Linux E X P R E S

Facebook

První pražská Fedora Release Party: Byl to úspěch, přišlo víc lidí než na Ubuntu

fedora_logo.jpg

Fedora Release Party se konala v Brně už potřetí. Letos ale poprvé přibyly Praha a Košice. Na pražské akci jsme byli a položili jsme několik otázek Jirkovi Eischmannovi, komunitnímu manažerovi v Red Hatu.


S akcemi na oslavu vydání nové verze distribuce (či jiného softwaru) jako by se u nás poslední dobou roztrhl pytel. Oslavujeme nové verze Ubuntu, Fedory, openSUSE... Poslední akcí byla Ubuntu 12.04 Release Party v Praze, která naznačila, že už toho návštěvníci možná mají dost. Opak je však pravdou, „fedorácká“ akce v Brně se vyvedla i přes špatné načasování a do Prahy přišlo o trošku více návštěvníků než na Ubuntu, které mělo Release Party před měsícem.

Fedora 17 Release Party v Brně Fedora 17 Release Party v Brně

Pražská Fedora Release Party se konala v sobotu 16. června ve školicím centru Silicon Hill na Strahově, stejně jako konkurenční akce. Na rozdíl od ní začala prozřetelně až odpoledne, ve tři hodiny.

Minikonferenci otevřel Jiří Eischmann svou přednáškou o novinkách v GNOME 3.4 a náhledem na GNOME 3.6. O novinkách si můžete přečíst v Jirkově článku GNOME 3.4: Čas zlepšováků zde na LinuxEXPRESu.

Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin

Následovala přednáška Martina Holce o Fedora Test Days, tedy o testovacích dnech Fedory. Tyto dny předcházejí vydání stabilní verze distribuce. Komunita a uživatelé Fedory testují následující verzi distribuce a hromadně konzultují chyby na IRC a na wiki. Každý Test Day je zaměřený na konkrétní část Fedory, například na GNOME Shell a jeho rozšíření nebo na virtualizaci.

Po Martinovi nastoupil Pavel Šimerda, který se věnoval standardně IPv6, konkrétně jeho podpoře v NetworkManageru, která není tak dobrá, jak by se mohlo zdát.

V Brně rozdávali i párky v rohlíku, protože kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle V Brně rozdávali i párky v rohlíku, protože kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle

Jaroslav Řezník představil kancelářský balík Calligra (bývalý KOffice). Kromě rozhraní uzpůsobeného širokoúhlým obrazovkám oplývá například velmi dobrou podporou formátů Microsoft Office, protože jeho základ je použitý v aplikacích na některých Nokiích a právě Nokia v dřívějších dobách vývoj podpory pro tyto formáty finančně podporovala. Zajímavostí je, že Calligra je asi jediný software, který plně podporuje standard OpenDocument; LibreOffice a Apache OpenOffice ho totiž implementují dost „po svém“.

Petr Kovář představil možnosti a způsoby lokalizace Fedory do češtiny, ať už pomocí webové aplikace Transifex, nebo lokálně pomocí různých desktopových programů.

Poslední přednášku měl Ondřej Vašík, který představil možná kontroverzní novinku ve Fedoře 17, sloučení adresářů /bin, a /usr/bin a dalších. Kromě toho také promluvil o dalších novinkách. O všech novinkách ve Fedoře 17 se dočtete v článku Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav zde na LinuxEXPRESu.

Návštěvníci akce se mohli zúčastnit znalostního kvízu a získat zajímavé ceny. Vítěz si odnesl červený klobouk, typický pro firmu Red Hat.

Rozhovor s Jiřím Eischmannem

Pokolikáté akci pořádáte?

Potřetí, poprvé to byla Fedora 15 před rokem pouze v Brně, minule to také bylo jenom v Brně – Fedora 16 – a teď jsme to pořádali 12. 6. v Brně, 14. 6. v Košicích a 16. 6. v Praze.

