Linux E X P R E S

Facebook

Xfce 4.14 oficiálně vydáno

cavt49f5d18f6cf26.png

Na novou verzi Xfce jsme si museli počkat více než 4 roky, což je historicky největší rozestup mezi verzemi Xfce, ale přesto jsme se dočkali. Xfce 4.14 vyšlo včera se všemi novinkami ve stabilní verzi.


Xfce 4.14 je nejnovější stabilní verze tohoto lehkého desktopového prostředí a má všechny základní komponenty portované do GTK3, novinkou je také podpora introspekce GObject a vše ostatní jsou jen vylepšení a opravy chyb.

Teď se pojďme podívat na novinky trochu konkrétněji. Správce oken xfwm4 nyní podporuje Vsync, pracuje lépe s monitory využívající HIDPI a používá XInput2. Také se může pochlubit lepší integrací s proprietárními ovladači Nvidia a novým motivem.Pro nástroj panelu Xfce je k dispozici vylepšený plugin pro seznam úkolů, nyní podporuje indikátor skupin oken. Tím se spojí nové nastavení velikosti ikon panelu a nový výchozí formát hodin.

Xfce4-session manažer relací, nyní umožňuje uživatelům přidávat a upravovat položky autostartu, odstraňuje tlačítko „přepnout uživatele“' v dialogu odhlášení, a selektor relací těží z několika dalších užitečných vylepšení. Správce souborů Thunar se může pochlubit přepracovanou cestou souborů, podporou větších miniatur souborů/složek a vylepšenou navigací pomocí klávesnice. Xfce 4.14 také poprvé obsahuje nativní spořič obrazovky ve tvaru xfce4-screensaver.

Mezi další významné změny a funkce v Xfce 4.14 patří:

  • Skrytá podpora škálování zobrazení RandR
  • Plugin pro baterii může zobrazovat zbývající čas, nebo %
  • Režim „Nerušit“
  • Nový plugin panelu „Zmeškaná oznámení“
  • Možnost nastavení tapety na plochu z prohlížeče obrázků Ristretto
  • Vylepšený nástroj pro snímání obrazovky, včetně nahrávání imgur
  • Podpora MPRIS2 v zásuvném modulu pro panel PulseAudio

Závěrem

Přesto, že jsme se významnějších novinek nedočkali, tak nová verze stojí za to, protože se většina věcí odehrála v pozadí, kde si jich uživatel nevšimne. Celkově tato verze nabízí z hlediska použitých technologií krok do předu a najdeme v ní spoustu menších vylepšení, které se vám určitě budou líbit a časem na ně nedáte dopustit. Kompletní seznam změn tohoto vydání najdete na wiki Xfce.

    Diskuze (0) Nahoru