Linux E X P R E S

Facebook

Steam zatím bude jen pro Ubuntu

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Linuxový Steam zatím bude jen pro Ubuntu. Ubuntu nabídne integraci webových aplikací. Rozhraní Unity už běží i ve Fedoře. Multimediální centrum XBMC se zaměří na Android. Android 4.1 Jelly Bean jde do světa. Fedora 18 vznikne pod českou taktovkou.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Linuxový Steam zatím bude jen pro Ubuntu

Již zhruba tři měsíce víme, že společnost Valve chce svoji herní distribuční síť Steam přivést na Linux. Ale až nyní tu máme první opravdu oficiální oznámení – objevilo se na nově zřízeném blogu projektu Valve Linux. Pilotní hrou linuxového Steamu bude oblíbená zombie multiplayerovka Left 4 Dead 2. Později by měly přibýt další tituly z dílny Valve, jaké to budou, však upřesněno nebylo.

Valve Linux Valve Linux

V první fázi se Steam dostane pouze na Ubuntu (konkrétně je zmíněna poslední verze 12.04), protože linuxové distribuce jsou zkrátka moc různorodé a Valve se zatím rozhodlo soustředit na jednu. Proč právě Ubuntu? „Je to populární distribuce a v herní a vývojářské komunitě o ní panuje obecné povědomí,“ píše se v příspěvku na blogu. Aktuálně už Steam pro Ubuntu zvládá všechny hlavní funkce a v blízké budoucnosti můžeme očekávat uzavřenou betaverzi. Finální verze bychom se měli dočkat ještě letos, jak již dříve potvrdil Gabe Newell. Valve však působí v trochu jiné časové sféře, tak doufejme, že tentokrát to vyjde.

Ubuntu nabídne integraci webových aplikací

Webové aplikace se neustále zdokonalují a pomalu začínají převládat nad těmi desktopovými. Společnost Canonical na to reaguje a v distribuci Ubuntu nabídne integraci webových aplikací do systému tak, aby se chovaly téměř jako ty desktopové. Několik podobných pokusů jsme již viděli, ale většinou šlo pouze o samostatný spouštěč, který otevřel okno webového prohlížeče. Ubuntu Web Apps chtějí jít mnohem dál.

V blogpostu najdeme několik příkladů, které svědčí o mnohem větší provázanosti aplikací a systému. Například po integraci s Gmailem se v indikátoru bude zobrazovat počet nepřečtených zpráv, přehrávání na Last.FM bude možno ovládat skrze zvukové menu, správce obrázků Shotwell dokáže snadno nahrát fotky na Facebook a třeba notifikace ze sociálních sítí se budou zobrazovat jako systémové notifikace. Nabídky aplikací navíc bude možno procházet skrze HUD (Head-Up Display, více ve videu na YouTube).

Přestože Ubuntu Web Apps ještě nejsou hotové, již dnes podporují přes třicítku webových služeb a další budou přibývat. Co se týče podpory prohlížečů, aktuálně je v nabídce výchozí Mozilla Firefox a Chromium. Preview verze je dostupná ve speciálním repozitáři. Web Apps samozřejmě budou jedním z hlavních taháků podzimního Ubuntu 12.10 Quantal Quetzal, na své si ale přijdou i uživatelé Ubuntu 12.04 s prodlouženou podporou, kam půjdou Web Apps doinstalovat.

Rozhraní Unity už běží i ve Fedoře

Domácí Ubuntu dlouho bylo jedinou distribucí, kde uživatelé mohli používat rozhraní Unity. Zdrojové kódy rozhraní sice samozřejmě byly k dispozici, ale vývojáři Ubuntu portaci rozhraní nijak neusnadňovali a ani po Unity nebyla velká poptávka. Už nějaký čas lze Unity rozběhat v Arch Linuxu a teď i ve Fedoře, která je běžným uživatelům srozumitelnější.

O portaci se postaral tým GNOME Ayatana, který se snaží dostat dobré nápady z Ubuntu i do ostatních distribucí. Balíčky jsou k dispozici v repozitářích, krátký návod k instalaci přináší OMG!Ubuntu! Pokud se Unity ve Fedoře rozhodnete vyzkoušet, mějte na paměti, že se jedná o vývojovou verzi a můžete se setkat s větším než malým množstvím problémů. Také počítejte s nahrazením některých komponent prostředí GNOME.

