Co se děje ve světě Linuxu a open source
Cinnamon – Oldschoolová odnož GNOME Shellu
Nedávno přišla distribuce Linux Mint 12 se souborem rozšíření, která dovolují používat GNOME Shell podobným způsobem jako GNOME Panel. Upravování rozhraní pomocí rozšíření má však svoje limity. Proto se Clement Lefebvre, zakladatel Linux Mintu, pustil do tvorby vlastní odnože GNOME Shellu zvané Cinnamon (česky skořice). Cíl je jasný: Vytvořit rozhraní blízké starému dobrému GNOME Panelu na základě moderních a aktuálních technologií (GNOME 3). Podle článku na WebUpd8.org by neměla chybět například klasická oznamovací oblast, možnost změnit pozici panelu či nastavit jeho automatické skrývání. Vývoj Cinnamonu je na samém počátku, ale aktuální zdrojové kódy jsou samozřejmě dostupné a už teď se ho můžete pokusit rozběhat. Ostatní si můžete níže prohlédnout aspoň první screenshot. Doufejme, že se vývoj rychle rozběhne a Cinnamon vydrží.
Cinnamon se už dnes hodně podobá GNOME Panelu
Z Ubuntu zmizí „originální“ Java – nahradí ji OpenJDK
Uživatelé Ubuntu a Javy od Sunu (respektive Oraclu) se musí připravit na menší nepříjemnost. Tato „originální“ Java musí zmizet z repozitářů, protože Canonicalu vypršela smlouva, která mu umožňovala ji šířit. Konkrétně se to týká verzí Ubuntu 10.04, 10.10 a 11.04. V repozitářích nejnovějšího Ubuntu 11.10 už není Java od Oraclu obsažena od začátku. Odebrání z repozitářů by nebyl až takový problém. Co je horší – Java pomocí aktualizace zmizí i z počítačů, kde už je nainstalována. Canonical tento kontroverzní krok obhajuje starostí o bezpečnost uživatelů. Poslední verze obsažená v repozitáři má prý bezpečnostní chyby a už by se neaktualizovala, což by pro uživatele představovalo riziko. Pokud se vás tato akce týká, máte dvě možnosti: Stáhnout si Javu přímo od Oraclu, nebo si z repozitářů nainstalovat její otevřenou implementaci OpenJDK.
Novinky ze světa softwaru
Mozilla Firefox a Thunderbird 9
Devátá verze prohlížeče Mozilla Firefox se chlubí hlavně vylepšeným zpracováváním JavaScriptu, které by oproti minulé verzi mělo být rychlejší až o 30 %. Obligátní už jsou opravy chyb a vylepšení podpory nových webových technologií. Nejzajímavější novinkou Firefoxu 9 je tak příchod verze optimalizované pro tablety s Androidem. Uživatelské rozhraní vypadá povedeně, dojem však kazí ne úplně plynulé scrollování, jak se můžete sami podívat na oficiálním propagačním videu.
Od změny cyklu vydávání nových verzí Firefox přichází v tandemu s poštovním klientem Thunderbird. Jelikož Thunderbird používá stejné jádro, ono zrychlení by se mělo projevit i zde. Jinak devítka přináší možnost měnit vzhled oken vytváření e-mailu a adresáře kontaktů. O to se stejně jako ve Firefoxu starají takzvaná Personas. Zmíněníhodné je ještě vylepšené procházení příloh s pomocí klávesnice.
Mozilla se navíc může radovat z prodloužení smlouvy s Googlem. Ten jí za to, že Google bude přednastavený jako výchozí vyhledávač, ročně zaplatí tři sta miliónů dolarů. Dosud to přitom bylo „jen“ sto miliónů. Za takový nárůst zřejmě může Microsoft, který se snažil, aby se ve Firefoxu objevil jeho vyhledávač Bing a vytlačil tak cenu nahoru.
Vzhledem k několika závažným chybám vyšlo 21. prosince opravné vydání 9.0.1.
