je použita ta aktuální jako šablona. Vše je snadné a srozumitelné.
Zimplit je celý v angličtině, ale po přečtení textů na domovské stránce připravuji český překlad (je podmíněn i úplným překladem uživatelské příručky). V průběhu několika týdnů pak bude k dispozici.
Zimplit je jakýmsi nástrojem, který dokáže odvést pořádný kus práce za vás za vynaložení malého úsilí, občas však pomoci nedokáže a budete muset zasáhnout do kódu stránky (jak třeba vložit tabulku nebo odrážkový seznam?).
Nabídka s položkami pro přidání
a správu nabídky či se správcem souborů
Na domovské stránce si můžete stáhnout celkem dvě verze - standardní a tzv. Standalone. Pokud totiž stáhnete standardní verzi, dokáže se Zimplit připojit a stáhnout chybějící soubory přímo bez zásahu uživatele. Mnoho hostingových firem však v PHP blokuje funkce, které Zimplit používá. Je-li zrovna tento problém váš případ, použijte Standalone verzi, která obsahuje vše bez nutnosti stahovat cokoliv odjinud.
Dokumentaci najdete na domovské stránce v sekci Help.
Osobně jsem byl docela příjemně překvapen potenciálem tohoto skriptu. V době psaní článku byla k dispozici verze 2.1 a těsně před dokončením byla vydána verze 2.2. Autoři intenzivně přidávají nové funkce, já jsem popisoval vlastnosti verze 2.1. Doporučuji projít uživatelské fórum na domovské stránce, kde najdete více informací (a třeba o Standalone verzi se píše jen tam). V posledních několika dnech procházejí stránky změnami a jejich funkčnost není za všech okolností stejná - prostě je to stále v procesu.
Na stránkách se například vůbec nepíše o verzi 2.2, která se dá stáhnout, zmínky jsou jen o starší verzi 2.1. Prozkoumejte sekci News and announcements na uživatelském fóru.
Daný skript hodnotím velmi dobře, protože může začátečníkům velmi pomoci. Pokud máte opravdu zakoupen jen a pouze základní hostingový program, je Zimplit tím pravým společníkem. Umí být dostatečně výkonný a pohotový, častokrát však musíte přímo do kódu stránek. Celkově jej však lze určitě doporučit.
Pokud si chcete Zimplit vyzkoušet nanečisto, zkuste tuto stránku.