Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 12/2015: žádný vendor lock-in ve Švédsku, ruské silnice pod veřejnou kontrolou, otevřené zakázky na Ukrajině

Veřejná správa

Švédská vláda by se chtěla zbavit závislosti na dodavatelích IT. V Rusku zavedou veřejnou elektronickou kontrolu nad výstavbou a údržbou silnic. Rakouský historický kalendář využívá TYPO3 a Apache Solr. Na Ukrajině přecházejí na otevřené elektronické zadávání zakázek.


Švédsko chce odstranit závislost na dodavatelích

Švédská vláda napsala k návrhu rozpočtu pro rok 2016 komentář k oblasti ICT, podle něhož by se měly používat otevřené standardy a software, „které osvobozují státní správu od závislosti na jediném technickém řešení.“

Význam otevřenosti zdůraznil i Mehmet Kaplan, švédský ministr pro IT: „Používání společných a otevřených standardů a technických specifikací je základem pro soutěživost a omezuje riziko, že vznikne vendor lock-in. Řešení založená na otevřených zdrojových kódech poskytuje vládám a veřejným správám i další benefity.“

Vláda chce podporovat interoperabilitu a výměnu informací napříč všemi sektory společnosti a všemi zeměmi EU. „Otevřené standardy jsou zásadní, je-li potřeba sdílet a opakovaně používat software,“ říká ministr Kaplan.

Rusko zavede veřejnou kontrolu nad stavem silnic

Ruský vicepremiér Arkadij Dvorkovič spustil akční plán, jenž by měl zlepšit stav silnic v zemi. Výstavba, opravy a údržba silnic by měly být pod veřejnou kontrolou. Elektronické informace o všech silnicích by měly být soustředěny na jediném portálu; u každé silnice bude uveden například její stav, informace o průběhu zakázek (dodavatel, časový harmonogram, náklady) a statistika dopravních nehod.

Lidé budou moci využít portál také k hlášení závad na silnicích. Silniční zakázky nad 5 mld. rublů (cca 1,8 mld. Kč) budou podrobovány nezávislému veřejnému auditu po stránce technické i ekonomické. Dosavadní praxe veřejných pozorovatelů při přípravě zakázek bude rozšířena, přibude také veřejný výbor pro kontrolu hlavních infrastrukturních projektů.

Rakouský historický kalendář je založen na TYPO3 a Apache Solr

Pro vytvoření rakouského webového kalendáře historických výročí byly využity otevřené technologie. Základem je webový server Apache, nad ním běží systém správy obsahu TYPO3 a vyhledávací engine Apache Solr.

Jako ukázku úspěšného projektu v této oblasti ho prezentovala Expertní skupina pro open source, která působí jako součást Hospodářské komory Rakouska, má aktuálně 373 členů a poskytuje podporu pro trh služeb v oblasti otevřených informačních technologií.

Rakouský historický kalendář Rakouský historický kalendář

Ukrajina přechází na otevřené elektronické zadávání zakázek

Ukrajina spustila nový systém pro zadávání veřejných zakázek. Prostřednictvím platformy ProZorro se zveřejňují všechny informace a dokumenty k zakázkám. Cílem je transparence, efektivita vynakládání veřejných prostředků, možnost účasti většího počtu uchazečů a prevence proti korupci.

V rámci pilotního provozu, který probíhal v roce 2015, bylo přes ProZorro zadáno více než 30 tisíc zakázek v objemu 6 miliard ukrajinských hřiven (v Kč je to zhruba stejná částka). Dosažené úspory činí 12–18 %, tedy přibližně půl miliardy hřiven. Software OpenProcurement, na němž ProZorro běží, je k dispozici na GitHubu pod Apache License.

„Protože jsme zatím nezměnili legislativu, musí provoz systému pro elektronicky zadávané zakázky ještě zůstat v režimu pilotního projektu. Doufáme, že budeme mít nový zákon připraven a schválen v příštím roce [2016], poté mohou být všechny státní zakázky zadávány elektronicky,“ říká mluvčí ukrajinské vlády.

Dashboard webového prostředí ProZorro (vizualizaci zajišťuje BI nástroj Qlik) Dashboard webového prostředí ProZorro (vizualizaci zajišťuje BI nástroj Qlik)

Ve stručnosti

  • Nizozemský parlament schválil dotaci půl milionu eur na podporu vývoje klíčových open-source bezpečnostních komponent, jako jsou OpenSSL nebo PolarSSL. V minulosti Nizozemsko podobně zaplatilo vývoj OpenVPN-NL, zesílené verze OpenVPN schválené pro práci s utajovanými informacemi.

  • Evropská komise začne auditovat open-source software, který se používá v orgánech EU. O přidělení milionu eur na tento proces rozhodl Evropský parlament už před rokem.

  • Britský Úřad pro národní statistiky doporučuje, aby se pro zpracování statistických průzkumů přešlo na italský otevřený nástroj ReGenesees. O tento nástroj už projevilo zájem 33 statistických úřadů z celého světa a několikrát byl úspěšně využit i přímo ve Spojeném království.

  • Francie vydala aktualizovaný seznam referenčního open-source softwaru. Přibyl v něm například systém Android a tři aplikace pro něj, dále databáze Apache Cassandra a MongoDB nebo šifrovací nástroj VeraCrypt, který se tam objevil jako ověřovaná náhrada staršího TrueCryptu.

  • Portugalský státní elektronický věstník Diário da República Eletrónico běží na otevřených komponentách – využívá aplikační server WildFly (JBoss) a portálový CMS Liferay (u nás ho využívá například Středočeský kraj).

  • Severní Irsko spouští portál pro otevřená data. Data poskytuje pod licencí Open Government Licence, kompatibilní s Creative Commons. Zatím je k dispozici 61 datových sad.

Diskuze (0) Nahoru