Ubuntu Tweak 0.6 podporuje Unity
Po dlouhé době vyšla nová verze oblíbeného nastavovacího nástroje Ubuntu Tweak. Přináší mnoho novinek v čele s podporou rozhraní Unity, respektive podporou úprav různých novinek, které Unity přineslo. Ubuntu Tweak vás přivítá novým vzhledem, které se inspiruje vzhledem nastavení systému v GNOME 3. Přibyla karta Overview, kde naleznete základní informace o počítači a systému. Nový je také Janitor alias údržbář, který se dokáže postarat o smazání nepotřebných balíčků, starých kernelů či vyrovnávací paměti a uvolní tak místo na disku. Janitor toho zatím bohužel moc neumí, třeba takový BleachBit dokáže najít mnohem víc haraburdí. Vzadu se schovává nenápadná, ale do budoucna velmi nadějná funkce – podpora pluginů. To znamená, že kdokoliv může napsat doplněk a kdokoliv si ho může do Ubuntu Tweaku jednoduše přidat. Potěší také zálohování zdrojů softwaru (soubor sources.list). Nový Ubuntu Tweak se povedl, o dalších z hromady novinek si můžete podrobně přečíst na blogu autora.
Ubuntu Tweak 0.6 – informace o počítači a systému
Google Chrome 16: Uživatelské profily
Prohlížeč Google Chrome už umí synchronizovat kdeco. Od záložek, přes hesla, až třeba po nastavení prohlížeče a rozšíření. Pokud se však u prohlížeče střídá vícero uživatelů, není tato funkce dost dobře využitelná. To se mění s nově vydanou šestnáctou verzí, která podporuje uživatelské profily. V nastavení můžete přidat několik profilů (účty Google), mezi kterými lze posléze rychle přepínat přes tlačítko na panelu s kartami. Přepínání mezi profily však není nijak chráněné (např. heslem), takže ostatním uživatelům musíte důvěřovat. Více o novém Chromu píše Zdeněk Večeřa.
Google Chrome 16 – přepínání uživatelských profilů
Linux Deepin Software Center
Že jste o distribuci Linux Deepin ještě neslyšeli? Není divu, tato distribuce založená na Ubuntu cílí hlavně na čínské uživatele. Portál OMG!Ubuntu! ji prozkoumal a upozornil na jeden pozoruhodný fakt – Deepin obsahuje vlastní povedený správce softwaru. Pestrobarevný design nemusí sednout každému, ale uživatelská přívětivost je zjevně na vysoké úrovni. Podle mnohých komentářů dokonce předčí Centrum softwaru pro Ubuntu. Většina akcí je dostupná na dvě tři kliknutí a procházení nabídek je svižné. Díky zájmu o Linux Deepin Software Centre si jej časem budete moci vyzkoušet i v Ubuntu.
Jednou větou
Ze světa hudebních přehrávačů: Amarok v nové verzi 2.5 přidává možnost nakupovat v Amazon MP3 Store. Nightingale je fork Songbirdu, který už pro Linux oficiální cestou nevychází. Nuvola Player (dříve Google Music Frame) přichází v první stabilní verzi 1.0. Vyšla nová verze frameworku Qt 4.8. Centrum softwaru pro Ubuntu nově umožňuje platit přes PayPal. Nadace Apache, která má pod křídly OpenOffice.org, žádá komunitu o spolupráci. Google vydal Android 4.0 Ice Cream Sandwich pro svůj smartphone Nexus S. Nový Android Market 3.4.4 by měl být výrazně rychlejší. Klient synchronizační služby Dropbox pro Android dostal nové rozhraní. CoreBreach – netradiční závodní hra pro Linux za sedm dolarů. Osmé kolo akce Humble Bundle (hry za libovolnou cenu) vydělalo přes dva miliony dolarů a stalo se tak nejúspěšnějším v historii. Na Fedora.cz najdete videozáznamy přednášek z Fedora 16 release party.