Linux E X P R E S

Facebook

Reportáž z konference Openmobility 2012: Odpoledne

om.png

V sobotu 21. dubna 2012 proběhl v Praze v prostorách MFF UK třetí ročník konference Openmobility zaměřené na open-source hardware a svobodné mobilní platformy. Toto je pokračování reportáže z této akce.


První část reportáže najdete v článku Reportáž z konference Openmobility 2012: Dopoledne.

Odpoledne

Lukáš Hejkal (v popředí): Introduction of CuBox, Raspberry Pi and BeagleBone Lukáš Hejkal (v popředí): Introduction of CuBox, Raspberry Pi and BeagleBone

Po obědě následovala přednáška Lukáše Hejkala, který představil a srovnal CuBox, Raspberry Pi a BeagleBone. Vzhledem k opožděné expedici Raspberry Pi mohl Lukáš ukázat návštěvníkům pouze CuBox a BeagleBone, což je sice škoda, ale přednášce to na zajímavosti určitě neubralo.

CuBox zepředu CuBox zepředu

CuBox zezadu CuBox zezadu

BeagleBone v pouzdře vytištěném přímo na místě 3D tiskárnou BeagleBone v pouzdře vytištěném přímo na místě 3D tiskárnou

Souběžně s představováním malých počítačů probíhaly ve vedlejší místnosti tzv. Asus Eee Note. David, stejně jako další, mluvil česky, protože v sále mu všichni rozuměli.

Asus Eee Note zobrazený na projektoru, aby ho všichni v sále viděli Asus Eee Note zobrazený na projektoru, aby ho všichni v sále viděli

Po Lukášovi nastoupil před návštěvníky Radek Polák, který předváděl platformu QtMoko. Po Radkovi ukázal Jozef Mlích návštěvníkům aplikace, které napsal pro Nokiu N9.

Radek Polák Radek Polák

Druhou odpolední přednášku v hlavním sále neměl Josef Průša o ničem jiném než o 3D tiskárně RepRap. Pokud jste byli na letošním InstallFestu, v zásadě jste se nic nového nedozvěděli, mnoho návštěvníků konference Openmobility tam ale nebylo. 3D tiskárna vzbudila, jak bývá jejím zvykem, veliký zájem, a tak o dotazy nebyla nouze.

Josef Průša: RepRap 3D printer Josef Průša: RepRap 3D printer

Souběžně přednášel Pavel Šimerda o D-Busu Souběžně přednášel Pavel Šimerda o D-Busu

Po přednášce o 3D tiskárně následoval ve vedlejší místnosti workshop Marka Žehry na téma „od návrhu objektu až po jeho finální výtisk“, dotazy návštěvníků na Pepu ale pokračovaly i tam, a tak se Marek dostal ke slovu až v polovině vyhrazeného času. Návštěvníkům ukázal modelování objektu pomocí programu OpenSCAD, jeho nařezání v programu Slic3r a následně pouze popsal rozhraní tiskárny Printrun, protože na samotný tisk už bohužel nezbyl čas. Na chodbě ale po celou dobu konání konference tisk probíhal, takže návštěvníci jej viděli už před workshopem a před přednáškou.

Mechanické srdce vytištěné na 3D tiskárně Mechanické srdce vytištěné na 3D tiskárně

Souběžně s workshopem o 3D tisku probíhala v hlavním sále přednáška Štěpána Bechynského z Microsoftu o nastražení videopasti na jeho kočku. V zásadě se jedná o kameru s fotobuňkou, ale použijete k tomu open-source hardware. Na deskách sice běží pouze otevřený software, ale u rozběhání celého řešení se neobejdete bez proprietárního softwaru od Microsoftu. Pro mě trochu děsivá kombinace. Navíc předpokládám, že větou „Nemusím používat nějaké mizerné IDE, ale můžu použít Visual Studio“ si Štěpán moc fanoušků v publiku neudělal.

Sestrojená past Sestrojená past

Štěpán Bechynský: Do you really know what your cat does when you are not at home? Štěpán Bechynský: Do you really know what your cat does when you are not at home?

V půl čtvrté nastoupil před návštěvníky Pavol Rusnák s přednáškou o Brmlabu. V zásadě šlo o podobnou přednášku, jakou měl na brněnském LinuxAltu, pouze se tolik nezaměřoval na 3D tisk, protože ten dostal prostor jinde.

Potkan uvnitř se učí základní tvary a barvy, jeden z realizovaných projektů Brmlabu Potkan uvnitř se učí základní tvary a barvy, jeden z realizovaných projektů Brmlabu

Poslední přednáškou dne byl příspěvek Františka Fuky o hodinkách Dynawa. Franta programoval svoje hodinky pomocí programovacího jazyku Lua.

Hodinky Dynawa Hodinky Dynawa

...dovedou i tohle ...dovedou i tohle

Závěr dne

Po bloku přednášek následovalo vyhodnocení soutěže Be Qt. Výherce Nokie N9 se bohužel nedostavil, ale organizátoři předali zúčastněným alespoň obří maketu tohoto telefonu. Výsledky soutěže najdete na webu konference.

Symbolické předání ceny Symbolické předání ceny

Na závěr proběhlo ještě slosování o drobné hmotné ceny/upomínkové předměty. Osobně mi ale přišlo celkem zdlouhavé, protože cen bylo možná až příliš mnoho. Celkově ale konferenci musím hodnotit velice kladně. Organizátoři se nechali slyšet, že příští rok (opět v dubnu) budou zvažovat prodloužení akce na dva dny. Jako místo konání připadá v úvahu opět Praha, nebo slovenská Bratislava. Co by se vám líbilo více?

Open hardware občas vyžaduje nějaký ten zásah :) Open hardware občas vyžaduje nějaký ten zásah :)

Děkuji Michalu Hrušeckému za pomoc s psaním této reportáže. Autorem fotografií je Jozef Mlích, kromě fotografie z Brmlabu. Slidy k přednáškám jsou postupně nahrávány na web konference.

Diskuze (27) Nahoru