Linux E X P R E S

Facebook

XBMC 12 a Half-Life pro Linux

dvatydny.gif

XBMC 12 Frodo. Firefox OS startuje, ukázal první telefony pro vývojáře. Raspberry Pi A – levnější a méně žravé. Ubuntu chystá integraci dalších webových zdrojů. Další hry pro Linux nejen od Studia Valve.


XBMC 12 Frodo

Svobodné multimediální centrum XBMC přichází s dvanáctou verzí zvanou Frodo. Mezi hlavní novinky patří podpora minipočítače Raspberry Pi a zařízení s Androidem.

XBMC na Raspberry Pi běží už nějaký čas, ale až nyní se dočkalo oficiální podpory. I když i ta je vlastně nepřímá – XBMC pouze odkazuje na odvozené projekty OpenELEC, Raspbmc a XBian, které jsou pro Raspberry Pi optimalizovány a přináší tak lepší funkčnost než základní verze. Tato kombinace si bez problémů poradí s videem o rozlišení 720p a většinou také 1080p, pokud nemá velmi vysoký datový tok.

OpenELEC – XBMC optimalizované pro Raspberry Pi OpenELEC – XBMC optimalizované pro Raspberry Pi

V podpoře Androidu vidí vývojáři projektu budoucnost, ale v současné době je pouze částečná. K dispozici je APK balíček, ale rozhodně ho nerozběhnete na všech zařízeních. XBMC je docela komplikovaná a náročná věc, která vyžaduje optimalizaci pro jednotlivá zařízení. Pokud ale máte alespoň dvoujádrový procesor, multimediální centrum dost možná rozběhnete.

Frodo dále například přidává podporu technologií Live TV, PVR a Hi10P a vylepšuje podporu AirPlay, UPnP či ovladače Xboxu 360. Videa nově můžete označovat štítky a filtrovat je podle různých kritérií.

XBMC 12 – pokročilé filtrování videí XBMC 12 – pokročilé filtrování videí

Firefox OS startuje, ukázal první telefony pro vývojáře

Mozilla představila první telefony, na kterých poběží operační systém Firefox OS. Ten staví na Linuxu a od konkurence se odlišuje především tím, že je celý postaven na webových technologiích. To samé se očekává od aplikací. Již z toho vyplývá, že asi těžko bude konkurovat Androidu nebo třeba iOS. O to se Firefox OS ani nesnaží, chtěl by zaujmout spíše levnými telefony pro méně náročné uživatele, kteří už ale vyžadují připojení k Internetu. Logickým teritoriem pro Firefox OS tedy budou také rozvojové trhy.

Ale nyní již k samotným zařízením. Pro Mozillu je vyrobila společnost GeeksPhone ve spolupráci s mobilním operátorem Telefónica. Nižší model Keon nabídne jednojádrový Snapdragon S1 a tří a půl palcový displej, vyšší mode Peak potom dvoujádrový procesor Snapdragon S4 s displejem o úhlopříčce 4,3 palce.

Firefox OS Firefox OS

Telefony budou dostupné v únoru za nespecifikovanou cenu a určené jsou především vývojářům, aby si nový systém osahali a pustili se do tvorby aplikací. Zda se tyto modely dostanou i do standardního prodeje, není jasno. Na zařízeních pro široké komerční nasazení už Mozilla spolupracuje také s čínským ZTE, které by tímto partnerstvím chtělo snížit závislost na Googlu a jeho Androidu.

Raspberry Pi A – levnější a méně žravé

Minipočítač Raspberry Pi byl původně plánován ve dvou verzích, modelu A za 25 dolarů a modelu B za 35 dolarů. Zatímco „béčko“ už je v prodeji téměř rok, na levnější verzi A došlo až nyní. V současné době ji pro Evropu nabízejí obchody RS Components a Premier Farnell.

Nižší cena s sebou samozřejmě nese pár kompromisů. Model A má oproti mladšímu bratříčkovi poloviční operační paměť (256 MB), pouze jeden USB port a ethernetový port chybí úplně. Na druhou stranu se ale může pochlubit třetinovou spotřebou elektrické energie a vystačí mu téměř neuvěřitelných cca 1,5 wattu. „Áčko“ je tedy mnohem vhodnější pro účely, kdy je Raspberry Pi napájeno pouze baterií nebo solárním panelem.

Raspberry Pi, model A Raspberry Pi, model A

Raspberry Pi se zatím prodalo kolem miliónu kusů, které nejčastěji zaujaly místo jako domácí servery, multimediální centra a výukové pomůcky. Google například nedávno daroval patnáct tisíc kusů britským školám.

Ubuntu chystá integraci dalších webových zdrojů

Jarní vydání Ubuntu 13.04 pomalu získává obrysy, tak se podívejme na pár novinek, na které se uživatelé mohou těšit.

Aktuální Ubuntu bylo poměrně dost kritizováno za to, že při vyhledávání v nabídce dash prohledává i webové zdroje třetích stran. Canonical ale razí svoji cestu a v nadcházejícím vydání ještě přidá řadu dalších zdrojů, takže by jich včetně těch lokálních měla být zhruba stovka. Z novinek zmiňme například Wikipedii, Google Zprávy, IMDb či hudební službu Grooveshark. Možná tušíte, že prohledávání desítek zdrojů by bylo náročné a zdlouhavé, proto vývojáři připravili vyhledávací engine, který by měl sám určit kde hledat, aby uživatel dostal relevantní výsledky. Stále tu samozřejmě bude možnost prohledávání webových zdrojů deaktivovat.

Raring Ringtail dále chystá například přehlednějšího Správce aktualizací a dva nové indikátory. Jeden se bude starat o Bluetooth a nahradí starší indikátor, který pocházel ještě z GNOME 2. Další už bude originálnější, půjde o „Synchronizační menu“. V základu z něj budete moci ovládat úložiště Ubuntu One, ale nic nebrání tomu, aby ho využili také další nástroje jako třeba Dropbox.

Ubuntu 13.04 – přehlednější správce aktualizací Ubuntu 13.04 – přehlednější správce aktualizací

Herní koutek

Studio Valve vydalo další své hry pro Linux – tentokrát došlo na klasiky Half-Life a od něj odvozený Counter-Strike 1.6, které snad netřeba představovat. Že jsou to skoro patnáct let staré hry? To ano, graficky zaostávají, nicméně hratelností patří mezi ty nejlepší a mnoho hráčů na ně ani dnes nedá dopustit. Obě hry jsou na Steamu dostupné prozatím v betaverzi (proto u nich ještě nenajdete ikonu tučňáka). Brzy by na Linux měly přijít další hry od Valve, například novější Portal a Left 4 Dead 2.

Eugen Systems na Linux portují svoji rok starou real-time strategii Wargame: European Escalation. Příběh se odehrává v druhé polovině studené války a staví proti sobě stojí státy NATO a Varšavské smlouvy (včetně Československa). Wargame už prochází interním betatestováním, takže se vydání snad dočkáme v řádu několika týdnů.

Oblíbená free-to-play multiplayerovka Heroes of Newerth stavící na konceptu DotA se dočkala nové verze 3.0, která přináší dlouhou řadu novinek. Mnohé textury byly předělány do vyšší kvality, což se týká hlavně třicítky hrdinů. Dvanáct hrdinů navíc nově umí ovládat umělá inteligence a v budoucnu by měli přibýt další. Významných změn se dočkala také organizační stránka hry, pouze ve zkratce: Přepracované notifikace, seznam přátel, chat i obrazovka vytváření hry.



Diskuze (0) Nahoru