Jak bys srovnal jednotlivé ročníky z hlediska zájmu?

Jediné, co mohu srovnat, je počet lidí, kteří přišli. Z tohoto hlediska byla první Release Party asi stejná jako teď. Nejvíce lidí bylo minule, kdy se jich sešlo asi 130, z toho takových sedmdesát bylo „neredhaťáků“.

Letos počet lidí v Brně trošku klesl, protože jsme se zrovna trefili do termínu, kdy byl fotbal, ne jen datově, ale i časově, začínali jsme v šest hodin odpoledne, když zrovna začínal zápas proti Řecku, takže těch lidí se sešlo osmdesát až sto, těžko odhadnout, a lidí z venku mohlo být takových čtyřicet.

A když srovnáš města...

V Brně nám pomáhají „redhaťáci“, ale i bez nich je to asi nejsilnější. V Košicích přišlo asi třicet až čtyřicet návštěvníků, tam zase byl problém v tom, že jsme začínali už ve dvě hodiny odpoledne, kvůli otevírací době knihovny, kde se to konalo, a ve všední den, takže hodně lidí, kteří pracují, to nestíhali. Navíc už byl konec semestru a hodně studentů bylo pryč, což je hodně důležitý faktor, protože třeba i v Brně to hrálo svou roli.

Minulý rok to bylo ještě v rámci semestru. Tady v Praze, potom co na Ubuntu Release Party přišlo necelých dvacet lidí, jsme si říkali, že cokoli nad dvacet lidí bude úspěch, a když jsme to dnes (v den pořádání akce, pozn. red.) počítali, tak i s námi dorazilo asi třicet lidí, dá se tedy říct, že to byl úspěch, víc, než jsme čekali.

Plánujete tedy akci u příležitosti vydání Fedory 18 pořádat opět ve více městech?

Teď to bylo brané jako takový test, jestli se to osvědčí, jak jsem říkal, ani jedno z těch měst vyloženě nezklamalo, takže uvidíme. V Brně to bude každopádně, jako každého půl roku, a hodně bude záležet na souhře ostatních akcí kolem toho, ono to je docela organizačně časově náročné, já jsem třeba kvůli tomu doteď nacestoval za poslední čtyři nebo pět dní asi dvanáct set kilometrů, osobně už toho mám taky dost, takže uvidíme.

Možná zkusíme ještě nějaké jiné město, ale spíš bych to viděl na Prahu a Brno, s tím, že v Košicích uvidíme, jaký bude zájem. Rozdíl mezi Prahou, Brnem a Košicemi je v tom, že v Praze a v Brně to organizujeme především my, do Košic jsme vždy pozvaní místním sdružením IEEE, které tu akci lokálně nejen organizuje, ale i sponzoruje. Takže bude záležet i částečně na nich.

Nápad pořádat akci i v Košicích je tedy jejich, nebo váš?

Přišli s tím oni, my jsme to nijak v Košicích neplánovali, už kvůli tomu, že jsou z Brna docela daleko. Dělali jsme odpoledne s Red Hatem v Bratislavě, napsal jsem o tom článek na blog, přečetl si ho jeden člověk z Košic a napsali mi, jestli bychom něco takového nechtěli udělat u nich, že by o to měli enormní zájem. Tak jsme se domluvili, tenkrát jsme tam jeli, bylo to v březnu, dělat odpoledne s Red Hatem, jeden den jsme to udělali po cestě v Žilině, druhý den v Košicích a především v těch Košicích nás hodně překvapila úroveň organizace a propagace i to, že na tu akci přišlo poprvé přes sto lidí. Takže na základě toho, i když už jsme měli naplánovány dvě Release Party v Praze a Brně, jsme k tomu přidali ještě akci v Košicích.

Jiří Eischmann je dlouholetým autorem LinuxEXPRESu, komunitní manažer v Red Hatu, Fedora Ambassador pro Českou republiku a člen GNOME Foundation.

Diskuze (12) Nahoru