Linux E X P R E S

Facebook

Zveřejněn program konferencí LinuxDays, openSUSE Conference a Gentoo Miniconf

linuxdays.png

Konference LinuxDays, openSUSE Conference (spolu se SUSE Labs) a Gentoo Miniconf se budou konat 20. až 21. respektive až 23. října v Praze. Nyní byl zveřejněn jejich program.


V sobotu 20. října 2012 návštěvníky konferencí v pražských Dejvicích v budově Fakulty informačních technologií a Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze přivítá společná keynote Agustina Benita Bethencourta. Následovat budou celkem čtyři tracky přednášek:

Track openSUSE Conference bude obsahovat anglické přednášky zaměřené nejen na openSUSE. Můžete očekávat například Michaela Meekse, který představí novinky v LibreOffice 3.6. Klaas Freitag poví něco ze zákulisí vývoje služby ownCloud. Těšit se můžete i na povídání o Waylandu od Egberta Eicha.

openSUSE Conference

Samozřejmě nebudou chybět ani převážně české přednášky v tracku LinuxDays. Začne Tomáš Chvátal s přednáškou Pokud se to hýbe, zkompiluj to, která by měla nalákat návštěvníky na Gentoo track, setkáte se zde ale i s Michalem Čihařem, který představí svůj webový nový nástroj pro překládání softwaru Weblate, nebo s Jiřím Eischmannem a Jaroslavem Řezníkem z Red Hatu, kteří představí možnosti přispívání do distribuce Fedora.

LinuxDays

Nebude samozřejmě chybět ani track Gentoo Miniconf, který začne přednáškou Fabiana Groffena a Robina H. Johnsona o tom, jak funguje vedení distribuce. Dopoledne bude track spíše přednáškový, po obědě se střídají workshopy a diskuze, těšit se můžete například na workshop o projektu Gentoo Prefix.

Zatím neoznámenou novinkou je zařazení speciálního sobotního tracku Future media, který bude zaměřen spíše na témata nepřímo související s Linuxem, jako například využití open-source softwaru a open hardwaru při humanitární pomoci, nebo jak je důležité vlastnit dráty po kterých máte zpřístupněn internet.

Future Media

Kromě těchto tracků budou k dispozici ještě dvě speciální místnosti pouze na workshopy, jedna z nich je věnována workshopům v češtině zaměřeným na grafiku – počínaje GIMPem přes Inkscape a Scribus až ke 3D tisku na tiskárně RepRap. Ve vedlejší místnosti se budete moci naučit například, jak se balí balíčky pro openSUSE. Kromě toho se můžete zúčastnit půldenního setkání českých (a eventuálně slovenských) překladatelů open-source softwaru.

FIT ČVUT FIT ČVUT

V neděli 21. října se na stejném místě opět setkáme hned se dvěma tracky openSUSE Conference, pokračujícími z našlápnuté soboty. Sam Aaron, který v sobotu večer na afterparty předvede živé programování hudby vysvětlí, jak se to dělá. Zajímavá bude ale jistě i přednáška Libora Pecháčka o tom, jak dostat software z komunitní do korporátní sféry. Jeden z tracků nakonec ovládnou lightning talks.

Pokračovat bude samozřejmě i track LinuxDays, který nabídne další české přednášky. Předseda občanského sdružení Ubuntu Česká republika Vojtěch Trefný návštěvníkům představí nástroj pro vývoj projektů Launchpad, šéfredaktor serveru Root Petr Krčmář představí novinky v Debianu Wheezy a později vyzpovídá Tomáše Matějíčka o návratu oblíbené distribuce Slax mezi živé projekty.

Gentoo Miniconf Gentoo Miniconf

Nezastaví se ani Gentoo Miniconf, kde hned druhou přednáškou o 3D hrách v Gentoo a Linuxu všeobecně jistě zaujme posluchače David Heidelberger. Před obědem proběhne přednáško o SHA1 a OpenPGP/GnuPG, hned po obědě na ni naváže podepisovací happening, nebudou se rozdávat autogramy přednášejících, ale návštěvníci konference si budou moci navzájem podepsat své veřejné klíče. Následovat budou přednášky o vývoji a testování Gentoo.

Opět se můžete těšit na dvě místnosti pro workshopy, kde se seznámíte s projektem Bitcoin, nebo si na vlastní kůži vyzkoušíte možnost přispět do open-source projektu. Završením nedělních workshopů bude openSUSE Jeopardy (Riskuj). Po sobotním setkání českých překladatelů následuje v neděli setkání tvůrců dokumentace.

V pondělí 22. a v úterý 23. října následují tracky openSUSE Conference a SUSE Labs v nedaleké Masarykově koleji. Na plánu jsou především přednášky pro vývojáře openSUSE, ačkoli zapálený fanoušek chameleona si také něco zajímavého najde, obyčejní uživatelé si přijdou na své spíše o víkendu.

Kompletní program naleznete na společné stránce konference, nezapomeňte se registrovat.

Diskuze (3) Nahoru