Linux E X P R E S

Facebook

Android slaví pět let a 75% podíl na trhu

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Android slaví pět let a 75% podíl na trhu. Ubuntu: Za dva roky budeme mít desetinu trhu s počítači. Steam pro Linux je tu v betaverzi. Google Chrome 23. Humble Bundle pro Android 4.


Co se děje ve světě Linuxu a open source

Android slaví pět let a 75% podíl na trhu

Před pěti lety, 5. listopadu 2007, představila Open Handset Alliance mobilní operační systém Android. A právě toto datum bývá nejčastěji označováno jako datum „narození“ Androidu, i přesto, že první veřejná verze vyšla až o téměř rok později.

A k pátým narozeninám dostal Android pěkný dáreček. Analytická společnost IDC odhaduje, že na 75 % smartphonů prodaných ve třetím čtvrtletí tohoto roku běží Android. Před rokem to bylo „pouze“ 58 %. Android rostl hlavně na úkor Symbianu, který se propadl z 15 % na 2 %, a BlackBerry, který šel z 10 % na 4 %. iOS od Applu se drží na svých zhruba 15 % a nezdá se, že by potřeboval víc – v nejvyšší třídě smartphonů má silnou pozici a marže v nižších kategoriích už nejsou tak zajímavé. Polepšil si také Windows Phone od Microsoftu, ale ne o mnoho – stále má jen 2% tržní podíl.

Podíly prodaných smartphonů podle operačních systémů, zdroj dat: IDC Podíly prodaných smartphonů podle operačních systémů, zdroj dat: IDC

Google také oznámil, že nabídka Google Play Store už čítá sedm set tisíc aplikací. Dohnal tak App Store, který překročení hranice sedmi set tisíc oznámil nedávno. Aplikace v App Store však procházejí relativně přísným schvalovacím procesem, takže se dá říct, že jsou průměrně kvalitnější než ty pro Android. Další rezerva Androidu zůstává u aplikací optimalizovaných pro tablety, kterých je méně než u konkurence.

Ubuntu: Za dva roky budeme mít desetinu trhu s počítači

Chris Kenyon, vicepresident Canonicalu, na Ubuntu Developer Summitu (reportáž z vystoupení přineslo OMG!Ubuntu!) v Kodani odhalil několik zajímavých čísel týkajících se prodejnosti počítačů s Ubuntu. V roce 2011 se jich prodalo cca osm milionů, což je pro představu zhruba tolik, kolik Apple prodával před čtyřmi lety. A to rozhodně není špatný výsledek. V roce 2014 už by Ubuntu mělo být na každém desátém prodaném počítači (včetně notebooků).

Že kolem sebe moc počítačů s Ubuntu nevidíte? Není divu, většina se jich totiž prodá na rozvojových trzích, především v Číně a Indii, kde mají stroje s Ubuntu v nabídce stovky prodejen Dell. Canonical navíc začal spolupracovat s Hewlett-Packard, které se přidalo ke trojici dosavadních „pro-Ubuntu“ výrobců – Asusu, Lenovu a již zmíněnému Dellu. Dále spolupracuje také s předními tchajwanskými výrobci hardwaru.

Došlo také na několik případů masového nasazení Ubuntu ve firmách a úřadech, ve stručnosti: čtyřicet tisíc stanic na dánském ministerstvu obrany, deset tisíc stanic v německé pojišťovně LVM Insurance a ještě jednou deset tisíc stanic v konzultační společnosti CapGemini. Podle Kenyona dostane Ubuntu velkou šanci, až v dubnu 2014 skončí podpora systému Microsoft Windows XP, který stále v korporátní sféře dominuje.

Novinky ze světa softwaru

Steam pro Linux je tu v betaverzi

Herní platforma Steam se konečně dostává i na Linux. Zatím pouze pro Ubuntu a v uzavřené betaverzi pro tisícovku uživatelů, ale s trochou snahy si jej omezeně může užít každý, jak se dočtete v našem článku Steam pro Linux: První pohled.