Unity už není výsadou pouze Ubuntu Unity už není výsadou pouze Ubuntu

Multimediální centrum XBMC se zaměří na Android

Multimediální centrum XMBC můžete znát z mnoha platforem – běží na Linuxu, Microsoft Windows a Mac OS X. K dispozici je rovněž XBMCbuntu, distribuce založená na Ubuntu, která je pro běh XMBC přímo uzpůsobena. Teď se toto svobodné multimediální centrum chystá kolonizovat Android.

Aplikace pro Android už je v podstatě hotová, jenže pořádně otestována je zatím jen na set-top boxu Pivos XIOS DS. Je potřeba vyvinout univerzální metodu grafické akcelerace, aby bylo přehrávání a používání XMBC plynulé na všech zařízeních s Androidem. Dále by bylo potřeba vytvořit či upravit témata vzhledu pro dotykové ovládání. Na XMBC pro Android si tedy ještě chvíli počkáme, nedočkavci se mohou pustit do kompilace zdrojových kódů.

Android 4.1 Jelly Bean jde do světa

Minule jsme psali o představení nové verze Androidu 4.1 Jelly Bean. Ten už se dostává na první zařízení, tak se pojďme podívat, kdy by se mohlo dočkat to vaše. Jako první na řadě samozřejmě byly smartphony od Googlu – nejprve ze začaly aktualizovat modely Samsung Galaxy Nexus, chvíli nato se dočkal i předchůdce Nexus S. Co nevidět by se měl dočkat také tablet Motorola Xoom, který už je po akvizici Motoroly také de facto pod křídly Googlu. Aktualizace probíhá klasicky přes OTA update.

Jak to vypadá u ostatních výrobců? Jednou z nevýhod Androidu je právě pozdní vydávání aktualizací anebo rovnou nevydávání aktualizací žádných. A bohužel nevypadá, že by se to s novým Androidem 4.1 mělo změnit. Většina výrobců se ohledně updatu zatím nijak konkrétně nevyjádřila, světlou výjimku představuje tchajwanské HTC. To už potvrdilo, že Jelly Bean dostane do modelů One X, One XL a One S. V seznamu, který však nemusí být konečný, chybí nejslabší kousek z nové řady HTC One V. Z neoficiálních zdrojů prosakují informace, že Samsung už má hotové aktualizace pro zřejmě nejlepší smartphone s Androidem Galaxy S III a Galaxy S II. V současné době je má podrobovat internímu testování.

Ale ani telefony, které se oficiálního updatu nedočkají, nejsou automaticky odepsané. Komunita se jistě postará o vlastní sestavení Androidu 4.1. Vývojáři kolem nejznámější komunitní ROM CyanogenMod už oznámili své plány. Hned po dokončení CyanogenMod 9 (Android 4.0 Ice Cream Sandwich) se pustí do desáté verze, která bude stavět na Jelly Bean. Na tu by se přitom nemělo čekat tak dlouho, protože zdaleka nepůjde o takový skok jako mezi Androidem 2.3 a 4.0.

Fedora 18 vznikne pod českou taktovkou

Nadcházející verze linuxové distribuce Fedora ponese výraznou českou stopu. Novým Fedora Program Managerem byl totiž jmenován Jaroslav Řezník z brněnské pobočky Red Hatu. Nahradí tak Robyn Bergeron, která byla v únoru povýšena na pozici Fedora Project Leader – šéfku Fedory. Jaroslav Řezník, kterého také můžete znát pod přezdívkou Rezza, se bude věnovat především plánování vydávání distribuce a dohledu nad přípravou nových funkcí. Mimo jiné je také členem Fedora Board, nejvyššího orgánu Fedory.

Jednou větou

  • Prohlížeč Mozilla Firefox 14 přináší bezpečnější vyhledávání.

  • Dell uvažuje o prodeji ultrabooku s Ubuntu.

  • Třetí pokračování legendární hry Serious Sam se dostane na Linux.

  • Raspbian – Debian speciálně upravený pro minipočítač Raspberry Pi.

  • Richard Stallman ostře kritizuje připravované bootování skrze UEFI.

  • První sestavení nového mobilního systému Firefox OS jsou venku.

  • DigiKam 2.7 přináší lepší podporu formátu RAW a také podporu dalších fotoaparátů.

  • Mark Shuttleworth: „Nechceme, aby Ubuntu dopadlo jako Windows 8.“

  • Nový openMagazin představuje linuxové distribuce a desktopová prostředí.

Diskuze (7) Nahoru