Linux E X P R E S

Facebook

Zorin OS 12.2: Linux s tváří Windows 10

Zorin OS

Linuxová distribuce Zorin OS není nic nového. Ovšem její dvanáctá verze (jejíž aktualizace 12.2 byla vydána před pár dny) může někoho upoutat tím, že vypadá podobně jako operační systém Microsoft Windows 10. 


Základní představení distribuce

Zorin OS je linuxová distribuce vytvořená v roce 2008 a založená na Ubuntu. Její tvůrci cílili přímo na dosavadní uživatele systémů Microsoft Windows a Apple OS X – chtěli jim poskytnout systém, který bude vypadat velmi podobně jako ten jejich dosavadní, ale zároveň bude rychlý, spolehlivý … a samozřejmě svobodný.

Distribuce má několik variant. Základní je Core, k dispozici je ale například i verze Education nebo placená verze Ultimate. Když navštívíte web projektu, nepustí vás to ke stažení (ani verze Core) bez toho, že byste nejdříve přispěli na vývoj. Pokud se ale budete trochu snažit, snadno najdete obrazy ke stažení zcela zdarma.

V distribuci je k dispozici několik grafických témat. Jedno bývá zaměřené na nějakou verzi Windows, pak je tam vždy téma GNOME (nyní verze 3) a ve verzi Ultimate ještě několik dalších. Aktuální verze 12.2 má grafické téma vypadající jako prostředí Windows 10.

Spuštění a instalace

Podobně jako většina linuxových distribucí, také Zorin OS nabízí možnost vyzkoušení bez instalace – funguje tedy i jako živá (live) distribuce. Po spuštění systém naběhne do klasické nabídky známé z Ubuntu, kde si jednak vyberete jazyk a poté buď zahájíte instalaci, nebo budete systém používat přímo, bez instalace.

Instalační nabídka Instalační nabídka

Jako výchozí vzhled je nastaven ten, který důvěrně znají uživatelé systému Windows 10. Podoba samozřejmě není stoprocentní – některé odlišnosti jsou vidět už na první pohled (např. ikona pro „nabídku Start“ nebo výchozí sada aplikací na liště), další odhalíte všude, kam se podíváte. Třeba ve startovací nabídce nebo při procházení souborového systému.

Plocha Zorin OS 12.2 po spuštění bez instalace Plocha Zorin OS 12.2 po spuštění bez instalace

Na ploše dle očekávání najdete ikonu, která slouží k instalaci distribuce.

Práce se systémem

I přes „windowsový“ vzhled (který lze navíc vyměnit za jiný) je Zorin OS stále v zásadě normální linuxová distribuce, připomínající například Linux Mint s prostředím Cinnamon. Hlavní praktický rozdíl je ve spouštění aplikací. Co se týká nastavení systému, najdete tu klasický konfigurační nástroj GNOME 3, pouze rozšířený o modul Zorin Appearance. Tam lze nastavit vzhled systému.

Okno s procházením souborového systému, pod ním okno s nastavením systému Okno s procházením souborového systému, pod ním okno s nastavením systému

Podobně jako třeba aktuální verze distribuce Linux Mint, také Zorin 12.2 vychází z Ubuntu 16.04 LTS.

Nastavení vzhledu prostředí Nastavení vzhledu prostředí

Specialitou distribuce Zorin je něco jako „ballot screen“ z Windows – tedy výběr webového prohlížeče. Předinstalován je prohlížeč Chromium, ale přes Zorin Web Browser Manager můžete snadno nainstalovat jiný, například Firefox nebo Midori. Tím samozřejmě není nijak omezena možnost instalovat z programu Software nebo třeba klasickým nástrojem apt.

Přístup k rychlé instalaci a odebírání webových prohlížečů Přístup k rychlé instalaci a odebírání webových prohlížečů

Shrnutí

Linuxová distribuce Zorin OS může pomoci uživatelům, kteří přecházejí ze systému Windows na Linux, při prvních krocích, protože sice se poněkud změní způsob práce (hlavně uložení souborů a nabídka aplikací), ale vzhled zůstane podobný. Pomoci může i to, že mezi předinstalovanými programy je i (ne)emulátor Wine, přes který lze spouštět mnohé programy pro Windows. Kdo ale toto vše nepotřebuje, asi zůstane raději u běžnějších distribucí.

Otevřená startovací nabídka Otevřená startovací nabídka

Diskuze (5) Nahoru