Nizozemsko rozvíjí „datové schránky“
Nizozemské království před časem spustilo elektronický komunikační systém Berichtenbox, který lze považovat za obdobu českého Informačního systému datových schránek (ISDS). Zatím ho pro komunikaci s občany využívá daňová správa, registr vozidel a agentura pro pojištění zaměstnanců; v budoucnu by se měly připojit například i obce.
Podle informací nizozemské vlády už systém používají tři miliony občanů země. V lednu byla spuštěna již v pořadí druhá kampaň na používání systému – dostala název „Sbohem, modrá obálko“, odkazující na obálky posílané daňovou správou.
Podobné systémy už používá řada států. V Česku byl ISDS spuštěn v roce 2009, dánská Digitální pošta zahájila provoz v listopadu 2014 (a už ji používá 89 % občanů), německý distribuovaný systém De-Mail odstartoval v srpnu 2015.
Francouzské skupiny pro svobodný software protestují proti smlouvě s Microsoftem
Tři francouzské skupiny pro podporu svobodného softwaru požadují zrušení smlouvy, kterou podepsalo ministerstvo školství se společností Microsoft. Podle skupin stát porušil pravidla pro zadávání veřejných zakázek, když nevyhlásil otevřenou soutěž.
„Tyto služby a produkty by měly být předmětem otevřené soutěže,“ tvrdí například organizace CNLL, která sdružuje zhruba 400 firem zaměřených na svobodný software. Skupiny, k nimž kromě CNLL patří ještě La Mouette a Ploss-RA, založily nové sdružení Edunathon, které zvažuje řešit věc soudní cestou.
„Chceme bránit veřejnou službu a chránit práva studentů a učitelů na to, aby vlastnili svá data a zůstali nezávislí ve svých informačních potřebách,“ pokračuje vyjádření CNLL. Zatím Edunathon poslal na ministerstvo jen „neformální apel“, jak vysvětluje Marie Jo Kopp z asociace La Mouette. Cílem je, aby byla smlouva, která je podle odpůrců dumpingová, zrušena.
„Microsoft je ochoten prodávat se ztrátou – nebo dokonce poskytovat své služby zdarma. Tento dumping brutálně vytlačí mnoho francouzských a evropských firem z trhu a dá firmě [Microsoft] nejmonopolističtější možné postavení ve francouzském vzdělávacím sektoru,“ píše se ještě ve vyjádření CNLL.
„Můžeme umožnit soukromé firmě, aby nabízela své služby zdarma státu, když jiné firmy jsou nuceny si je účtovat?“, ptá se řečnicky Jean Baptiste Soufron, právník zastupující Edunathon. „Toto je první krok. Není agresivní. Kam se bude pokračovat, záleží na ministerstvu.“
Mnichovští Zelení: Linux je obětním beránkem pro problémy v IT
Mnichovští politici za Zelené čelí zpochybňování jimi připravené městské strategie pro IT, která je postavena na využití svobodného softwaru a jmenovitě Linuxu. „Stále podporujeme Linux jako nejlepší volbu,“ píší Zelení ve své reakci na článek v místním tisku (není již přístupný na webu), který byl podle nich zavádějící. „Titulek článku tvrdil, že s Linuxem je to nahnuté, ovšem článek samotný popisoval problémy, které měly jen málo společného s operačním systémem,“ doplnil tamní stranický lídr Florian Roth.
Nový starosta a místostarosta, kteří nastoupili do svých funkcí v roce 2014, od počátku strategii IT zpochybňují. Město nyní hodnotí problémy v IT, součástí je i průzkum u zaměstnanců. Roth předpokládá, že strategické nasazení open source se dostane na program jednání později v tomto roce.
Město nyní používá Linux na více než 17 tisících počítačů z celkových 18 tisíc. Magazín Tech Republic v lednu informoval, jak město utratilo 16 milionů eur vynaložených na migraci posledních 1500 stanic. Největší část šla na náhradu starých aplikací, pevně spjatých s původním systémem, moderními aplikacemi s webovým rozhraním.
Ve stručnosti
- Francouzský parlament doporučuje používat open source. Jeho dolní komora však nepodpořila návrh, aby byl tento druh softwaru používán prioritně.
- Evropský parlament už podruhé za poslední tři měsíce vyzval Evropskou komisi, aby posílila používání a sdílení svobodného a open-source softwaru. EK by podle EP měla podporovat opakované používání otevřených řešení ve veřejné správě a ve všech orgánech EU by měla proprietární SW nahradit otevřeným, auditovatelným softwarem, jehož použití by bylo podmínkou ve všech veřejných zakázkách.
- Nizozemský ministr pro centrální státní správu Stef Blok napsal dopis tamní dolní komoře parlamentu. Podle něj nedostatek znalostí komplikuje nasazení open source ve veřejné správě. Ministr však také uvedl, že i o tohoto druhu softwaru snadno nastane vendor lock-in; oponovala mu poslankyně Astrid Oosenbrug: „Klíčem je odpovědnost, auditovatelnost a znovupoužitelnost, které open-source software umožňuje. To je důležité pro to, aby nenastal vendor lock-in.“
- Evropská komise začala přijímat formát XBRL jako standard pro veřejné zakázky. XBRL (eXtensible Business Reporting Language) se stal již sedmým standardem v této oblasti.
Infografika Evropské komise pro ICT standardy
- Slovinsko vydalo svou referenční implementaci systému Secure e-Delivery pod licencí EUPL. Tento systém, o jehož vývoji bylo rozhodnuto v roce 2014, má na otevřeném základě zajišťovat bezpečnou komunikaci uvnitř veřejné správy. Zdrojové kódy jsou na GitHubu.
- Digitální platforma pro Valónsko připravila na dny 4.–6. března hackathon zaměřený na chytrá města. Organizátoři zvolili dvě hlavní témata: zlepšení denního městského života studentům a zpříjemnění života obyvatelům. Jako další téma byly ohlášeny aplikace pro zaměstnávání a nábor zaměstnanců.
- Školy v estonském Tallinu postupně zavádějí svobodný software. Pilotní projekt z března 2014 zahrnoval tři školy a dvě mateřské školy. Nasadila se linuxová distribuce Ubuntu, kancelářský balík LibreOffice a další software. V září 2015 se již používal systém Ubuntu na 4000 z celkových 6000 počítačů na 50 školách v hlavním městě. Podporu pro migraci poskytuje asociace Alvatal.
- Evropská komise připravila infografiku pro licenci EUPL. Popisuje základní rysy licence, důvody k použití a na časové ose ukazuje její historii.