Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 12/2016: sdílení SW a dálkově ovládaní poslanci v Nizozemsku, projekt WiFi4EU, aplikace pro ojetá vozidla

Veřejná správa

Nizozemsko zvažuje sdílet veškerý software ve veřejné správě a tamní nově založená strana chce mít „dálkově ovládané poslance“. Rada ministrů schválila podporu veřejných bezplatných přístupových bodů WiFi. V Maďarsku si získala oblibu mobilní aplikace pro ojetá vozidla. 


Nizozemsko zvažuje sdílet veškerý software

Nizozemská vláda vytvořila dokument popisují vizi pro software ve veřejné správě. Podle této vize by se měl veškerý software, který si veřejná správa vyvíjí a nechává vyvíjet, sdílet pod svobodnými licencemi. Dolní sněmovna nizozemského parlamentu se navíc usnesla, že sdílení softwaru přináší řadu pozitiv, například otevřenost, efektivitu a informační bezpečnost.

Již v říjnu sněmovna vyzvala vládu, aby otevřené standardy byly pro státní správu povinné. Parlament dále žádá, aby vláda opět spustila centrum pro open source, aby mohla aktivně podporovat používání tohoto druhu softwaru.

Nizozemská strana chce „dálkově ovládané poslance“

Nizozemská politická strana GeenPeil, která nedávno vznikla na základě dřívějších občanských iniciativ (které se objevily okolo provokativního blogu GeenStijl), chce zavést nový přístup ke schvalování zákonů. Poslanci by měli být „dálkově ovládáni“ – strana plánuje dělat každý týden malá referenda a podle hlasování občanů by pak měli hlasovat i poslanci.

Strana tedy plánuje emulovat přímou demokracii v prostředí demokracie zastupitelské. Tento přístup může na jednu stranu přinést větší transparenci a zapojení veřejnosti, na druhou stranu má ale i určitá rizika.

Rozhodnutí přijímaná touto cestou budou ovládána aktivisty a radikály. Mohou, v dlouhodobém horizontu, vést k vysokým nákladům a velkým škodám pro celou společnost,“ říká například Piet Hein Donner, místopředseda Rady státu.

Ve stručnosti

  • Německé město Mnichov dokončilo zavedení otevřeného groupwarového řešení Kolab. Je v něm zřízeno přibližně 60 tisíc uživatelských účtů.

  • Evropský parlament v rámci rozpočtu EU na rok 2017 schválil využití částky 1,9 milionu eur na pokračování auditu významného svobodného softwaru (EU-FOSSA).

  • Italská agentura pro digitalizaci vyzvala k veřejnému připomínkování návrhu portálu státní správy.

  • Slovensko studuje nejlepší praxi při práci s elektronickými dokumenty. Již v listopadu vláda (prostřednictvím úřadu vicepremiéra pro investice a informatizaci) vyzvala k veřejnému připomínkování návrhu metodiky zaručené konverze dokumentů.

  • V Maďarsku si získala oblibu mobilní aplikace umožňující zjišťování informací o ojetých motorových vozidlech. Aplikace zobrazuje nejen vlastníka a počet ujetých kilometrů, ale také technické údaje a případně informace o vyhlášeném pátrání po vlastníkovi. Přes aplikaci lze vozidlo i přihlásit a zaplatit převodní poplatek.

  • Belgie přešla na elektronickou správu soudních dokumentů. Celkem byly spuštěny čtyři projekty (rozhodnutí, příjem dokumentů, vnitřní oběh dokumentů, přístup ke kriminálním záznamům ze soudů a věznic), mají výrazně snížit náklady na poštovné a urychlit práci.

  • Italské hlavní město Řím chce mít všechen nový software otevřený. Zároveň by se jím měly nahrazovat i dosavadní proprietární programy. Radní Flavia Marzano k tomu napsala, že „svobodný software může zaručit, že mají úřady plnou kontrolu nad rozhodnutími v ICT, která dělají. Navíc je to skvělý způsob, jak šířit znalosti a dovednosti.“

  • Slovinsko otevřelo svůj software pro analýzu výsledků voleb. Byl vyvinut neziskovou organizací Danes je nov dan (Dnes je nový den), která od firmy Google získala grant 300 tisíc eur na inovace v žurnalistice.

  • Bulharsko bude preferovat licenci EUPL pro všechny softwarové projekty ve státní správě. Bude ale možné používat i další licence schválené organizací OSI.

  • Rada (ministrů) schválila návrh Evropské komise na projekt WiFi4EU. Ten umožní orgánům veřejné správy čerpat dotace EU na zřizování veřejných bezplatných přístupových bodů WiFi tam, kde nejsou k dispozici. Zároveň se na půdě EU bude jednat o kmitočtovém spektru pro komunikační sítě páté generace.

  • Rumunsko vydalo příručku pro „chytrá města“ (Smart Cities). Ta shrnuje celosvětovou nejlepší praxi a vhodná řešení.

  • Itálie otevírá svůj systém FatturaPA pro elektronickou fakturaci. Lze ho využívat jak v rámci obchodních vztahů s veřejnou správou, tak i v soukromém sektoru.

  • Slovinsko spustilo nový portál pro otevřená data založený na CKAN a umožňující snadnou integraci do agregačního portálu Evropské unie.



Diskuze (0) Nahoru