Obchod Steam Obchod Steam

Steam v současné době pro Linux nabízí zhruba třicítku titulů, hlavními hvězdami jsou (hlavně multiplayerové) střílečky Team Fortress 2 a Serious Sam 3: BFE. Mimo ně tam najdete ale i mnoho cenami ověnčených nezávislých titulů. Co se týče funkcí, linuxový Steam nijak nezaostává za verzí pro Microsoft Windows nebo Mac OS X. Obsahuje chat, systém achievmentů, „in-game“ nabídku, funkci ukládání her do cloudu a další. Dokonce je přítomno i nedávno představené „konzolové“ rozhraní Big Picture.

Rozhraní Big Picture Rozhraní Big Picture

Linuxový Steam s sebou nese i ten příjemný vedlejší efekt, že výrobci grafických karet konečně začali pořádně vylepšovat ovladače. Nvidia vydala novou verzi ovladače GeForce R310, která zvedá grafický výkon o cca 20 %. Veřejné stabilní verze Steamu bychom se podle předchozích slov Valve měli dočkat zhruba začátkem příštího roku.

Google Chrome 23

Webový prohlížeč Google Chrome ve verzi 23 přidává novou funkci, díky níž rychle zjistíte, co všechno daná stránka smí a co ne. To Chrome uměl už dříve, ale nyní jsou tyto informace opravdu po ruce – stačí kliknout na ikonu nalevo od URL adresy. Oprávnění se týkají například pluginů, vyskakovacích oken, sdílení geografické polohy nebo obligátního JavaScriptu. Chrome jako poslední z velkých prohlížečů přidal podporu funkce Do Not Track, která minimalizuje vaši stopu při brouzdání internetem.

Chrome 23 – oprávnění stránek pod kontrolou Chrome 23 – oprávnění stránek pod kontrolou

Ve výchozím stavu je nyní zapnuto dekódování videa přes grafickou kartu, to se však týká jen verze pro Microsoft Windows. Kromě toho, že si výrazně oddychne procesor, se také znatelně zvýší výdrž notebooku při běhu z baterie. Google slibuje zvýšení o 25 % při přehrávání videa ve Full HD ve formátu H.264.

Humble Bundle pro Android 4

Projekt Humble Bundle opět přináší balíček her za libovolnou cenu, se kterými si můžete ukrátit dlouhé podzimní a zimní večery. Již po čtvrté má přívlastek „for Android“, což znamená, že kromě Linuxu, Microsoft Windows a Mac OS X jsou hry dostupné i pro mobilní Google Android.

Tentokrát jsou v nabídce logická hra Splice, strategie Eufloria, akční plošinovka Waking Mars, logická hra založená na fyzice a kreslení Crayon Physics Deluxe a adventura Superbrothers: Sword & Sworcery EP. Pokud zaplatíte alespoň jeden dolar, dostanete také klíč pro aktivaci her na Steamu, a pokud dáte více než průměrnou částku, dočkáte se i vychvalované české adventury Machinarium.

Všechny hry jsou samozřejmě bez DRM a můžete od nich čekat pořádnou dávku originality, jak bývá u nezávislých her zvykem. Pro snazší instalaci her na Androidu zkuste novou Humble Bundle aplikaci.

Jednou větou

OpenSUSE 12.2 poprvé vychází také pro procesorovou architekturu ARM.

Vydání Fedory 18 bylo opět posunuto, vyjde až příští rok.

Je tu alfaverze videoeditoru Lightworks pro Linux, zatím jen pro pár vyvolených.

Prohlížeč Mozilla Firefox 18 se bude spouštět o 20 % rychleji.

Screencaster Kazam má nový kabátek a umí vytvářet screenshoty.

Ubuntu Tweak ve verzi 0.8.2 přidává podporu nového Ubuntu 12.10.

GNOME 3.8 už nebude obsahovat rozhraní Classic alias Fallback Mode.

Diskuze (1) Nahoru