Spojená škola Novohradská
Spojená škola Novohradská v Bratislavě obsahuje v jedné budově jak základní školu, tak gymnázium. Na škole se učí více než tisíc studentů, kteří využívají asi sedm desítek počítačů. Na počítačích se nachází jak Windows, tak Linux. Žáci na obou systémech využívají open-source programy, například OpenOffice.org a GIMP, ale také další při výuce programování – Lazarus, BlueJ, Eclipse a samozřejmě GCC.
Učebna informatiky na Spojené škole Novohradské
Více o svobodném softwaru na Spojené škole Novohradské se dočtete v článku Spojená škola Novohradská: Linux a open source na Windows.
Gymnázium Jevíčko
Na Gymnáziu Jevíčko používají v jedné počítačové učebně Linux, konkrétně distribuci Ubuntu. Na škole studují zhruba čtyři stovky studentů, kteří se s Linuxem střetávají a vyhovuje jim. Kromě Linuxu používají i open-source software na Microsoft Windows. Konkrétně Mozilla Firefox a Thunderbird, OpenOffice.org, GIMP, Inkscape, Scribus, VLC, SMPlayer, Avidemux, Blender, BlueFish, Geany nebo VirtualBox.
Na počítačích i na promítacím plátně čekají přihlašovací obrazovky Ubuntu
Více o svobodném softwaru na Gymnáziu Jevíčko se dočtete v článcích Gymnázium Jevíčko: S open source to jde lépe a Gymnázium Jevíčko používá OpenOffice.org.
Církevní střední odborná škola Bojkovice
Na církevní škole v Bojkovicích také používají Ubuntu, společně se systémem Windows, asi na dvaceti stanicích. Kromě svých žáků (většinou tedy žaček) učí s počítačem pracovat i seniory. V kurzech se učí pracovat například s kancelářským balíkem OpenOffice.org nebo s grafickým programem GIMP.
„Nebojte se. Linux je dobrodružství a život bez dobrodružství by za moc nestál :-)“
Více o svobodném softwaru na CSOŠ Bojkovice se dočtete v článku Církevní střední odborná škola Bojkovice spokojeně používá Ubuntu.
VOŠZ a SZŠ Hradec Králové
Na střední zdravotnické škole v Hradci Králové sice používají na pracovních stanicích Microsoft Windows, ale na serverech běží Debian, takže celá infrastruktura je postavena na svobodném řešení. Kromě toho na stanicích s Windows používá tisícovka studentů a asi stovka učitelů svobodný software OpenOffice.org, Inkscape, GIMP či například VLC.
Více o svobodném softwaru na hradecké zdravotnické škole se dočtete v článku Nasazení svobodného softwaru na střední škole.
Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka
Na devadesáti počítačích na Konzervatoři a Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka spokojeně používá kancelářský balík OpenOffice.org asi čtyři sta uživatelů – tedy studentů, pedagogů i administrativních pracovníků školy. Pochvalují si například logické ovládání nebo velmi dobrou práci se styly.
Více o svobodném softwaru na Konzervatoři a VOŠ Jaroslava Ježka se dočtete v článku Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka používá OpenOffice.org a mají ho skoro na všech počítačích.
Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově
Na Střední zdravotnické a sociální škole v Kyjově používá asi čtyři sta studentů a pedagogů kancelářský balík OpenOffice.org. Je nainstalován na všech sedmdesáti pěti počítačích, pět z nich dokonce pohání linuxová distribuce Xubuntu. Proč by ne, šetří to peníze.
Více o svobodném softwaru na kyjovské střední škole se dočtete v článku Střední škola zdravotnická a sociální v Kyjově používá OpenOffice.org.
Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou
Pedagogové i studenti Biskupského gymnázia používají OpenOffice.org, protože má vše, co pro výuku potřebují – textový procesor, tabulkový kalkulátor a modul pro výuku databází s vyzkoušením jazyka SQL. Asi pět set studentů se tak setkává se svobodným softwarem, na některých počítačích dokonce běží linuxová distribuce Fedora.
Více o svobodném softwaru na Biskupském gymnáziu se dočtete v článku Biskupské gymnázium ve Žďáru nad Sázavou: OpenOffice.org používáme ve výuce.
Střední škola obchodu, řemesel a služeb
Na žamberské střední škole používají na několika počítačích distribuci Mandriva Linux, kromě toho používají otevřený a svobodný software i na počítačích s Windows. Na všech sedmdesáti počítačích ve škole je tak nainstalován kancelářský balík OpenOffice.org.
Více o svobodném softwaru na žamberské škole se dočtete v článku Střední škola obchodu, řemesel a služeb používá kancelářský balík OpenOffice.org.
Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí
Na frýdlantském gymnáziu používají asi na polovině ze šedesáti počítačů oblíbenou linuxovou distribuci Ubuntu. Na té druhé používají Microsoft Windows, ale i tak mohou na všech počítačích provozovat kancelářský balík OpenOffice.org, který je multiplatformní. S tímto svobodným softwarem tam tak pracuje více než tři sta uživatelů.
Více o svobodném softwaru na frýdlantském gymnáziu se dočtete v článku Gymnázium ve Frýdlantu nad Ostravicí používá kancelářský balík OpenOffice.org.
Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech
Tato slovenská mateřská a základní škola používá svobodný software především z ekonomických důvodů. Jedná se především o kancelářský balík OpenOffice.org, ale na některých počítačích se nachází i distribuce Ubuntu.
Více o svobodném softwaru na základní a mateřské škole v Bystričanech se dočtete v článku Základní škola s mateřskou školou v Bystričanech používá OpenOffice.org.
Základní a mateřská škola v Ondřejově
Na škole v Ondřejově používají na necelých třiceti počítačích sice Windows XP, zato ale kancelářský balík OpenOffice.org. Hlavní výhodu svobodného softwaru ve škole vidí v tom, že si jej žáci mohou legálně odnést domů.
Více o svobodném softwaru na základní a mateřské škole v Ondřejově se dočtete v článku Základní a mateřská škola v Ondřejově používá OpenOffice.org.
PrimMat – Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku
PrimMat je jasným příkladem, že nejen státním školám se vyplatí nasazení svobodného softwaru. Na zhruba šedesáti počítačích tam více než dvě stovky žáků používá svobodný kancelářský balík OpenOffice.org.
Více o svobodném softwaru na soukromé střední škole se dočtete v článku Používají kancelářský balík OpenOffice.org – PrimMat, Soukromá střední škola podnikatelská ve Frýdku-Místku.
Střední průmyslová škola sdělovací techniky Panská
Na pražské průmyslovce Panská si každý může vybrat, jestli bude používat komerční kancelářský balík Microsoft Office, nebo svobodný OpenOffice.org. Ten využívají především studenti, na zapůjčovaných noteboocích mají dokonce linuxovou distribuci Ubuntu.
Více o svobodném softwaru na Panské se dočtete v článku OpenOffice.org na střední škole Panská.
Jak vidíte, je mnoho škol, které spokojeně používají svobodný a otevřený software. Je tomu tak i na vaší škole? V tom případě nám určitě dejte vědět, více se dozvíte v blogpostu Hledáme školy s Linuxem nebo open source softwarem. Chtěli byste takový software na vaší škole používat, ale nerozumíte softwarovým licencím? V takovém případě doporučuji článek Softwarové licence vhodné pro použití ve školním prostředí.