Linux E X P R E S

Facebook

Veřejná správa 12/2020: hodnoty a strategie open source, školní informační systém

Veřejná správa

Evropská komise nechala vytvořit studii o hodnotách open source, představila také strategii pro roky 2020 – 2023. Nejstarší gymnázium na světě vyvinulo otevřený školní informační systém.


Studie Evropské komise o hodnotách open source

Evropská komise zveřejnila předběžné výsledky studie zaměřené na zjištění, co jsou hlavní hodnoty open source. Studii provedlo konsorcium organizací Fraunhofer ISI a OpenForum Europe, první výsledky byly prezentovány na virtuální konferenci 5. listopadu – prezentace je veřejně dispozici.

Ukázka z prezentace k výsledkům studie Ukázka z prezentace k výsledkům studie

Studie vychází z informací od téměř 700 tisíc organizací, z ekonomických dat (z OECD, Eurostatu, EPO atd.) a z dat v projektech na GitHubu, kterých se účastní více než 260 tisíc evropských přispěvatelů. Studie zjistila, že největší výhody open source nemusejí být nutně spjaty s úsporou nákladů. Na prvních místech jsou totiž hodnoty jako otevřené standardy a interoperabilita, nezávislost na proprietárních dodavatelích nebo snadný přístup ke zdrojovým kódům.

Zajímavým zjištěním je, že do zdrojových kódů softwaru přispívají především malé a střední firmy. Více než 75 % přispívajících firem má méně než 100 zaměstnanců. Dotazované firmy ovšem také poukazovaly na finanční náklady open source, například na vysokou cenu práce odborníků.

Nejstarší gymnázium vyvinulo otevřený školní informační systém

Katharineum v německém Lübecku je nejstarší gymnázium na světě, jeho historie započala již v roce 1531. Na tomto gymnáziu vyvinuli školní informační systém AlekSIS a poskytli ho pod licencí EUPL, takže ho může – po případném přizpůsobení, překladu uživatelského rozhraní atd. – využít kterákoli škola.

Systém poskytuje širokou škálu funkcí pro školní prostředí, například rozvrhy hodit, suplování, třídní knihy, osobní poznámky, domácí úkoly, školní knihovnu apod. Lze ho rozšiřovat přidávání dalších aplikací vytvořených na jeho platformě, využívající jazyk Python a framework Django. Systém podporuje integraci s LDAP a dalšími technologiemi.

Při vývoji systému se hledělo nejen na funkce a uživatelskou přívětivost, ale také na snadnou možnost využít ho jako výukovou pomůcku – přímo v rámci výuky lze pro něj vyvíjet aplikace s novými funkcemi.

Ve stručnosti

  • Evropská komise schválila novou strategii pro open source pro roky 2020 až 2023. Na základě šesti principů (myslet otevřeně, transformovat, sdílet…) obsahuje i konkrétní akce, které by se měly využívat k dosažení cílů strategie. Patří mezi ně například rozšiřování softwarového repozitáře, revize praxe při distribuci softwaru, integrace open source do řízení vnitřního IT nebo zajišťování bezpečnosti OSS.

  • Belgie ušetřila 85 % práce na vývoji trasovací aplikace tím, že jako základ využila německou aplikaci CoronaWarnApp, jejíž kód je k dispozici pod licencí Apache a úspěšně prošel auditem.

  • V Norsku využili zdrojové kódy staršího britského nástroje FixMyStreet k vytvoření systému pro řešení problémů ve veřejném prostoru. Norský systém FiksGataMi využívá mapové prostředí OpenStreetMap a za 10 let jeho provozu přes něj více než 31 tisíc uživatelů nahlásilo více než 66 tisíc problémů.

  • Otevřený webový systém OS2kitos pro komunální samosprávy používá již zhruba 80 % dánských měst. Umožňuje udržet přehled nad oblastí IT, veřejnými zakázkami, problematikou GDPR atd. Zkušenosti z měst ale ukazují, že zdaleka nestačí systém pouze nasadit, je potřeba vše důkladně propojit s vnitřními procesy úřadu.

  • Švédská asociace obcí a regionů připravila školení pro využití umělé inteligence ve veřejném sektoru. Cílem je ukázat možnosti například pro řešení demografických změn, kvality výuky ve školách apod.

  • V Dánsku vyvinuli nástroj Datatidy, který je určen pro podporu spolupráce v rámci veřejného sektoru. Umožňuje například sběr datových sad nebo přípravu geodat pro vizualizaci v mapě.

  • Německé univerzity vyzývají vládu, aby více podporovala open source. Například by měla otevřenost stanovit jako důležité kritérium u veřejných zakázek, podporovat komunity ve vzdělávacích institucích nebo zajistit finanční podporu pro soustavné zlepšování otevřených platforem.



Diskuze (0) Nahoru