Linux E X P R E S

Facebook

Ubuntu 19.10 za dveřmi: Očekávejte drobná vylepšení

Ubuntu.jpg

Vývoj Ubuntu 19.10 se blíží ke konci, proto již byla zveřejněna většina novinek, která se v tomto vydání objeví. Půjde zejména o kompresy LZ4, GNOME 3.34 a vydání bez 32bitové verze. Tyto novinky spolu s dalšími činí verzi zajímavou. Konkrétněji se na tyto novinky podíváme dále v článku.


Ubuntu 19.10 byl oficiálně nazván jako Eoan Ermine a již za několik týdnů (17.10.2019) se nám představí ve stabilní verzi. Samozřejmě nemůžeme očekávat žádné revoluční novinky, bude se jen jednat o drobné (evoluční) novinky, přesto mohou být pro spoustu z nás velmi zajímavé. Před vydáním stabilní verze přijde na svět ještě beta verze a to konktrétně 26.9.2019, kde si již budete moci vyzkoušet všechny novinky, které se objeví i ve finální verzi.

Teď zpět k novinkám, které toto vydaní budou doprovázet:

Rychlejší spouštění s kompresí LZ4

O této funkci jsme vás před pár dny informovali, přesto si pojďme povědět alespoň nějaké podrobnosti. Tým Ubuntu již před několika měsíci provedl sérii experimentů, kde porovnali vybrané kompresní algoritmy pro účely Ubuntu. Nejlépe v celkovém hodnocení dopadl algoritmus LZ4, který disponuje největší rychlostí, jež je při spuštění počítače nejdůležitějším parametrem. Hůře je na tom, co se komprese týče, zde dopadl mezi posledními. Konkrétně je o cca 25 % větší než stejný soubor s kompresí GZIP. Přesto byl vybrán právě LZ4, protože rychlost je pro tento účel více důležitým parametrem, něž-li rychlost.

GNOME 3.34

Není tomu tak dávno, co bylo vydáno GNOME 3.34. V této verzi přineslo mnohá vylepšení výkonu i vzhledu. Z těchto změn lze jmenovat jako nejzajímavější: Možnost vytvářet složky pro ikony, jako je známe například z operačního systému Android.  Správce kalendáře, kterému se dostalo mnoho vylepšení, a především se zlepšila jeho spolupráce s aplikacemi třetích stran. Snazší je nově nastavení pozadí pracovní plochy a zamykací obrazovky, všechny dostupné tapety se vám zobrazí již v nastavení a vy je nebudete muset složitě hledat. Ubuntu 19.10 bude jedna z prvních distribucí, která tuto verzi GNOME přinese.

Konec 32bitových verzí

Pravděpodobně jste zaznamenali alespoň několik málo informací o ukončení 32bitové verze Ubuntu. Avšak stávající instalaci na vašich počítačích jste mohli upgradovat na novější verzi nebo použít síťový instalační program nebo tu byla ještě možnost využít minimal CD v 32bitovém režimu. Od verze 19.10 už nebude žádná z těchto možností podporována, pokud jste plánovali aktualizovat svůj počítač na Ubuntu 19.10 po jeho vydání, bohužel budete mít smůlu a musíte si vystačit se starší verzí. Poslední 32bitovou verzí, kterou můžete použít je Ubuntu 19.04. Přesto se ale doporučuje využít starší Ubuntu 18.04 LTS, které bude podporováno až do roku 2023, kdy nastane defektivní konec podpory napříč celým světem Ubuntu.
Toto jsou asi nejpodstatnější změny a novinky, které nám tato verze přinese přesto si ukážeme ještě další: 
  • GCC 9
  • Python 3.7
  • OpenJDK 11
  • Golang 1.12
  • Aktualizovaný motiv Yaru (GTK)
Závěrem lze říct, že se jedná jen o drobnější novinky, přesto nám mohou každodenní používání Ubuntu zpříjemnit. Vždyť každá i jen drobná novinka může některým z nás výrazně pomoci ve využívání Ubuntu. Pokud by vás některá z novinek zaujala natolik, že byste jej chtěli už teď vyzkoušet, tak je to možné a testovací verze je ke stažení již nyní. Na plnohodnotnou verzi si budeme muset ještě necelý měsíc počkat.

Diskuze (0) Nahoru